Trójjodotyronina – co trzeba o niej wiedzieć

Trójjodotyronina – co trzeba o niej wiedzieć
5 (100%) ilość ocen: 2

Z pewnością wielu z nas zdaje sobie sprawę, że tarczyca jest bardzo istotnym gruczołem wydzielania wewnętrznego. Ten niewielki „narząd” ma wpływ na wiele naszych funkcji życiowych. To właściwie dzięki pewnym hormonom sprawnie wzrastamy, mamy dobrą przemianę materii. W takich procesach najważniejsze znaczenie odgrywa trójjodotyronina oraz tyroksyna. Te dwa hormony tarczycowe współgrając ze sobą zapewniają naszemu organizmowi prawidłowe funkcjonowanie. Trójjodotyronina jest w każdym organizmie człowieka hormonem tarczycy, który powstaje poprzez odjodowanie tyroksyny na poziomie tkankowym. Ma ona wpływ na większość tkanek organizmu. Ale to nie wszystko. Co trzeba wiedzieć jeszcze o tym ważnym hormonie tarczycowym? Poniżej przedstawiam kilka informacji.

W jaki sposób powstaje trójjodotyronina?

Tarczyca to niewielki gruczoł, który tworzony jest przez drobne pęcherzyki. Są wszystkie zbudowane z komórek – wykazujących zdolność zamiany swej wielkości( zależnie od aktywności). Do główniejszych zadań komórek należy także wytwarzanie hormonów tarczycy, które są magazynowe we wnętrzu gruczołu;mają one postać koloidów. Hormony tarczycy, w tym także i trójjodotyronina, określane są mianem aminokwasów jodowanych. Powstanie trójjodotyroniny ( i pozostałych hormonów tarczycy) jest w dużym stopniu zależne od pierwiastka , zwanego jodem. W wyniku działania enzymu jod zamienia się w tak zwane jodki. I w takiej postaci zostaje on wchłonięty przez tarczycę. Wewnątrz niej odbywa się tak zwane jodowanie aminokwasu tyrozyny – i tak powstaje trójjodotyronina i pozostałe hormony.

Trójjodotyronina – kilka informacji

Trójjodotyronina wraz z tyroksyną jest najważniejszym hormonem tarczycy, to już wiemy. Łącząc się z białkiem dają – tyreoglobuliny, a w miarę zapotrzebowania są pobierane do krwi. Warto wiedzieć, że trójjodotyronina pracuje całkiem odmiennie niż tyroksyna. Trójjodotyronina – zarówno w komórkach, jak i w tkankach wykazuje szybszą aktywność w porównaniu z tyroksyną.

Trójjodotyronina w fizjologicznych stężeniach znacznie powiększa syntezę białek, a przy nadczynności tarczycy następuje jednak rozkład białka powiązany raczej z ogólną i wzmożoną przemianą energetyczną. Wydzielanie trójjodotyroniny, a wraz z nią i tyroksyny jest stymulowane przez hormon przysadki mózgowej – tyreotropinę ( jego sekrecję reguluje natomiast hormon podwzgórza – tyreoliberyna ) . Wydzielanie hormonów tarczycy ( zarówno trójjodotyroniny i tyroksyny) zwiększa się „dzięki” tyreotropinie. Dzieje się tak na przykład pod wpływem zimna, albo przy stanach nadmiernego napięcia emocjonalnego. Z kolei wzmożona przemiana tyroksyny w trójjodotyroninę zazwyczaj zachodzi na skutek przekarmienia.

Warto powiedzieć, że trójjodotyronina uczestniczy w procesach przemiany materii ( podobnie jak tyroksyna). Dzięki niej pobudzane są do działania narządy, biorące udział w tym procesie. Obydwa hormony mają również wpływ na przyspieszenie wewnętrznego metabolizmu – wewnątrz komórek. Trójjodotyronina i tyroksyna poprawiają perystaltykę jelit. A to z kolei przyczynia się do wydalania niepotrzebnych produktów przemiany materii.

Hormon tarczycowy – trójjodotyronina gwarantuje dobry nastrój i zdrowie

Warto jeszcze wiedzieć, że trójjodotyroninie zawdzięczamy całkowite zdrowie, jak i doskonałe samopoczucie. Wydzielanie mniejszych, bądź większych ilości hormonów tarczycowych może być przyczyną naszych problemów ze zdrowiem. Czasem możemy czuć się senni, a czasem rozdrażnieni, a ponadto możemy odczuwać pewien niepokój z bliżej nieokreślonych przyczyn. Niekiedy zdarza się i tak, że nieprawidłowości w wydzielaniu hormonów są przyczyną zaburzeń w pracy serca. A zatem warto mieć oko na poziom hormonów tarczycowych, a szczególnie trójjodotyroniny.

W jaki sposób zadbać o hormony tarczycy?

W celu ustalenia czy w naszym organizmie są odpowiednie ilości trójjodotyroniny oraz pozostałych hormonów tarczycowych, to warto regularnie wykonywać badania. Dzięki nim będziemy mieć „oko” na zdrowie tarczycy, a co a tym idzie i całego organizmu.

Badaniom należy poddawać się zawsze wtedy, kiedy odczuwamy niepokojące objawy podobne, jak w przypadku pierwszych oznak kłopotów z tarczycą. Jednym z pierwszych badań, jakim powinniśmy się poddać ( w celu zbadania poziomu hormonów tarczycowych) jest badanie krwi. Dzięki niemu można dowiedzieć się jaki jest poziom hormonu tyreotropowego (TSH) w naszym organizmie Ponadto możemy dowiedzieć się o stężeniu hormonów: T4 – tyroksyny oraz T3, czyli trójjodotyroniny.

Oprócz tego, niekiedy wykonywane są bardziej specjalistyczne badania. Są to: ultrasonografia, a także biopsja cienkoigłowa. Przeprowadza się je wówczas, gdy lekarz – endokrynolog stwierdzi pewne nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy.

Wytwarzanie trójjodotyroniny można pobudzić

Wszystkie hormony tarczycowe – nie tylko samą trójjodotyroninę można w pewien sposób pobudzić. Wystarczy organizmowi dostarczać odpowiednich ilości jodu, który jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycowych. Możemy używać soli jodowanej albo innych produktów wzbogaconych w ten cenny pierwiastek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *