Wypadanie włosów a choroby tarczycy

Wypadanie włosów a choroby tarczycy
4.1 (81.82%) ilość ocen: 11

Kto choć raz dotknął się z zaburzeniami w funkcjonowaniu pracy tarczycy, doskonale zdaje sobie sprawę, że gruczoł ten jest niezwykle ważny. Nieprawidłowe wydzielanie hormonów może niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie całego organizmu. Choroby tarczycy bardzo często rzutują na kondycję naszych włosów. W jaki sposób? Odpowiedź w dalszej części tego wpisu.

Powszechny problem – choroby tarczycy

Choroby tarczycy diagnozowane są coraz częśćiej.  Osoby chore to przede wszystkim kobiety, choć i u mężczyzn zdarza się odnotować przypadki związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołu tarczowego. Jednym ze „skutków ubocznych” chorób tarczycy jest nadmierne wypadanie włosów, które nierzadko może doprowadzić do znacznego przerzedzenia się czupryny, a w bardzo rzadkich przypadkach – nawet do łysienia. Jest to problem szczególnie istotny w przypadku kobiet, dla których włosy stanowią bardzo cenną wartość. Dlaczego tak się dzieje i jak dbać o wypadające włosy?

Nadczynność tarczycy w wypadanie włosów

Nadczynność tarczycy to choroba, która polega na wzmożonej produkcji hormonów tarczycy. Schorzenie to może być spowodowane pobudzeniem tarczycy przez hormon TSH (tyreotropowy przysadki mózgowej) bądź inne związki, które mają podobną budowę do tego hormonu.

Do najbardziej charakterystycznych objawów nadczynności tarczycy zalicza się: wytrzeszcz gałek ocznych, tachykardię, przyspieszenie przemiany materii co objawia się chudnięciem mimo wzmożonego apetytu, osłabienie mięśni i wypadanie włosów.

Leczenie choroby polega na podawaniu tyreostatyków, a więc leków, które hamują produkcję hormonów tarczycy.

Niedoczynność tarczycy a kondycja włosów

Na kondycję włosów może mieć również wpływ niedoczynność tarczycy. Jak sama nazwa wskazuje – choroba ta jest przeciwstawna do nadczynności. Od razu wiadomo więc, że polega na produkcji niedostatecznej ilości hormonów tarczycy. Choroba ta może mieć więc różne podłoże, gdyż różne mogą być powodu nieprodukcji hormonów. Bardzo często schorzenie to ma charakter wrodzony,  które polega na niewykształceniu się tarczycy. Choroba ta objawia się dopiero po porodzie, gdy płód w łonie matki dostaje odpowiednią dawkę hormonów.

Mimo wszystko najczęściej zdarza się obrzęk śluzowaty, który jest „odmianą” niedoczynności tarczycy. Do typowych objawów tego schorzenia zalicza się między innymi: przyrost masy ciała na skutek spowolnionej przemiany materii, gorszą kondycję skóry (staje się sucha, gruba, woskowa), a w przypadku zaawansowanego stadium – zmieniają się także rysy twarzy. Na pogorszenie kondycji narażone są również włosy, które stają się suche, matowe, a na dodatek wypadają.

Najważniejsze przyczyny problemów z włosami

Warto pamiętać, że włosy tracimy każdego dnia. Jest to bowiem proces całkowicie naturalny. Jeśli w ciągu dnia ubywa nam około 100-150 włosów, nie musimy się martwić. Problem pojawia się wtedy, gdy włosów zaczyna ubywać znacznie więcej. Tak jest między innymi w przypadku chorób gruczołu tarczowego.

Wypadanie włosów oraz ogólne problemy z czupryną charakterystyczne dla nadczynności czy niedoczynności tarczycy związane jest z zaburzeniami metabolizmu. Aczkolwiek warto wiedzieć, że bezpośrednie przyczyny są różne. Wszystko zależy od tego, czy mamy do czynienia z nadczynnością czy niedoczynnością. W tym pierwszym przypadku, na skutek wytwarzania immunoglobuliny dochodzi do przyspieszenia przemian metabolicznych, co związane jest także z przyspieszeniem procesów starzenia się włosów. Wówczas włosy szybciej przechodzą poszczególne fazy, w efekcie czego znacznie szybciej wypadają.

W przypadku niedoczynności tarczycy, włosy pozostają na głowie, bowiem choroba ta prowadzi do spowolnienia przemian metabolicznych. Jednak mimo wszystko schorzenie odbija się niekorzystnie na ich kondycji, sprawiając że stają się suche i cienkie. W niektórych przypadkach, z powodu braku dostępu do substancji odżywczych, po prostu wypadają.

Jak powstrzymać wypadanie włosów? 

Niezwykle istotna jest odpowiednia pielęgnacja włosów. Jest to szczególnie ważne w przypadku niedoczynności tarczycy, kiedy to choroba ta sprawia, iż włosy stają się cienkie i suche. Warto sięgać po specyfiki, które przyczyniają się do nawilżenia włosów, dzięki czemu są miękkie i bardziej lśniące.

Jeżeli chcemy wzmocnić kondycję czupryny, należy zrezygnować z czynności, które nadmiernie osłabiają włosy. Mowa oczywiście o nadużywaniu lokówek, suszarek czy prostownic. Warto zrezygnować również ze środków do stylizacji (lakierów, pianek, żeli, past czy gum). Są to specyfiki, które poprzez zawartość substancji chemicznych, mogą przyczyniać się do osłabienia kondycji włosów.

Ważną kwestią jest również odpowiednie mycie włosów. Jeżeli czupryna tego potrzebuje, można włosy myć codziennie. I wcale nie odbije się to niekorzystnie na ich kondycji. Warto pamiętać, że doprowadzanie czupryny do nadmiernego przetłuszczania może dodatkowo doprowadzić do łysienia łojotokowego.

Podstawowe sposoby na wypadające włosy przy chorobach tarczycy

Tak naprawdę już samo stosowanie leków na nadczynność czy niedoczynność tarczycy powinno pomóc. Działanie tego rodzaju leczenia polega bowiem na przywracaniu normalnego funkcjonowania gruczołu tarczowego. Niemniej, można wziąć sprawy „w swoje ręce” i dodatkowo wzmacniać włosy.

By poznać dokładną przyczynę wypadania włosów, warto odwiedzić także dermatologa lub trychologa. Specjalista pomoże ocenić kondycję włosów oraz skóry głowy, a następnie dobierze odpowiedni rodzaj kuracji.

W nierzadkich przypadkach, gdy wzmożone wypadanie włosów jest procesem dość szybko postępującym, najczęściej zaleca się stosowanie preparatów zawierających w swoim składzie substancje aktywizujące komórki do pracy. W ten sposób zostaje pobudzona produkcja nowych włosów.

Dobre efekty przynosi stosowanie specjalnych preparatów, które zawierają w swoim składzie substancje pochodzenia naturalnego (wyciąg z palmy sabałowej, procyjanidyna B2 i C1, peptydy miedzi). Takie specyfiki można znaleźć nie tylko w aptekach, ale również w dobrych drogeriach internetowych. Warto również sięgnąć po specjalne szampony oraz odżywki do włosów przeznaczone do włosów słabych i ze skłonnością do wypadania.

Pomocne w walce ze wzmożonym wypadaniem włosów mogą okazać się specjalne ampułki służące do wcierania we włosy. Dobre efekty przynosi też stosowanie specjalnych tabletek oraz suplementów diety, których celem jest wzmacnianie czupryny i poprawa kondycji włosów.

Suplementy na wypadanie i dla wzmocnienia włosów

Na rynku mamy dostęp do różnego rodzaju suplementów, których celem jest wzmocnienie włosów. Specyfiki takie zawierają najczęściej kompozycje ziół, witamin oraz składników mineralnych. 

Bodaj najpopularniejsze są takie, które zawierają skrzyp polny. Związki krzemu zawarte w wyciągu z tej rośliny sprawiają, że włosy regenerują się. Ponadto związki te zapobiegają wypadaniu włosów. W wyciągu ze skrzypu znajdziemy ponadto karotenoidy, które posiadają zdolność absorbowania promieniowania ultrafioletowego, a więc chronią włosy przed wysuszaniem.

Ważnym składnikiem suplementów są oczywiście witaminy. Na kondycję włosów najlepiej wpływają te z grupy B. Eliminują problem przetłuszczania się włosów, a jednocześnie zapewniają czuprynie blask. Cennym składnikiem jest również wyciąg z pokrzywy. Substancje znajdujące się w ekstrakcie sprawiają, że włosy pozbawione są łupieżu i nie wypadają.

Aktualnie najlepszym suplementem na wypadające włosy jest >>> Locerin, który nie tylko dostarcza włosom budulca, ale też (a raczej przede wszystkim) wpływa na proces wytwarzania włosów. Hamuje wypadanie i poprawia ich porost.

Czytaj też: Recenzja Locerinu i więcej informacji na temat tego, jak powstrzymać wypadanie włosów przy nadczynności i niedoczynności tarczycy.

Domowe sposoby na wzmocnienie włosów przy chorobach tarczycy

Jedną z popularnych odżywek do włosów, która pomaga je zregenerować jest odżywka przygotowana z owocowego octu. Ćwiercią litra tego octu należy zalać garść suszonych liści pokrzywy. Należy moczyć je przez piętnaście minut, a następnie odcedzić. Odżywka jest gotowa. Można ją przelać do butelki, a następnie przemywać nią czuprynę co drugi dzień.

Na przesuszone włosy polecana jest mięta. Z takiej odżywki nie będą mogły skorzystać osoby o jasnych włosach, gdyż może nastąpić zmiana zabarwienia. I w tym przypadku będziemy potrzebować ocet owocowy (może być również ocet winny). Garść liści mięty należy zalać octem. Następnie należy odstawić mieszankę na słońce, na czas dwóch tygodni. Po upływie tego czasu należy liście odcedzić i przefiltrować przez gazę do pojemnika.

Pomocna może okazać się odżywka mleczno-nagietkowa. Należy przygotować pół filiżanki mleka, do którego dodajemy żółtko oraz połowę filiżanki naparu z nagietka. Wszystko należy wymieszać, a następnie nałożyć na włosy (suche lub zwilżone). Głowę owijamy folią i ręcznikiem i pozostawiamy na piętnaście minut. Po upływie tego czasu preparat należy spłukać, a włosy umyć.

Podsumowując: tak naprawdę kluczowe jest leczenie choroby tarczycy, na którą cierpimy. Dobrze dopasowane leczenie powinno wyeliminować problemy z włosami. Wszystkie inne sposoby na wypadanie włosów należy stosować pomocniczo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *