Wypadanie włosów a choroby tarczycy

Wypadanie włosów a choroby tarczycy 1.67/5 (33.33%) ilość ocen: 3

Choroby tarczycy coraz częściej dotykają wiele osób. Są to przede wszystkim kobiety, choć i u mężczyzn zdarza się odnotować przypadki związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołu tarczowego. Jednym ze „skutków ubocznych” chorób tarczycy jest nadmierne wypadanie włosów, które nierzadko może doprowadzić do znacznego przerzedzenia się czupryny, a w bardzo rzadkich przypadkach – nawet do łysienia. Jest to problem szczególnie istotny w przypadku kobiet, dla których włosy stanowią bardzo cenną wartość. Jak zatem dbać o wypadające włosy? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Przyczyny problemów z włosami

Warto pamiętać, że włosy tracimy każdego dnia. Jest to bowiem proces całkowicie naturalny. Jeśli w ciągu dnia ubywa nam około 100-150 włosów, nie musimy się martwić. Problem pojawia się wtedy, gdy włosów zaczyna ubywać znacznie więcej. Tak jest między innymi w przypadku chorób gruczołu tarczowego.

Wypadanie włosów oraz ogólne problemy z czupryną charakterystyczne dla nadczynności czy niedoczynności tarczycy związane jest z zaburzeniami metabolizmu. Aczkolwiek warto wiedzieć, że bezpośrednie przyczyny są różne. Wszystko zależy od tego, czy mamy do czynienia z nadczynnością czy niedoczynnością. W tym pierwszym przypadku, na skutek wytwarzania immunoglobuliny dochodzi do przyspieszenia przemian metabolicznych, co związane jest także z przyspieszeniem procesów starzenia się włosów. Wówczas włosy szybciej przechodzą poszczególne fazy, w efekcie czego znacznie szybciej wypadają.

W przypadku niedoczynności tarczycy, włosy pozostają na głowie, bowiem choroba ta prowadzi do spowolnienia przemian metabolicznych. Jednak mimo wszystko schorzenie odbija się niekorzystnie na ich kondycji, sprawiając że stają się suche i cienkie. W niektórych przypadkach, z powodu braku dostępu do substancji odżywczych, po prostu wypadają.

Ważna pielęgnacja włosów

Niezwykle istotna jest odpowiednia pielęgnacja włosów. Jest to szczególnie ważne w przypadku niedoczynności tarczycy, kiedy to choroba ta sprawia, iż włosy stają się cienkie i suche. Warto sięgać po specyfiki, które przyczyniają się do nawilżenia włosów, dzięki czemu są miękkie i bardziej lśniące.

Jeżeli chcemy wzmocnić kondycję czupryny, należy zrezygnować z czynności, które nadmiernie osłabiają włosy. Mowa oczywiście o nadużywaniu lokówek, suszarek czy prostownic. Warto zrezygnować również ze środków do stylizacji (lakierów, pianek, żeli, past czy gum). Są to specyfiki, które poprzez zawartość substancji chemicznych, mogą przyczyniać się do osłabienia kondycji włosów.

Ważną kwestią jest również odpowiednie mycie włosów. Jeżeli czupryna tego potrzebuje, można włosy myć codziennie. I wcale nie odbije się to niekorzystnie na ich kondycji. Warto pamiętać, że doprowadzanie czupryny do nadmiernego przetłuszczania może dodatkowo doprowadzić do łysienia łojotokowego.

Sposoby na wypadające włosy

Tak naprawdę już samo stosowanie leków na nadczynność czy niedoczynność tarczycy powinno pomóc. Działanie tego rodzaju leczenia polega bowiem na przywracanie normalnego funkcjonowania gruczołu tarczowego. Niemniej, można wziąć sprawy „w swoje ręce” i dodatkowo wzmacniać włosy.

By poznać dokładną przyczynę wypadania włosów, warto odwiedzić także dermatologa. Specjalista pomoże ocenić kondycję włosów oraz skóry głowy, a następnie dobierze odpowiedni rodzaj kuracji. W nierzadkich przypadkach, gdy wzmożone wypadanie włosów jest procesem dość szybko postępującym, najczęściej zaleca się stosowanie preparatów zawierające w swoim składzie substancje aktywizujące komórki do pracy. W ten sposób zostaje pobudzona produkcja nowych włosów. Dobre efekty przynosi stosowanie specjalnych preparatów, które zawierają w swoim składzie substancje pochodzenia naturalnego (wyciąg z palmy sabałowej, procyjanidyna B2 i C1, peptydy miedzi). Takie specyfiki można znaleźć nie tylko w aptekach, ale również w dobrych drogeriach internetowych. Warto również sięgnąć po specjalne szampony oraz odżywki do włosów przeznaczone do włosów słabych i ze skłonnością do wypadania.

Pomocne w walce ze wzmożonym wypadaniem włosów mogą okazać się specjalne ampułki służące do wcierania we włosy. Dobre efekty przynosi też stosowanie specjalnych tabletek oraz suplementów diety, których celem jest wzmacnianie czupryny i poprawa kondycji włosów.

Wzmożone wypadanie włosów, które jest charakterystyczne dla chorób związanych z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu gruczołu tarczowego nie musi być poważnym problemem. Ważne jest jednak to, by jak najszybciej podjąć stosowną kurację, by zatrzymać proces utraty włosów. Jest to możliwe pod warunkiem odpowiedniego leczenia oraz właściwej pielęgnacji włosów oraz stosowania odpowiednich preparatów zwalczających łysienie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *