Tarczyca – najczęściej zadawane pytania, cz.1

Tarczyca – najczęściej zadawane pytania, cz.1
Oceń ten artykuł

Tarczyca jest niewielkim gruczołem wydzielania wewnętrznego. Na co dzień, gdy jesteśmy w pełni sił i żadne kłopoty ze zdrowiem nas nie dotyczą, wcale nie przejmujemy się jego istnieniem. Nierzadko bywa i tak, że wszystkie takie dolegliwości jak: senność, zmęczenie, kołatanie serca, drżenie rąk, sucha skóra czy wypadanie włosów łączymy z zupełnie innymi schorzeniami. Tymczasem bardzo często okazuje się, że to szwankuje nic innego jak właśnie tarczyca. Nic więc dziwnego, że wszystko co związane z tym gruczołem budzi wiele wątpliwości i wywołuje serię pytań. Warto więc poznać najczęściej zadawane i nurtujące pytania oraz odpowiedzi na nie.

Dlaczego tarczyca jest ważnym gruczołem?

Tarczyca jest niezwykle ważnym gruczołem, którego prawidłowa praca zapewnia właściwe funkcjonowanie naszego organizmu. Zadaniem tego niewielkiego narządu jest produkowanie hormonów: tyroksyny, trójjodotyroniny, kalcytoniny. Są to hormony tarczycy, które biorą udział w ważnych procesach zachodzących w organizmie. Przyczyniają się miedzy innymi do sterowania przemianą materii, regulują temperaturę ciała. Wpływają również na prawidłową pracę wielu narządów, w tym także serca.

Nieprawidłowa praca tarczycy powoduje powstawanie zaburzeń w produkcji hormonów. To z kolei przekłada się na zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.

Jak działają hormony tarczycy?

Tarczyca produkuje trzy rodzaje hormonów: trójjodotyroninę, kalcytoninę oraz tyroksynę. Wszystkie trzy hormony są niezwykle ważne, bowiem zapewniają prawidłowe funkcjonowanie każdego człowieka.

Tyroksyna jest hormonem, który ma wpływ na tworzenie się tkanki tłuszczowej pod powierzchnią skóry. Zapewnia jej prawidłowe odżywianie, dzięki czemu skóra wygląda zdrowo – jest dobrze napięta, elastyczna oraz nie ma skłonności do przedwczesnego starzenia się. W związku z tym, że tyroksyna pobudza gruczoły łojowe, skóra nie jest przesuszona, a włosy mają połysk.

Zarówno tyroksyna oraz trójjodotyronina to hormony, które odpowiadają za przemianę materii. Przyczyniają się do zaktywizowania wszystkich narządów, które biorą udział w tym procesie. W ten sposób tyroksyna i trójjodotyronina sprzyjają utrzymaniu smukłej sylwetki.

Te same hormony odpowiadają za prawidłowy rozwój człowieka już od pierwszych dni. Gdy brakuje tych hormonów – a w szczególności tyroksyny – układ nerwowy płodu nie jest w stanie się prawidłowo rozwijać co rzutuje na powstawanie nieprawidłowości w mózgu.

Kalcytonina jest często pomijanym hormonem. Jednakże jego obecność jest równie ważna. Dzięki niemu możliwe jest zmniejszanie stężenia wapnia we krwi, a wiązanie go w kościach, dzięki czemu kości stają się mocniejsze i są chronione przed ewentualnymi złamaniami i urazami.

Dlaczego tarczyca ulega powiększeniu?

Bardzo często mówi się o problemach związanych z powiększeniem tarczycy. Do takiego stanu dochodzi wówczas, gdy gruczoł nie otrzymuje odpowiedniej ilości jodu. Jest to pierwiastek, który zapewnia prawidłowe jej funkcjonowanie. Wówczas pojawia się schorzenie zwane wolem. Dzieje się tak, ponieważ organizm wykazuje większe zapotrzebowanie na hormony tarczycowe, które jednak nie mogą powstać na skutek braku jodu. Na wole narażone są przede wszystkim młode osoby wkraczające w wiek dojrzewania oraz kobiety w ciąży.

Warto również mieć świadomość, że powiększanie się gruczołu tarczowego może być również spowodowane nadmiarem jodu. Ta sytuacja jest jednak dużo rzadsza.

Czy chorobom tarczycy można zapobiegać?

Okazuje się, że chorobom tarczycy, dzięki odpowiedniej akcji profilaktycznej, można zapobiec. Wystarczy tylko zmienić swoje nawyki żywieniowe. Chodzi tutaj przede wszystkim o odpowiednie dawki jodu – pierwiastka, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania gruczołu tarczycy. Wystarczy spożywać spore ilości soli jodowane, morskich ryb.

Warto również raz na jakiś czas wybrać się nad morze. W morskim powietrzu zawarta jest spora ilość jodu. Najlepiej przechadzać się brzegiem morza w porach sztormu czy wiatru, wówczas ilość tego pierwiastka jest znacznie większa.

Jak odróżnić nadczynność tarczycy od niedoczynności?

Nadczynność tarczycy oraz niedoczynność tarczycy to najczęściej spotykane dolegliwości związane z zaburzeniami w funkcjonowaniu tego gruczołu. Są to jednak choroby, które bez trudu można rozpoznać.

Nadczynność tarczycy to schorzenie, które związane jest ze wzmożoną produkcją hormonów. Objawem charakterystycznym jest spadek masy ciała mimo normalnego apetytu, wewnętrzne lęki, drżenie rąk, kołatanie serca, uczucie silnego zmęczenia, osłabienie mięśni.  W chorobie Graves-Basedowa charakterystyczny jest także wytrzeszcz oczu.

Niedoczynność tarczycy to choroba, z którą najczęściej spotykają się kobiety. Schorzeniu towarzyszy przyrost masy ciała spowodowany spowolnieniem przemiany materii, stałe uczucie zimna, zmęczenie. Objawy niedoczynności tarczycy obejmują także skórę. Staje się ona gruba i sucha. Gdy obrzęk śluzowaty (jedna z najczęstszych postaci niedoczynności tarczycy) ma postać zaawansowaną, wówczas możliwe są zmiany w obrębie rysów twarzy.

To tylko kilka z najczęściej zadawanych pytań. Kolejna porcja pojawi się już niebawem. Czekajcie cierpliwie, bowiem ciąg dalszy nastąpi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *