Wszystko, co musisz wiedzieć o niedoczynności tarczycy

Wszystko, co musisz wiedzieć o niedoczynności tarczycy
1.3 (26.67%) ilość ocen: 3

Niedoczynność tarczycy może dotknąć też ciebie. To coraz częściej spotykane schorzenie. Co powoduje niedoczynność tarczycy, jaki program profilaktyczny zastosować i jak leczyć tę chorobę? Oto krótki poradnik.

Choroby tarczycy dotykają przede wszystkim kobiety. Nie oznacza to jednak, że mężczyzna może czuć się całkowicie bezpieczny, jednak to przede wszystkim panie powinny zwracać uwagę na objawy niedoczynności tarczycy. Zwykle też większe zagrożenie występuje w grupie osób dojrzałych, między czterdziestym a sześćdziesiątym rokiem życia.

Czym jest tarczyca i jak działa?

Tarczyca to niewielki gruczoł leżący u podstawy szyi. Składa się z dwóch płatów i łączących je cieśni. Występuje u wszystkich ssaków, choć u poszczególnych gatunków może nieco różnić się budową. Tarczyca należy do układu wydzielania wewnętrznego, a więc jej rolą jest wydzielanie hormonów, które trafiają do krwi. Hormony wydzielane przez tarczycę to tyroksyna, trijodotyronina i kalcytonina.

Działanie tarczycy jest ściśle powiązane z pracą innego organu – przysadki mózgowej i podwzgórza.

Działają one na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego. Prawidłowe działanie tarczycy jest też uwarunkowane obecnością w codziennej diecie odpowiedniej dawki jodu. W zależności od klimatu, jego ilość w powietrzu może być niewystarczająca, stąd praktyka dodawania jodu do niektórych produktów, na przykład soli. Prawidłowe działanie tarczycy jest bardzo ważne dla całego organizmu. Hormony tarczycy wpływają na układ ruchowy, metaboliczny i krążenia. W okresie życia płodowego warunkują prawidłowy rozwój mózgu, później odpowiadają za wzrost i rozwój płciowy. U kobiet hormony tarczycy mają wpływ na płodność, pracę jajników i regularną menstruację. Deregulacja wydzielania hormonów przez tarczycę wpływa też na obniżenie sprawności intelektualnej i nastroju.

Niedoczynność tarczycy – objawy

O niedoczynności tarczycy można mówić, gdy produkowane przez nią hormony nie wystarczają dla potrzeb całego organizmu i dochodzi do różnego typu zaburzeń. Problemem z niedoczynnością tarczycy jest fakt, że jej objawy łatwo można pomylić z objawami innych chorób i pacjenci późno zgłaszają się do lekarza. Nie zawsze też lekarz internista właściwie zdiagnozuje sytuację i skieruje pacjenta do endokrynologa. Takie mylne objawy to przede wszystkim uczucie senności, apatii i przemęczenia. Często pacjenci łączą je z sezonowym spadkiem formy lub z osobistymi problemami. Wiele symptomów niedoczynności tarczycy łatwo pomylić z naturalnym starzeniem się organizmu. Wyraźniej na problemy z niedoczynnością tarczycy wskazuje natomiast przybieranie na wadze, mimo zauważalnego spadku apetytu. Często towarzyszy temu zatrzymywanie wody w organizmie i puchnięcia. W zaawansowanym stadium niedoczynności tarczycy opuchnięta twarz ma zmienione w charakterystyczny sposób rysy, pojawia się też sztywnienie i bolesność mięśni i stawów. Towarzyszyć temu mogą zaparcia i problemy z przemianą materii, suchość skóry i uczucie ciągłego zimna. Skóra może zacząć się łuszczyć, niekiedy pojawiają się problemy z widzeniem w zaciemnionych pomieszczeniach, czyli tak zwana kurza ślepota. U kobiet objawy często łączą się z zaburzeniami cyklu miesiączkowego.

Leczenie niedoczynności tarczycy

Jeśli należysz do grupy zagrożonych problemami z tarczycą, warto zadbać o profilaktykę. Jest nią przede wszystkim dbałość o dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości jodu, – jeśli to konieczne, można skorzystać z suplementów diety. W początkowej fazie warto ratować się preparatami bez recepty, które wspomagają pracę tarczycyc. Przy zaawansowanej niedoczynności tarczycy stosujemy oczywiście kurację zaleconą przez lekarza. Zwykle stosuje się podawanie codziennie l-tyroksyny w formie tabletek doustnych. Niektóre typy niedoczynności tarczycy leczy się też operacyjnie. Podczas leczenia niedoczynności tarczycy ważna jest odpowiednia dieta, która przyspiesza efekty działania leków. Powinna być wysokobiałkowa. Leczenie utrudnia natomiast dieta wegetariańska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *