USG tarczycy – co trzeba wiedzieć?

USG tarczycy – co trzeba wiedzieć?
3.1 (62.5%) ilość ocen: 8

Masz problemy z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy? W wielu sytuacjach, gdy pojawia się podejrzenie występowania guzków, cyst torbieli, wówczas koniecznością, badanie poziomu stężenia hormonu tyreotropowego (THS) niewiele nam powie. Dlatego też lekarz może zlecić USG tarczycy.

Wykorzystanie badania USG tarczycy

USG tarczycy jest badaniem, które pozwala ocenić stan gruczołu tarczowego. Dzięki nowoczesnym urządzeniom można określić objętość tarczycy. Jeżeli badanie wykaże odchylenia od normy, wówczas koniecznością jest poczynienie kolejnych kroków mających na celu zdiagnozowanie przyczyny takiego stanu.

Warto wiedzieć, że badanie USG pozwala również na ocenę miąższu tarczycy – jego normoechogeniczność (wynik prawidłowy), bądź niejednorodność (wynik nieprawidłowy).

Dzięki badaniu USG jesteśmy także w stanie ocenić, czy w gruczole tarczycowym nie pojawiły się obszary wyróżniające się od otaczającego miąższu – czy istnieją guzki, cysty, torbiele, zwapnienia.

Można więc śmiało powiedzieć, że USG tarczycy jest badaniem wszechstronnym, wykorzystywanym nie tylko w celach diagnostycznych. Badanie to pozwala na monitorowanie leczenia oraz kontrolę zmian w obrębie gruczołu tarczowego.

Kiedy wykonać badanie tarczycy?

USG tarczycy nie jest badaniem, które wykonuje się na etapie wstępnego diagnozowania chorób związanych z tym gruczołem. Najczęściej  na badanie kierowane są te osoby, u których:

– pojawiają się dolegliwości, które mogą być związane z powiększeniem tarczycy,

– lekarz podczas badania palpacyjnego stwierdził obecność nieprawidłowości,

– wyniki przeprowadzonych do tej pory badań zrodziły wiele wątpliwości.

USG tarczycy wykonywane jest zawsze przed przystąpieniem pacjenta do zabiegu biopsji tarczycy. Takie badanie pozwala na szybsze i łatwiejsze dotarcie do miejsca, z którego materiał do badań powinien zostać pobrany.

Opis badania USG tarczycy

Po wykonaniu badania USG tarczycy każdy pacjent otrzymuje wyniki. Opis zawiera szereg cennych informacji, które stanowią źródło wiedzy na temat naszego gruczołu tarczowego. Jak zatem odczytać opis badania?

Z opisu USG tarczycy może przede wszystkim odczytać normy objętości gruczołu. Dla kobiet norma ta wynosi 18 ml, dla mężczyzn – 25 ml. Jeżeli nasze wyniki jednoznacznie wskazują dodatnie odchylenia, wówczas jest to informacja o możliwości powiększenia tarczycy.

Na podstawie badania USG tarczycy możemy określić echogeniczność miąższu tarczycy. Jeżeli obecne w miąższu zmiany ognikowe mają echogeniczność niższą niż reszta miąższu, wówczas mowa o hipoechogeniczności. Jeżeli zmiany mają echogeniczność wyższą, wówczas mamy do czynienia z hiperechogenicznością. I wreszcie – gdy zmiany są identyczne jak reszta miąższu – mowa o normoechogeniczności.

Z opisu USG tarczycy możemy również wywnioskować, czy stwierdzono obecność zmian. Jeżeli takowe się pojawiają, wówczas badanie zawiera dodatkowy opis, określający położenie, wymiary, wygląd.

USG tarczycy a wykrywalność nowotworów

Jako że badanie USG tarczycy pozwala na ocenę wymiarów i wyglądu pojawiających się zmian w gruczole, wiele osób zastanawia się, czy w ten sposób można wykryć obecność guzków złośliwych.

Okazuje się, że USG gruczołu tarczowego może być jedynie wstępną diagnozą. Jeżeli zachodzi podejrzenie, że dana zmiana ma charakter złośliwy, kolejnym krokiem jest skierowania pacjenta na biopsję. Wówczas pobranie próbki materiału do badań pozwoli dać ostateczną diagnozę.

Badanie USG a dyskomfort

Wiele osób, obawiając się o dyskomfort, rezygnuje z wykonania USG tarczycy. Nie jest to zachowanie zasługujące na pochwałę. Trzeba bowiem mieć świadomość, że badanie to nie jest w żaden sposób bolesne. Nie wykonuje się żadnego nakłuwania.

Dlatego też, gdy zostanie nam zalecone wykonanie USG, koniecznością jest poddanie się temu badaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *