Tarczyca – jak ona pracuje?

Oceń ten artykuł

Tarczyca jest niewielkim narządem, który znajduje się w przedniej części szyi. Należy do gruczołów wydzielania wewnętrznego. Niestety do czasu, kiedy tarczyca pracuje prawidłowo, nikt nie zwraca na nią uwagi. Dopiero gdy zaczyna szwankować, zastanawiamy się, co może być nie tak. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób funkcjonuje ten gruczoł prawidłowo.

Funkcja tarczycy

Jak już wyżej wspomniałam – tarczyca jest gruczołem wydzielania wewnętrznego. Jest zadanie polega na wychwytywaniu jodu z pokarmów, a następnie jego przekształcanie w hormony tarczycy: trójjodotyroninę (T3) oraz tyroksynę (T4). Dzieje się to na skutek szeregu reakcji, w których bierze udział między innymi tyrozyna – aminokwas, który zostaje poddany jodowaniu, w efekcie czego powstają hormony tarczycowe. Są one następnie transportowane po całym organizmie i przyczyniają się do regulowania metabolizmu. Prawidłowo funkcjonująca tarczyca wytwarza około 80 % tyroksyny i około 20 % trójjodotyroniny. Z tym, że T3 posiada czterokrotnie większą „moc” aniżeli T4.

Tarczyca i przysadka mózgowa

Warto wiedzieć, że praca gruczołu tarczowego odbywa się pod ścisłą kontrolą przysadki mózgowej. Jest to niewielkiej wielkości gruczoł, który zlokalizowany jest u podstawy mózgu.

W przypadku, gdy poziom hormonów gruczołu tarczowego (T4 i T3) spada, wówczas przysadka mózgowa rozpoczyna produkcję hormonu – tyreotropiny (TSH), której zadanie polega na stymulowaniu tarczycy do działania. Pod wpływem TSH gruczoł tarczowy  będzie produkował zwiększone ilości hormonów, a tym samym będzie zwiększał ich stężenie we krwi.

Przysadka mózgowa regulowana jest z kolei przez inny gruczoł – podwzgórze. Jego zadanie polega na produkcji hormonu peptydowego (TRH), który odpowiada za pobudzanie przysadki do produkcji tyreotropiny.

W ten sposób regulowana jest prawidłowa praca tarczycy. Jeżeli, któryś z elementów zostanie zaburzony, wówczas i gruczoł tarczowy nie jest w stanie produkować odpowiedniej ilości hormonów. Z tego więc wynikać mogą wszelkie choroby tarczycy. Wystarczy, że przysadka mózgowa nie będzie produkowała odpowiedniej ilości TSH, praca gruczołu tarczowego zostanie zaburzona. Podobnie jest z TRH. Niepobudzona przysadka nie wyprodukuje TSH i w razie problemów nie pobudzi tarczycy do pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *