Tarczyca a niepłodność

Tarczyca a niepłodność
2.5 (50%) ilość ocen: 2

Niepłodność jest problemem wielu małżeństw. Najczęstszą przyczyną są zaburzenia jajeczkowania oraz niedrożność jajników. W przypadku niemożności zajścia w ciążę najpierw szuka się ratunku u ginekologa. I słusznie. Jednak przyczyn niepłodności jest wiele. Do nich należą choroby tarczycy.

Co wspólnego ma tarczyca z ciążą?

Tarczyca to bardzo ważny gruczoł wydzielania wewnętrznego, od którego zależy prawidłowa aktywność wielu organów i tempo metabolizmu. O tym decyduje prawidłowe stężenie tyroksyny i trójjodotyroniny – hormonów wytwarzanych przez tarczycę. Ich niedobór lub nadmiar zakłóca prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Do chorób tarczycy należą: niedoczynność tarczycy (zbyt małe wydzielanie hormonów), nadczynność ( nadmierne wytwarzanie hormonów) oraz zapalenie tarczycy, zwane też chorobą Hoshimoto ( to może skutkować niedoczynnością jak i nadczynnością).

Jeśli kobieta pragnie urodzić zdrowe dziecko, a zwłaszcza, gdy występują trudności z zajściem w ciążę lub też zdarzyły się już poronienia we wczesnym etapie ciąży, należy przeprowadzić badanie na poziom stężenia tyroniny (T4) i trójjodotyroniny (T3). Istotne znaczenie dla płodu ma też trzeci hormon – kalcytonina, który reguluje gospodarkę wapniowo – fosforową organizmu. Jeśli poziom kalcytoniny w organizmie matki jest niewystarczający, wówczas w organizmie płodu dochodzi do zniekształceń układu kostnego, do braku zawiązków zębów.

Stężenie wszystkich hormonów tarczycy powinno być na odpowiednim poziomie, gdyż ich niedobory prowadzą do poważnego upośledzenia płodu, a często do poronienia. Dlatego obowiązkiem przyszłej matki przed podjęciem decyzji o urodzeniu potomstwa jest przeprowadzenie stosownych badań tarczycy. Tym bardziej są one niezbędne, gdy do zapłodnienia nie dochodzi, mimo braku przeciwwskazań ginekologicznych.

Jakie objawy wskazują na choroby tarczycy?

Choroby tarczycy nie dają efektów bólowych, więc nie przychodzi nam do głowy, że cierpimy z jej powodu i nie zgłaszamy się do lekarza. Co więc powinno nas zaniepokoić?

Objawy najczęstszych chorób tarczycy, czyli nadczynności i niedoczynności są przeciwstawne. W przypadku nadczynności są to:  utrata wagi mimo niezmienionej diety, biegunki, stałe podenerwowanie, drażliwość, zaburzenia snu, stałe uczucie gorąca (chory emanuje gorącem), potliwość, stałe odczuwanie pragnienia, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia krążenia, u kobiet – zaburzenia miesiączkowania lub brak miesiączki. Większość z tych objawów nie wymaga diagnozy lekarskiej. Sami to odczuwamy.

Niedoczynność tarczycy to: zwolnienie tempa przemiany materii, w efekcie czego następuje tycie, spowolnienie ruchowe, senność, stałe odczuwanie zmęczenia i zimna, zaparcia, obrzęki, u kobiet – długotrwałe, obfite miesiączki.

Zapalenie tarczycy (choroba Hoshimoto) również jest zagrożeniem dla płodności, bo w jej efekcie dochodzi do niedoczynności lub nadczynności tarczycy.

Jak choroby tarczycy wpływają na niepłodność?

Zapalenie tarczycy Hoshimoto jest najczęstszą przyczyną niepłodności, jeśli chodzi o choroby tarczycy. Jest to choroba autoimmunologiczna, to znaczy, że własny system odpornościowy atakuje tarczycę, prowadząc do zapalenia. Zaburzona praca układu immunologicznego może też mieć wpływ na płód, który jest traktowany jako ciało obce, co w efekcie prowadzi do jego obumierania i poronienia. Przy tej chorobie należy wyrównać poziom hormonów i to wystarczy, by urodzić zdrowe dziecko. Zapalenie Hoshimoto często pojawia się po urodzeniu dziecka. Nieleczone może doprowadzić do trudności w zajściu w kolejną ciążę.

Choroba Hoshimoto może przebiegać bez zakłócenia stężenia hormonów, mimo to skutkuje poronieniem. Wymaga więc dokładnych badań, samo ustalenie stężenia hormonów nie wystarczy.

Niedoczynność jest powodem  Zespołu policystycznych jajników, co skutkuje występowaniem cyst utrudniających zajście w ciążę. Często powoduje zanik jajeczkowania,  trudności w zagnieżdżeniu się zapłodnionego jajeczka, co skutkuje wczesnym poronieniem, zwykle w terminie spodziewanej miesiączki, więc kobieta nawet się tego nie domyśla. W wyniku niedoczynności dochodzi do nadmiernego wytwarzania hormonu prolaktyny, który utrudnia zajście w ciążę.

Tak więc poziom hormonów tarczycy musi być wyrównywany w okresie poprzedzającym zapłodnienie. W czasie ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na hormony tarczycy pod wpływem wysokiego stężenia estrogenów Lekarz zleci więc przyjmowanie preparatu tyroksyny w większej dawce.

Zwiększone zapotrzebowanie na hormony ma ujemny wpływ na nadczynność tarczycy, gdyż wtedy choroba się nasila. W okresie ciąży może powodować nadciśnienie, zmiany w układzie sercowo – naczyniowym oraz stan przedrzucawkowy. Natomiast nie wpływa znacząco na płodność kobiety, choć nadmiar hormonów może nieco upośledzać aktywność estrogenów.

Zdiagnozowaną nadczynność tarczycy należy wyleczyć przed ciążą, gdyż leki przenikają przez łożysko, uszkadzając płód.

Kobiety cierpiące na choroby tarczycy muszą być pod stałą opieką specjalisty, muszą kontrolować poziom hormonów. Nagrodą za dbałość o zdrowie jest zdrowe potomstwo.

Choroby tarczycy u mężczyzn a płodność

Mężczyźni , u których występuje nadczynność tarczycy, mogą mieć problemy z zapłodnieniem, gdyż mają osłabione, mniej ruchliwe plemniki. W niedoczynności zaś obserwuje się zmniejszone libido i osłabienie potencji, nie ma to jednak wpływu na płodność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *