Tarczyca – najczęstsze pytania

Oceń ten artykuł

Kłopoty z tarczycą najczęściej przytrafiają się kobietom i nie jest to przypadek. Dzieje się tak, ponieważ w transportowaniu hormonów, które produkowane są przez tarczycę oraz transportowaniu żeńskich hormonów płciowych – estrogenów bierze udział to samo białko. Nie ma się zatem czemu dziwić, że wzrost albo spadek produkcji estrogenów może odbić się na funkcjonowaniu tarczycy.

Szczególnie wyraźnie ten wpływ zaznacza się u młodych dziewcząt oraz kobiet w ciąży. Wtedy bowiem poziom estrogenów wzrasta, a to z kolei wpływa na ilość produkowanych przez  tarczycę hormonów. Najczęściej po zakończeniu zawirowań hormonalnych wszystko wraca do normy. Ale bywa i tak, że zaburzenia w pracy tarczycy nie ustępują, a to wiąże się z leczeniem.

Oto kilka najczęściej pojawiających się pytań, które dotyczą gruczołu tarczowego.

Do czego jest potrzebna tarczyca?

Hormony tarczycy wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Już w życiu płodowym hormony te biorą udział w rozwoju mózgu, wzrastania ciała oraz formowaniu się kości. Po urodzeniu hormony te kierują wzrostem, metabolizmem, odpowiadają za poziom aktywności. Hormony decydują o ilości kalorii spalanych podczas posiłku, ilości tłuszczów krążących we krwi oraz o poziomie białek i cukrów. To oznacza, że bez tarczycy nie byłoby hormonów. A bez hormonów nie moglibyśmy normalnie funkcjonować.

Co może zaszkodzić tarczycy?

Tarczyca jest niezwykle czułym gruczołem. Jego prawidłową pracę bardzo łatwo więc zaburzyć. Okazuje się, że wystarczy by w diecie nie znajdzie się odpowiednia ilość jodu, jajniki wytworzą zbyt dużą ilość hormonów płciowych, coś przyczyni się do rozregulowania systemu odpornościowego. Wszystkie te czynniki powodują zaburzenia w funkcjonowaniu pracy tarczycy, a co za tym idzie – w z produkcji niezbędnych hormonów tarczycy. Ponadto zwiększa się objętość gruczołu oraz pojawiają się niewielkie guzki.

Czy wole jest groźne?

Wole jest przerostem gruczołu tarczowego. Objawia się występowaniem zgrubienia z przodu oraz po bokach szyi. Taki rozrost tarczycy dość często jest odpowiedzią na zwiększone zapotrzebowanie na hormony tarczycy. Jeżeli wole nie powoduje zaburzeń w funkcjonowaniu pracy tarczycy, wówczas można uznać, że jest to defekt kosmetyczny. Jeżeli natomiast wole powstało na skutek niedoboru jodu, wówczas wole może być groźne. Przyczyny jego powstawania może ustalić wyłącznie lekarz.

Co zrobić, gdy podejrzewa się problemy z tarczycą?

Jeżeli podejrzewasz, że twoja tarczyca nie pracuje prawidłowo, musisz udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który wypisze ci skierowanie do endokrynologa. Specjalista zbada palpacyjnie twoją tarczycę, a następnie zleci wykonanie badań krwi. W ten sposób oznaczysz poziom hormonu TSH. Jeżeli poziom tego hormonu będzie podwyższony, wówczas będzie to oznaczało, że masz problem z niedoczynnością tarczycy. Gdy poziom będzie zbyt niski, wówczas to znak, że masz nadczynność tarczycy.

Mam guzki na tarczycy, co robić?

Jeżeli na twojej tarczycy wyczuwalne są guzki, musisz koniecznie udać się do lekarza. Specjalista wysyła najczęściej na badanie USG tarczycy. Badanie to pozwoli stwierdzić, czy zmiany które się pojawiły mają coś wspólnego z nowotworem. Niekiedy dla uzyskania pewności koniecznością będzie wykonanie punkcji. Nie należy jednak się stresować i przedwcześnie martwić, bowiem tylko niewielki odsetek guzków ma charakter nowotworowy.

Czy guzki można usunąć?

Guzki można usunąć operacyjnie. Jeżeli zachodzi taka konieczność, usuwa się również całą tarczycę. Jednakże takie kroki podejmuje się dopiero wtedy, gdy zmiany mają charakter nowotworowy albo gdy leczenie nie przynosi skutków.

Operacja chirurgiczna jest również koniecznością, gdy lokalizacja guzków oraz ich wielkość utrudnia oddychanie oraz mówienie.

Z czym wiąże się operacja tarczycy?

Wynikiem usunięcia guzków bądź całej tarczycy jest niemal niewidoczna blizna zlokalizowana u nasady szyi. Jest jednak jeden warunek – przez pierwszy rok od operacji nie można jej wystawiać na słońce.

Po takiej operacji koniecznością jest również przyjmowanie substytutów hormonów tarczycy w postaci leków. Trzeba je niestety przyjmować do końca życia.

Choroby tarczycy są genetyczne?

W genach możemy odziedziczyć jedynie wole. Jeżeli z przerostem gruczołu tarczowego borykała się matka lub babcia, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że i ty będziesz się z tym problemem borykać. Jednak pamiętaj, że do powstawania wola wcale nie wystarczą czynniki genetyczne, ale i inne dodatkowe, na przykład niedobór jodu. W Polsce jednak ci to nie grozi, bowiem jod dodawany jest do soli kuchennej.

Nie pomyl z menopauzą i depresją!

Na koniec jeszcze jednak wskazówka. Niejednokrotnie wspominałam, że objawy chorób tarczycy bardzo łatwo przegapić i pomylić z innymi schorzeniami.

Objawami niedoczynności tarczycy są między innymi: ciągła apatia, zmęczenie, spadek libido, kłopoty z pamięcią mogą do złudzenia przypominać początki depresji albo menopauzy. Dość często bywa tak, że mylą się również lekarze, którzy kiepskie samopoczucie przypisują problemom związanym z wchodzeniem w okres przekwitania.

Nie dajmy się zwieść pozorom. Miejmy na uwadze, że choroby tarczycy łatwo zbagatelizować. Gdy tylko pojawi się jakiś niepokojący symptom, powinnyśmy same zasugerować lekarzowi, że to może tarczyca.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *