Tarczyca – „huśtawka hormonów”

Tarczyca – „huśtawka hormonów”
Oceń ten artykuł

Jeśli ostatnio mało zjadamy, a mimo to tyjemy, a ponadto ciągle chce nam się spać i miewamy kłopoty z koncentracją, to powinniśmy wiedzieć, że tego typu objawy są zwiastunem problemów z tarczycą. Na skutek zaburzeń pracy tego niewielkiego gruczołu mogą pojawić się bardziej poważne dolegliwości W związku z tym warto mieć się na baczności. Bowiem ważna tarczyca powinna być zawsze zdrowa.

Dlaczego tarczyca nieprawidłowo pracuje?

Jak się okazuje tarczyca również może mieć różnego rodzaju zaburzenia. Wówczas pojawiają się jej dwa schorzenia – albo niedoczynność, albo nadczynność. Dlaczego tak się dzieje, że u niektórych osób ten niewielki gruczoł nagle zaczyna się „buntować”? Otóż nie jest to do końca wyjaśnione. Jest jednakże jeden „pewnik”, który określa, iż nadczynność tarczycy, bądź jej niedoczynność jest bardzo często dziedziczona.

Wiele z nas nawet nie zastanawia się i nie wie, że na stan naszej kondycji, zdrowia i wygląd mają hormony tarczycy. To dzięki nim jest możliwe właściwe funkcjonowanie naszego mózgu, układu nerwowego, serca oraz mięśni. Warto wiedzieć, iż w niektórych momentach życia człowieka – szczególnie wtedy, gdy zmienia się gospodarka hormonami – tarczyca bywa wystawiana na dość ciężkie próby. I wówczas najczęściej zaczynają się ujawniać słabe strony działania tarczycy.

Gdy dojrzewamy – obserwujmy stan zdrowia tarczycy

Warto zdawać sobie sprawę z tego, iż pierwsze problemy z tarczycą mogą wystąpić już w czasie dojrzewania. W momencie, gdy budzą się hormony, gruczoł tarczycowy może nieznacznie się powiększyć. Występuje wtedy tak zwane – wole młodzieńcze. Najczęściej pojawia się ono u nastolatków, którzy dziedziczą choroby tarczycy po swoich przodkach.

Warto wiedzieć, że wole młodzieńcze nie powoduje zaburzeń na tle hormonalnym. Z wiekiem to „schorzenie” samoistnie znika. Jednakże przy dojrzewaniu może dojść do zaburzeń czynności tarczycy. Wówczas nastolatki miewają kłopoty z koncentracją i pamięcią. U dziewcząt występują zaburzenia miesiączkowania; konieczna jest wówczas wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Konieczne będzie również wykonanie badania USG tarczycy oraz badanie krwi. Warto wiedzieć, iż nastolatek z problemami tarczycowymi powinien być pod kontrolą endokrynologa.

W okresie ciąży koniecznie trzeba się leczyć!

Jak się okazuje, kobiety w ciąży mogą także mieć problemy ze swa tarczycą. Bowiem hormony ciążowe w I trymestrze ciąży mogą powodować nadczynność tarczycy. Jest ona nazywana tyreotoksykozą ciężarnych. Przypadłość taka nie wymaga przyjmowania leków na nadczynność, niemniej jednak warto być pod kontrolą lekarza.

U młodych pań najczęstszą chorobą jest przewlekłe zapalenie tarczycy ( tzw. choroba Hashimoto). W ciąży schorzenie to może okazać się niebezpieczne. Jak się okazuje hormony tarczycowe matki mają wpływ między innymi na kształtowanie się mózgu i kości u płodu. Zatem ich niedobory mogą prowadzić do poważnych konsekwencji (wad rozwojowych płodu, czy poronienia). Zaś nadczynność tarczycy może prowadzić do powstania u ciężarnej – nadciśnienia, czy stanu przedrzucawkowego. Warto zatem chorą tarczycę leczyć nawet w ciąży!

Kobiety po czterdziestce – też powinny być czujne!

Warto wiedzieć, iż dolegliwości towarzyszące nadczynności tarczycy bardzo często u kobiet po czterdziestce mogą być mylone z objawami klimakterium. Przecież liczne kobiety narzekają wówczas na uderzenia gorąca, uczucie rozbicia i niepokoju, a ponadto na kłopoty ze snem. Warto jednak udać się do lekarza, by ten ocenił czy to zaburzenia w pracy tarczycy, czy faktycznie objawy przekwitania. U dojrzałych pań – oprócz choroby Hashimoto – może występować również choroba Gravesa – Basedowa. U chorych pojawia się bardzo charakterystyczne wole na szyi. Ponadto – zaczynają pojawiać się obrzęki nóg, a co więcej – obniża się poziom cholesterolu we krwi. Dość częstym objawem jest także tak zwany „wytrzeszcz oczu”. W związku z tym, warto chorobę Gravesa – Basedowa leczyć pod nadzorem lekarza – specjalisty ( endokrynologa, jak też i okulisty).

Warto wiedzieć, iż schorzenia gruczołu tarczycowego nawet jeżeli nie dają wyraźnych nasilonych objawów, bywają groźne i powinny być jak najszybciej leczone. Leczenie tarczycy powinno się odbywać zgodnie z zaleceniami specjalisty i powinno być nieprzerwalnie prowadzone.

Kiedy udać się do lekarza?

Warto udać się do lekarza w momencie gdy odżywiamy się „normalnie”, a w pewnym momencie zaczynamy albo chudnąć, albo tyć. Ponadto – jeśli planujemy ciążę również powinnyśmy się zgłosić do specjalisty. Co więcej – nawet wówczas, gdy wyniki zleconych badań trzymają się normy, również powinniśmy zdrowie tarczycy kontrolować.

Cenny jod – potrzebny od zaraz!

Jod jest bardzo istotny do prawidłowej pracy gruczołu tarczycowego. W związku z tym powinniśmy koniecznie włączyć do naszego codziennego jadłospisu produkty bogate w jod. Warto wiedzieć, że już spożywanie tylko i wyłącznie soli jodowanej nie jest wystarczające. Co powinno znaleźć się co dzień na naszym stole? Po pierwsze – nabiał oraz chude mięso. Po drugie – w diecie powinny się znaleźć ryby – szczególnie makrelę i śledź jest polecany. Po trzecie – jak najwięcej wypijać wód mineralnych wzbogaconych w jod.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *