Masz niedoczynność tarczycy? Bierzesz leki, a mimo to niewiele się zmienia? Może czas wypróbować jakieś suplementy? Poza suplementami zalecanymi przez lekarzy (z reguły są to preparaty witaminowo – minerałowe) warto pełniej wykorzystać bogactwo natury sięgając po bezpieczne, naturalne preparaty opracowane po to, by poprawić pracę tarczycy. Osoby cierpiące na nadczynność gruczołu mają niewielki wybór (prawie żaden). Trochę lepiej przedstawia się sytuacja osób z niedoczynnością: mogą wybierać spośród co najmniej kilku preparatów. Części z nich nie ma na naszym rynku, trzeba je specjalnie sprowadzać z zagranicy, część jest dostępna bez większych problemów, nawet w aptekach i sklepach internetowych.
Zastanawiasz się czy działają… coż, z badań wynika (polecam lekturę artykułów na stronie thyroid.about.com), że suplementy tarczycowe stworzone na bazie naturalnych zamienników dla ludzkich hormonów (proszek tarczycowy, nadnerczowy ze zwierząt) wykazują szersze spektrum działania od syntetyków.

Dlaczego w takim razie syntetyki dominują? Bo są tańsze, a ich produkcja bardziej opłacalna dla producentów.

Poniżej propozycje suplementów przydatnych w leczeniu niedoczynności tarczycy.

Kolejność nie jest przypadkowa – im wyższa pozycja, tym większą renomę (i wyższe oceny) ma dany suplement.

NR 1 Thyromine

To zdecydowanie najlepsza propozycja. Thyromine zawiera takie składniki, których trudno by szukać w innych suplementach. Co najważniejsze preparat ten jest bez problemu dostępny w Polsce. Osoby, które zdecydowały się go wypróbować regularnie do niego wracają.

Thyromine działa na tyle kompleksowo, że niweluje (lub całkowicie usuwa) zdecydowaną większość objawów towarzyszących niedoczynności tarczycy. Jest to możliwe dzięki zawartości pyłu nadnerczowego i pyłu tarczycowego z wołowiny, guggulsteronów, wodorostów nori, imbiru i pieprzu długiego z dodatkiem L-tyrozyny. Całość tworzy tak przemyślaną kompozycję, że organizm prawie na pewno jej się nie oprze. Nie dość, że dzięki tej mieszance tarczyca zaczyna pracować nieco lepiej, to organizm otrzymuje dodatkowo naturalne i bezpieczne substytuty potrzebnych hormonów.
Jak widać Thyromine nie jest zwykłym suplementem witaminowo – minerałowym.

Jak na nasze warunki preparat ten jest stosunkowo drogi, miesięczna kuracja kosztuje 149,37 zł lub 124,47 zł w trzymiesięcznym pakiecie, ale jego jakość i skuteczność są warte tej ceny. Tym bardziej, że producent udziela gwarancji satysfakcji tzn. przewiduje możliwość zwrotu zapłaconej kwoty w razie braku zadowolenia z działania suplementu.

Więcej informacji o Thyromine na stronie Thyromine.pl.

NR 2 Thyax

Numerem drugim Thyax został tylko dlatego, że cieszy się sporą popularnością wśród Amerykanów, ale jeśli popatrzycie na jego skład łatwo stwierdzicie, że Thyromine ten produkt nie dorównuje. To zwykły suplement minerałowo – witaminowy wzbogacony o aminokwasy. Zwykły, a jednak dość skuteczny dlatego, że dostarcza wszystkich tych składników, których najbardziej potrzeba osobom chorym na niedoczynność tarczycy.

Produkt dostępny jest na rynku amerykańskim, ale można zamówić go przez internet. Jest znacznie droższy od Thyromine. Na dzień dzisiejszy (11.07.2012) jego cena w przeliczeniu wynosi ok. 186 zł (bez kosztów przesyłki). Ta kwota wystarczy na miesiąc kuracji. Producent preparatu również przewiduje zwrot pieniędzy w razie braku satysfakcji.

Więcej informacji o składzie, działaniu, cenie  na stronie Progressivehealth.com.

Nr 3 Thyroid Energy

Jeśli chodzi o skład jest zdecydowanie lepszy od Thyax, choć trudno porównywać go z Thyromine. Thyroid Energy stymuluje jednak trochę tarczycę, a to dzięki zawartości guggulsteronów. Poza tym składniki są podobne do składników zawartych w kapsułkach Thyax. Thyroid Energy cieszy się sporą popularnością za oceanem, to w tamtejszych sklepach można go kupić.

Koszt miesięcznej kuracji to na dzień dzisiejszy ok. 130 zł (bez kosztów przesyłki). Thyroid Energy jest o tyle nieprzyjemny w stosowaniu, że trzeba przyjmować go dwa razy dziennie po dwie kapsułki. Jedno opakowanie produktu wystarcza na dziesięć dni. Dla porównania jedno opakowanie Thyromine zawiera 30 kapsułek, przy czym należy przyjmować jedynie jedną kapsułkę dziennie. Łatwiej prawda?
Więcej informacji o składzie i działaniu Thyroid Energy na stronie NowFoods.com .

NR 4 Dymatize Guggul Complex

Polecany jest osobom odchudzającym się, a ponieważ nadwaga jest jednym ze skutków niedoczynności jak najbardziej może się przydać. Produkt Dymatize jest znacznie uboższy pod względem składu od produktów wymienionych powyżej, tym niemniej ze względu na zawartość guggulsteronów jest wart uwagi głównie ze względu na tarczycę. Badania co prawda są niejednoznaczne, ale część z nich wskazuje, że guggul może pozytywnie wpływać na pracę gruczołu.

Cena preparatu kształtuje się na poziomie 77 zł za 90 kapsułek. Opakowanie wystarcza na miesiąc kuracji. Jedyną wadą produktu jest to, że w porównaniu z poprzednikami ma znacznie uboższy skład, tak więc trudno liczyć na uzyskanie szybkiej poprawy.

Więcej informacji o składzie i działaniu preparatu Dymatize Guggul Complex na stronie Muscle-Zone.pl.

NR 5 Kelp

Każdy, kto chce jedynie uzupełnić niedobory jodu może sięgnąć po taniutki preparat z glonów Kelp. Suplementy z kelpu można nabyć w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością, również w sklepach i aptekach internetowych. To po prostu źródło dobrze przyswajalnego, naturalnego jodu. Teoretycznie suplement ten powinien pomóc w opanowaniu niedoczynności, ale w praktyce raczej rzadko obserwuje się poprawę. Niedobory jodu to nie jedyna przyczyna niedoczynności, niestety!

Zachęcająca jest za to cena preparatu. Za 200 tabletek trzeba zapłacić 22 zł. Opakowanie wystarcza na nieco ponad 6 m-cy. Wychodzi więc bardzo tanio.
Więcej informacji o składzie i działaniu Kelp na stronie Herbamed.pl.

Podsumowanie

Jak łatwo się domyślić, nawet bez szczególnych analiz, Thyromine jest preparatem najbardziej obiecującym. Czy spełnia te obietnice? Zdaniem większości użytkowników (a raczej użytkowniczek, bo to przecież głównie kobiety chorują na niedoczynność) zdecydowanie tak. Potwierdza to jego silna pozycja na rynku i fakt, że jak dotąd nie zniknął. Pozostałe preparaty również są warte uwagi, aczkolwiek (zastrzegam!) nie działają tak kompleksowo jak Thyromine.

Wiedząc jak diabelnie trudno dobrać odpowiednią dawkę leków i uzyskać poprawę, jak ciężko żyć z niedoczynnością z czystym sumieniem polecam naturalne i bezpieczne* suplementy.

Oprócz suplementów tarczycowych, na kolejnych podstronach podpowiadam jakie inne kroki możesz podjąć w celu złagodzenia objawów towarzyszących chorobom tarczycy, a konkretnie objawów takich jak:

- wypadanie włosów

- pogorszenie nastroju

- tycie

Admin – Ewa

* Bezpieczne pod warunkiem zastosowania się do zaleceń producenta. Pamiętaj też, że jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do bezpieczeństwa skonsultuj się z lekarzem prowadzącym.