Tyroksyna – co trzeba o niej wiedzieć?

Tyroksyna – co trzeba o niej wiedzieć? 2.64/5 (52.73%) ilość ocen: 11

Tarczyca jest niezwykle ważnym gruczołem wydzielania wewnętrznego. Czasami nie zdajemy sobie z tego sprawy, dopóki ów gruczoł nie zacznie szwankować. Warto więc dowiedzieć się czegoś więcej na temat nie tylko tarczycy, ale także hormonów, które regulują jej pracę. W poprzednim poście mowa była o trójjodotyroninie. Dziś kolej na tyroksynę – równie ważny hormon.

Czym jest tyroksyna?

Tyroksyna (T4) jest chemicznym związkiem organicznym, który – obok trójjodotyroniny – jest podstawowym hormonem, który produkowany jest przez gruczoł tarczowy.

Warto wiedzieć, że tyroksyna powstaje z tyrozyny – aminokwasu. Hormon ten jest produkowany, magazynowany, a następnie uwalniany dzięki pęcherzykowatym komórkom tarczycy. Tyroksynę uważa się za prohormon.

Bardzo ważną kwestią jest fakt przemiany tyroksyny w tkankach. Z jej cząsteczki usunięciu ulega jeden atom jodu. Efekt metaboliczny tego hormonu uzależniony jest od tego, z której pozycji atom jodu został usunięty. Jeżeli usunięty zostaje jod z pozycji 5’, wówczas powstaje najbardziej czynny metabolicznie hormon – T3 (3,5,3’-trijodotyronina). Wzmożona przemiana w trójjodotyroninę zachodzi najczęściej na skutek przekarmiania. Dochodzi wówczas do zwiększenia tempa przemiany materii. A to dlatego, że trójjodotyronina jest hormonem o silniejszym działaniu niż tyroksyna. Jeżeli tyroksyna ulega przemianie w trójjodotyronię odwróconą, wówczas dochodzi do zmniejszenia szybkości przemiany materii.

Tyroksyna – działanie fizjologiczne

Jak już wyżej wspomniałam – tyroksyna jest hormonem, który odgrywa ważną rolę w procesach fizjologicznych. Przyczynia się do pobudzenia procesów utleniania w tkankach. Stymuluje ponadto rozpad tłuszczów na glicerol i wolne kwasy tłuszczowe. Tyroksyna odpowiedzialna jest także za wzmaganie wchłaniania glukozy z przewodu pokarmowego oraz wzmaga jej zużycie przez komórki. Hormon ten wpływa również na czynności gruczołów płciowych.

Tyroksyna ma wpływ na czynność gruczołów łojowych. Reguluje wydzielanie się łoju, nie dopuszczając do łojotoku. Dzięki temu nasza skóra oraz włosy są gładkie i nie wysuszone.

Tyroksyna wraz z trójjodotyroniną uczestniczą i wpływają na tempo przemiany materii, o czym była mowa wyżej. Zapewniają odpowiednie przetwarzanie substancji odżywczych. Dzięki temu możliwe jest zachowanie szczupłej sylwetki. W związku z tym, że tyroksyna poprawia perystaltykę jelit,  sprzyja szybszemu wydalaniu toksycznych substancji. To  kolei korzystnie wpływa na kondycję włosów oraz skóry.

Niedobór tyroksyny

Gdy w ludzkim organizmie uwalniane są zbyt małe ilości hormonów tarczycy, w tym tyroksyny, prowadzi to do choroby zwanej niedoczynnością tarczycy. Deficyt tego hormonu sprawia, że przemiana materii zostaje spowolniona i pojawia się obrzęk śluzowaty. Organizm pracuje wówczas na wolniejszych obrotach, co daje różne negatywne skutki uboczne.
W zależności od tego, jak duży jest niedobór tyroksyny, objawy niedoczynności tarczycy bywają różne. Czasami nawet ciężko jest lekarzom zidentyfikować problem. Często objawy niedoczynności tarczycy mogą być mylone z efektami długotrwałego stresu, okresem menopauzy czy starzenia się organizmu.

O niedoborze tyroksyny, a zatem i niedoczynności tarczycy mogą świadczyć między innymi: uczucie chronicznego zmęczenia, senność, kłopoty z koncentracją oraz zapamiętywaniem, skłonność do depresji, obrzęki twarzy, przybieranie masy ciała bez wzmożonego apetytu, bóle stawów i mięśni, zmiana barwy głosu.

Nadmiar tyroksyny

Również i nadmiar tyroksyny może prowadzić do choroby – nadczynności tarczycy, objawiającej się głównie chorobą Gravesa-Basedowa. Do najczęstszych symptomów schorzenia zalicza się przede wszystkim: wytrzeszcz gałek ocznych, nagła utrata wagi mimo normalnego apetytu, drżenie rąk, przyspieszone tętno, kołatanie serca, bezsenność, łzawienie oczu, nadmierne pocenie się. U kobiet nadczynność tarczycy może objawiać się także zatrzymaniem menstruacji.

Badania poziomu tyroksyny

By kontrolować prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, warto przeprowadzać regularne badania, które wykażą poziom hormonów gruczołu, także tyroksyny.

Najprostszym badaniem poziomu hormonów tarczycy jest test krwi. Pozwala on określić poziom TSH (tyreotropiny). Jego nadmiar sygnalizuje niedoczynność gruczołu tarczowego. Innym badaniem, które można wykonać jest analiza krwi, która wskazuje na stężenie w osoczu tyroksyny i trójjodotyroniny.

Jak pobudzić tyroksynę?

By tarczyca działała w sposób prawidłowy i produkowała odpowiednie ilości hormonów, niezbędny jest jod. To pierwiastek, którego niedobory sprawiają że tarczyca nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Stąd biorą się: nadczynność i niedoczynność tarczycy. By zapobiec kłopotom zdrowotnym związanym z nieprawidłowym poziomem hormonów, warto więc spożywać produkty, które bogate są w jod.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *