Utajona niedoczynność tarczycy – ogólne informacje

Utajona niedoczynność tarczycy – ogólne informacje
5 (100%) ilość ocen: 1

Wydawać by się mogło, że niedoczynność tarczycy to niedoczynność. Czasami jednak zdarza się tak, że odczuwamy dość niepokojące objawy świadczące o tej chorobie jednak wyniki badań związane z oznaczeniem poziomu hormonów tarczycy (fT3, fT4) są w normie. Wówczas należy jeszcze oznaczyć poziom TSH. Być może cierpmy na utajoną postać niedoczynności tarczycy. Ponieważ takie przypadki zdarzają się dość często, warto poświęci im nieco uwagi.

Jak rozpoznać utajoną niedoczynność tarczycy?

Jako że przypadłość ta jest okresem wstępnym choroby, objawy nie będą tak charakterystyczne. Dlatego dość często dochodzi do ich bagatelizowania, czego konsekwencje mogą być dość kłopotliwe.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Zaniepokoić powinno:

– zwolnione tempo myślenia i gorsza koncentracja,

– kłopoty z pamięcią,

– huśtawka nastrojów, stany depresyjne,

– przybieranie na wadze,

– uczucie zimna,

– sucha skóra.

Warto także zdawać sobie sprawę, że w postaci utajonej może nie dawać żadnych symptomów na przykład u kobiet w ciąży. Ewentualnie można zauważyć zmniejszenie płodności, jednak nie zawsze musi to być związane ze szwankującą tarczycą. Dobrze jednak taką utajoną niedoczynność tarczycy wcześnie rozpoznać, bowiem nieleczona może spowodować u rozwijającego się płodu niedorozwój umysłowy.


Jakie badania wykonać?

Biorąc pod uwagę wyłącznie objawy somatyczne, najczęściej nie udaje się rozpoznać utajonej niedoczynności tarczycy. Bardzo często, szczególnie o kobiet dojrzałych, takie symptomy są bowiem mylone z oznakami postępującego starzenia.

Dlatego też, by rozpoznać utajoną niedoczynność tarczycy, koniecznością jest wykonanie odpowiednich badań. Chodzi o oznaczenie poziomu hormonów tarczycowych oraz oznaczenie poziomu TSH. Znaczenie może mieć również oznaczenie poziomu cholesterolu.

O utajonej niedoczynności tarczycy można mówić wtedy, gdy stężenie TSH jest podwyższone, a poziom fT3 i fT4 jest w normie. W przypadku choroby utajonej może dojść do podwyższenia poziomu cholesterolu.

Wynik może zostać zaburzony

Warto mieć świadomość, że w niektórych przypadkach wyniki badania może zostać zaburzony. Podwyższenie poziomu TSH może wynikać z przyjmowania niektórych leków, m.in.: jodu, litu, neuroleptyków.

Na czym polega leczenie utajonej niedoczynności tarczycy?

Gdy utajona niedoczynność tarczycy zostanie zdiagnozowana, koniecznością jest podjęcie odpowiedniego leczenia. Chodzi przede wszystkim o podawanie substytutów hormonów. Koniecznością jest też stała kontrola wyników, dlatego ważne jest regularne poddawanie się badaniom. W ten sposób likwidowane są przede wszystkim przyczyny problemu.

Z objawami zaś można walczyć na kilka sposobów, np. za pomocą naturalnych suplementów.  Z typowymi objawami niedoczynności tarczycy walczy Thyromine (od Pacific Naturals). Na problemy z huśtawką nastrojów – np. 5-HTP (od Health Spark).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *