Niedoczynność tarczycy – leczenie naturalne i łagodzenie objawów

Masz niedoczynność tarczycy? Bierzesz leki, a mimo to niewiele się zmienia? Może czas wypróbować jakieś suplementy? Poza suplementami zalecanymi przez lekarzy (z reguły są to preparaty witaminowo – minerałowe) warto jednocześnie pełniej wykorzystać bogactwo natury. Warto sięgać szczególnie po bezpieczne, naturalne preparaty opracowane po to, by poprawić pracę tarczycy. Mając niedoczynność tarczycy leczenie naturalne można oprzeć na co najmniej kilku ziołach. Przydadzą się też witaminy i minerały. Zobacz jakie – postaram się pomóc.

Naturalne leczenie tarczycy czyli jakie?

Wiele osób borykających się z problemem nieprawidłowo funkcjonującej tarczycy zastanawia się, czy istnieje możliwość naturalnego leczenia tarczycy, a w szczególności niedoczynności gruczołu. Odpowiedź na to pytanie bywa trudna, ponieważ różni ludzie w różny sposób pojmują naturalność leków na tarczycę.

Leki naturalne, czyli jakie?

Naturalne leczenie tarczycy przez pacjentów i lekarzy bywa rozumiane jako podawanie środków leczniczych, które pochodzą z naturalnych źródeł. Są to zarówno substancje roślinne, jak i składniki pochodzenia zwierzęcego, które mogą wpływać na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Preparaty takie nie są sprzedawane na receptę, są jednak zatwierdzone i dopuszczone do sprzedaży przez FDA (Food And Drug Administration) – Amerykańską Agencję do spraw Żywności i Leków.

Na polskim rynku dostępny jest m.in. preparat o nazwie Thyrolin. Zawiera ona szereg cennych substancji, które mogą przyczynić się do regulowania pracy tarczycy oraz eliminowania skutków niedoczynności.

Dodatkowymi substancjami, które przyczyniają się do łagodzenia negatywnych skutków niedoczynności tarczycy są między innymi: imbir, ekstrakt z drzewa guggul, nori (morskie wodorosty), pieprz długi.

Uzupełniające podejście do naturalnego leczenia tarczycy

Z leczenia niedoczynności tarczycy nie należy pod żadnym pozorem rezygnować. Zbagatelizowanie choroby może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Niekiedy też podejmuje się leczenia na własną rękę. Są osoby, które zwracają się do zielarzy, homeopatów i całkowicie odstawiają tradycyjne leczenie.

O ile w przypadku łagodnych stanów chorobowych takie działania mogą pomóc, gdy choroba jest poważna, należy z takich praktyk zrezygnować. Można oczywiście dodatkowo łykać suplementy diety (na przykład zawierające selen wzmacniający pracę układu immunologicznego), ale pod warunkiem jednoczesnego przyjmowania substytutów hormonów tarczycy. Ważne jest też przestrzeganie odpowiedniej diety, prowadzenie zdrowego trybu życia.

Jak już wyżej wspomniałam – prowadzenie leczenia na własną rękę nie jest wskazane. Nie przyniesie bowiem wiele dobrego. Niedoczynność tarczycy jest chorobą indywidualną i nie masz gwarancji, że twój stan się nie pogorszy. Własne metody leczenia tej choroby można prowadzić pod kontrolą lekarza.

Naturalne leczenie suplementami

Osoby cierpiące na nadczynność tego gruczołu mają niewielki wybór (prawie żaden) jeśli chodzi o suplementy i naturalne metody łagodzenia objawów. Trochę lepiej przedstawia się sytuacja osób z niedoczynnością: można wybierać spośród co najmniej kilku preparatów. Części z nich nie ma na naszym rynku, trzeba je specjalnie sprowadzać z zagranicy, część jest dostępna bez większych problemów, nawet w aptekach i sklepach internetowych.

Jak to działa?

Zastanawiasz się czy działają… coż, z badań wynika (polecam lekturę artykułów na stronie thyroid.about.com), że suplementy tarczycowe stworzone na bazie naturalnych zamienników dla ludzkich hormonów (proszek tarczycowy, nadnerczowy ze zwierząt) wykazują szersze spektrum działania od syntetyków, ale nawet umiejętnie dobrane fitoskładniki, minerały i witaminy, mogą znacząco poprawić funkcjonowanie tarczycy.

Poniżej propozycje kilku suplementów przydatnych we wspomaganiu pracy tarczycy.


1. Thyrolin

Doskonale dopracowany suplement, który kompleksowo wspiera pracę tarczycy. W konsekwencji powodzeniem zastępuje a nawet przewyższa znane za granicą (u nas praktycznie niedostępne) najpopularniejsze, złożone suplementy „tarczycowe”.

Zawiera najlepiej poznane i sprawdzone pod kątem skuteczności składniki stymulujące pracę gruczołu tarczycowego i regulujące poziom hormonów. Pozwala na znaczne złagodzenie większości objawów towarzyszących niedoczynności, a w szczególności:

 • stabilizację nastroju,
 • stabilizację wagi a nawet utratę zbędnych kilogramów,
 • poprawę sprawności zarówno fizycznej jak i psychicznej,
 • UWAGA: silnie stymuluje tarczycę.

EFEKTY: Dzięki Thyrolin można poczuć się dużo lepiej już w pierwszych tygodniach suplementacji. Jest doskonałym uzupełnieniem codziennych działań podejmowanych na polu walki z chorobą.

Kosztuje 79 – 159 zł za opakowanie.

Sprawdź aktualną dostępność i cenę


2. Thyroid Glandular od Swanson

To świetna propozycja. Pierwszy na naszym rynku ekstrakt gruczołu tarczowego.

thyroid glandular

Zawiera takie składniki, których trudno by szukać w innych suplementach. Co więcej preparat ten jest bez problemu dostępny w Polsce.

Thyroid Glandular działa na tyle kompleksowo, że niweluje zdecydowaną większość objawów towarzyszących niedoczynności tarczycy. Jest to możliwe dzięki zawartości ekstraktu tarczycowego z wołowiny, to dlatego warto go wypróbować.

Dzięki takiemu wspomaganiu tarczyca zaczyna pracować nieco lepiej, a i cały organizm otrzymuje dodatkowo naturalne i bezpieczne substytuty potrzebnych hormonów.

 Thyroid Glandular nie jest zwykłym suplementem witaminowo – minerałowym.

EFEKTY:

 • zwiększenie witalności,
 • poprawa kondycji skóry i włosów,
 • eliminacja ospałości,
 • lepszy metabolizm,
 • lepszy przebieg wszystkich funkcji, na które wpływa tarczyca,
 • reasumując: kompleksowe zmniejszenie objawów niedoczynności.
 • Kosztuje ok. 69 zł. Przy tym składzie to żaden wydatek

Sprawdź aktualną dostępność i cenę


3. Thyroid Energy od Now Foods

Dobrze skomponowany suplement, który zawiera guggul (stymulujący tarczycę), L-tyrozynę, wodorosty morskie, ashwagandhę i parę innych ciekawych składników z „tarczycowymi” minerałami i witaminami włącznie.

Też nie można go nazwać zwykłym suplementem witaminowo – minerałowym, a to dlatego, że zawiera ekstrakty z egzotycznych, leczniczych roślin. Działanie tych roślin przynajmniej częściowo potwierdzono. Dodatkowo są one stosowane od wieków we wschodnich medycynach, i to z powodzeniem.

EFEKTY: bardzo podobne do działania poprzednika.

Cena: od 37 do 55 zł, trzeba się trochę naszukać, najlepiej sprawdzić w serwisie zakupowym Skapiec.pl

Sprawdź aktualną dostępność i cenę


SUPLEMENTY JEDNOSKŁADNIKOWE

4. Guggul

To naturalny środek (zioło) pobudzający pracę tarczycy. Szczególnie ceniony w krajach Wschodu. Niemniej jednak dostępny i u nas. Sportowcy biorą go w celu zyskania energii, a jest to możliwe dzięki wpływowi guggula na produkcję hormonów tarczycowych.

Guggul jest stosunkowo tani, ⇒ sprawdź dostępność i ceny w SKAPIEC.


5. L-tyrozyna

Aminokwas niezbędny do prawidłowej pracy tarczycy, przysadki i nadnerczy. Z tego względu na początek na pewno warto go przetestować. Efekt powinien pojawić się po kilkunastu dniach.

Suplement jest tani. L-tyrozyna Swanson’a kosztuje ok. 40 zł ⇒ sprawdź dostępność i ceny w CENEO.


6. Kelp

Bodaj najlepsze naturalne źródło jodu, z tego względu cieszy się dużą popularnością. Świetny suplement szczególnie dla osób, którym tarczyca nie doskwiera zanadto. Nie tylko dla osób z niedoczynnością. To także doskonałe źródło witamin i minerałów. Uważa się, że kelp wspomaga odchudzanie i oczyszczanie.

Kelp też jest tani. Kelp Swanson’a kosztuje ok. 21 zł ⇒ sprawdź dostępność i ceny w SKAPIEC.


7. Selen

Selen jest niezbędny tarczycy (całemu organizmowi zresztą też). Poleca się go również osobom z tarczycą niedoczynną wskutek choroby Hashimoto (autoimmunologiczne zapalenie tarczycy wywołujące albo nadczynność albo niedoczynność). Generalnie wszyscy, którzy mają jakiekolwiek problemy z tym gruczołem powinni suplementować się selenem.

Selen jest tanim suplementem. Kosztuje ok. 32 zł, ⇒sprawdź dostępność i ceny w SKAPIEC.


 

Wiedząc jak trudno dobrać odpowiednią dawkę leków i uzyskać poprawę, jak ciężko żyć z niedoczynnością myślę, że warto wypróbować te naturalne suplementy.

Z założenia są w zasadzie bezpieczne. Jednak w zbyt dużych dawkach też mogą szkodzić, przesadzać z nimi na pewno nie można. Przed użyciem zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Data ostatniej aktualizacji: 05.02.2019

5 myśli na temat “Niedoczynność tarczycy – leczenie naturalne i łagodzenie objawów

 • 17 grudnia 2018 o 14:20
  Permalink

  ja bardzo długo brałam różne suplementy, po kilka sztuk dziennie, a to taka witamina, a to taki minerał, a to trochę kelpu albo innego wyciągu z jodem i prawda to pomagało ale było uciążliwe mocno, musiałam tyle tego kupować i pamiętać i dlatego odetchnełam z ulgą widząc ten thyrolin na moje oko ma wszystko, czego potrzeba to i biorę i czuję się naprawdę dobrze a kupowałam w tym sklepie online https://bit.ly/2PJjDdt nie żadnym oficjalnym sklepie

  Odpowiedz
 • 21 października 2018 o 16:32
  Permalink

  Moim zdaniem przydałoby się to umieścić kilka takich suplementów które też są przydatne a może niekoniecznie oddziałują bezpośrednio na prace tarczycy ja na przykład regularnie sięgam po spalacze tłuszczu, które może nie tyle spalają ale bardzo przyspieszają metabolizm a jak mają odpowiednie składniki to też cyrkulację wody w organizmie dzięki czemu człowiek przynajmniej nie tyje a nawet może trochę schudnąć najsilniejszy wg mnie jest > ten. Często też w okresie jesienno-zimowym biorę coś na poprawę nastroju np. deprim albo 5-htp.

  Odpowiedz
 • 13 września 2018 o 14:31
  Permalink

  Polecam ten thyroid na zmianę z guggul w takiej konfiguracji na mnie działają

  Odpowiedz
 • 18 czerwca 2015 o 18:46
  Permalink

  moja siostra długo używała Thyromine, ale teraz już jej ten suplement nie wystarcza, poza tym drogo to wychodzi, przestawiła się na lekarstwa 🙁

  Odpowiedz
 • 24 marca 2015 o 13:45
  Permalink

  hej, thyax polecam każdemu, zdecydowanie, nie jest tak agresywny jak thyromine (nie zawiera odpowiedników hormonów) ale ma wszystko to, co potrzebne niedoczynnej tarczycy, znam go jeszcze ze stanów, gdy trudno go było zdobyć w Polsce, ale odkąd jest i u nas – no problem. Biorę od paru ładnych lat i cały czas sporo pomaga. Radzę kupować tutaj http://nplink.net/eWQDltNG bo przesyłka za darmo i dość szybko przychodzi.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *