Tarczyca – najczęściej zadawane pytania, cz.2

Tarczyca – najczęściej zadawane pytania, cz.2
Oceń ten artykuł

Poprzedni wpis dotyczył najczęściej zadawanych pytań związanych z tarczycą, jej funkcjonowaniem oraz ewentualnymi chorobami, które związane są z zaburzeniami jej pracy. Dziś kontynuujemy tę tematykę, bowiem pytań które budzą wątpliwości jest dużo więcej.

Czy dieta jest w stanie wyleczyć tarczycę?

Tarczyca do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej ilości jodu. Jest to pierwiastek, który uczestniczy w produkowaniu hormonów tarczycy. Pierwiastek ten jest wchłaniany w jelicie cienkim. Na skutek działania enzymu ulega przekształceniu w jodki. W takiej postaci związki te wychwytywane są z krwi przez tarczycę. Następnie poprzez jodowanie tyrozyny tworzone są dwa najważniejsze hormony tarczycy: tyroksyna oraz trójjodotyroniny.

Niedobór jodu przyczynia się więc do powstawania zaburzeń tarczycy, które spowodowane są zbyt małą produkcją niezbędnych hormonów. Jeżeli więc pojawiły się u nas pierwsze objawy niedoboru jodu i związane z nim zaburzenia w pracy gruczołu tarczowego, trzeba jak najszybciej uzupełnić niedobory tego pierwiastka. Spore jego ilości znajdują się w rybach morskich oraz niektórych glonach morskich. Te produkty, obok jodowanej soli to najlepsze źródła jodu. Można więc powiedzieć, że odpowiednia dieta bogata w produkty z odpowiednią ilością tego mikroelementu jest w stanie zwalczyć nieprawidłowości związane z pracą tarczycy.

Moje włosy wypadają? Czy to nadczynność tarczycy?

Nadczynność tarczycy to choroba, która związana jest z nadmierną produkcją hormonów tarczycowych. Powoduje ona szereg charakterystycznych objawów, a jednym z nich jest wypadanie włosów. Trzeba jednak pamiętać, że powodów wzmożonej utraty włosów jest wiele.

Przyczyną wypadania włosów może być niewłaściwa dieta, choroby zakaźne przebiegające z gorączką, stosowanie nieodpowiednich środków do pielęgnacji i stylizacji włosów. Jeżeli włosy wypadają, a my niepokoimy się stanem naszego zdrowia, warto najpierw problem ten skonsultować ze specjalistą. Już zwykłe badanie krwi uwzględniające analizę poziomu THS (hormonu tyreotropowego przysadki) daje możliwość postawienia diagnozy.

Warto również pamiętać, że nadczynność tarczycy nie objawia się wyłącznie wypadającymi włosami. Choroba ta daje szereg innych, bardziej charakterystycznych symptomów, które mogą świadczyć o problemach z tarczycą. Zalicza się do nich między innymi: wyraźny spadek masy ciała, drżenie rąk, wytrzeszcz oczu.

Czy kobiety są bardziej narażone na choroby tarczycy?

Nadczynność tarczycy jest chorobą, która najczęściej wykazuje podłoże autoimmunologiczne. W związku z tym, że kobiety są szczególnie narażone na zawirowania hormonalne (w tym związane z działalnością estrogenów), wykazują one większą tendencję do zapadania na tego typu choroby. Nadczynność tarczycy występuje więc u nich dużo częściej aniżeli w przypadku mężczyzn.

Warto również wiedzieć, że i w przypadku niedoczynności tarczycy kobiety są górą. Szacuje się, że prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę Hashimoto (jedna z odmian niedoczynności tarczycy) jest pięciokrotnie wyższe.

Czy wole może zdarzyć się młodym osobom?

Wolem nazywane jest powiększenie tarczycy. Okazuje się, że na tego rodzaju zaburzenie narażeni są młodzi ludzie, którzy wchodzą w okres dojrzewania. Dzieje się tak, ponieważ w okresie pokwitania notuje się zwiększone zapotrzebowanie na tyroksynę – jeden z najważniejszych hormonów tarczycy. Zwiększone zapotrzebowanie na ten hormon może przyczyniać się do przerostu tarczycy, które spowodowane jest przez wzmożone wydzielanie hormonu tyreotrpowego (THS) produkowanego przez przysadkę mózgową.

Warto wiedzieć, że wole młodzieńcze objawia się nie tylko powiększeniem tarczycy, ale i innymi symptomami, które mogą świadczyć o nieprawidłowej ilości hormonów. Osoby młode z wolem zwykle mają gorsze wyniki w nauce związane ze spowolnieniem psychicznym. Co więcej – objawem wola młodzieńczego jest sucha skóra. Kolana i łokcie sprawiają wrażenie brudnych, co może przyczynić się do zaogniania konfliktów w domu i szkole. Ponadto w związku ze spowolnieniem materii dochodzi do przyrostu kilogramów.

Na szczęście są to na tyle doskwierające dolegliwości, że młode dziewczęta chętnie zgłaszają się do specjalistów i podejmują leczenie.

Na czym polega radiojodoterapia?

Radiojodoterapia jest jedną z metod leczenia chorób tarczycy. Tego rodzaju kuracje stosuje się w leczeniu niektórych rodzajów nadczynności tarczycy oraz nowotworów gruczołu tarczowego. W radiojodoterapii wykorzystuje się właściwości izotopu jodu – 131. Podawane są dość wysokie dawki radiojodu, które wielokrotnie przewyższają dawki stosowane w badaniu izotopowym tarczycy.

Radiojod wykorzystywany w tego rodzaju leczeniu gruczoły tarczowego podawany jest doustnie. Gromadzi się on w tkance, oddziałując w ten sposób miejscowo, nie uszkadzając sąsiednich tkanek.

Jak rozpoznać zaburzenia związane z pracą tarczycy?

By mieć pewność, że wszystkie niepokojące objawy dotyczą zaburzeń funkcjonowania tarczycy, należy w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem. Specjalista – w razie wątpliwości zaleci odpowiednie badania. Najprostszym jest badanie poziomu hormonów tarczycy. Wskaźniki poniżej normy mogą oznaczać niedoczynność tarczycy. Zmniejszenie TSH  może świadczyć o nadczynności tarczycy.

Innym sposobem na zbadanie tarczycy jest wykonanie badania ultrasonograficznego (USG). Jest ot badanie, które pozwala stwierdzić, jakiej wielkości jest tarczyca oraz ocenić jej miąższ. Jeżeli objętość tarczycy mieści się: u kobiety w granicach 18 ml, u mężczyzn  25 ml, oznacza to że tarczyca jest w normie.

Możliwe jest także wykonanie scyntygrafii tarczycy w przypadku istnienia guzków tarczycy oraz aspiracyjnej biopsji cienkoigłowej – w przypadku podejrzenia nowotworu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *