Ważny temat: terapia jodem radioaktywnym

Ważny temat: terapia jodem radioaktywnym
Oceń ten artykuł

Medycyna nuklearna robi szybkie postępy, jednak większość z nas nadal się jej boi. Warto jednak zaufać lekarzom – terapia jodem aktywnym czy promieniotwórczym (131I) jest przepisywana tylko wtedy, gdy jest konieczna i bezpieczna.

Kogo leczy się jodem promieniotwórczym?

Leczenie 131I jest stosowane u chorych z nadczynnością tarczycy oraz z powiększoną tarczycą, jeśli nadczynność nawraca lub niewskazana jest operacja. Leczenie jest bardzo proste: polega na połknięciu jednej kapsułki. U większości pacjentów nie występują żadne skutki uboczne ani spadek samopoczucia, zaś efekty leczenia pojawiają się po kilku tygodniach. Promieniowanie działa niszcząco na komórki tarczycy i powoduje hamowanie wydzielania hormonów oraz zmniejszenie gruczołu: celem jest uzyskanie prawidłowej czynności tarczycy. Niestety, niekiedy uszkodzenia gruczołu są zbyt duże, i następuje niedoczynność tarczycy. Wówczas konieczne jest przyjmowanie do końca życia leków hormonalnych leczących niedoczynność. Wiele osób przeraża taka diagnoza, ale doświadczenia osób leczonych w ten sposób wskazują, że ich samopoczucie bardzo się poprawia po zażyciu jodu.

Ważne!

  • Przed podaniem dawki zrób badania! Badanie stężenia hormonów tarczycy we krwi, pomiary jodochwytności tarczycy, badanie scyntygraficzne tarczycy, badanie usg tarczycy oraz ewentualna biopsję tarczycy celem wykluczenia procesu nowotworowego
  • W okresie badań nie zażywaj bez zgody lekarza prowadzącego żadnych środków zawierających jod (leki, suplementy diety, kremy, jodyna)
  • Kobiety w ciąży lub karmiące piersią nie mogą być poddane tym badaniom ani leczeniu jodem promieniotwórczym! Nie zaleca się zachodzenia w ciężę jeszcze przez sześć miesięcy po przyjęciu jodu.

Po podaniu leczniczej kapsułki

W ciągu pierwszych kilku dni po podaniu dawki trzeba zachować pewne środki bezpieczeństwa, związane z tym, że jod nadal krąży w Twoim organizmie i jest z niego sukcesywnie wydalany, np.: dwukrotne spłukiwanie toalety, dokładne mycie wanny lub brodzika po kąpieli, częstsze mycie rąk mydłem i wodą i wstrzemięźliwość seksualną. Przez około dwa tygodnie po zażyciu jodu należy unikać bliskich kontaktów z innymi (przytulanie, spanie w jednym łóżku), szczególnie z kobietami w ciąży oraz z małymi dziećmi. Lepiej też ograniczyć kontakty towarzyskie

Aby nie dopuścić do nadmiernego nagromadzenia jodu w organizmie przez pierwszych kilka dni należy pić dużą ilość płynów oraz ssać cukierki lub  żuć gumę dla zmniejszenia gromadzenia się jodu w śliniankach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *