Tarczyca a menopauza

Tarczyca a menopauza
2.7 (54.29%) ilość ocen: 7

Menopauza to okres, przed którym żadna kobieta nie ucieknie. Wiąże się on ze spadkiem poziomu estrogenów, a co za tym idzie – zmianami w organizmie kobiety. W okresie menopauzy znaczniej częściej niż u młodszych pań dochodzi do zaburzeń w funkcjonowaniu pracy tarczycy. Okazuje się, że choroby tarczycy występują nawet osiem razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Dochodzi wówczas do zaburzeń zarówno w budowie, jak i czynności gruczołu tarczowego.

Objawy okresu przedmenopauzalnego

W okresie, który poprzedza pojawienie się menopauzy można dostrzec wiele charakterystycznych dolegliwości i objawów. Ale jak się okazuje – tak zwane objawy wypadowe mogą równie dobrze sygnalizować pojawienie się innych chorób, w tym chorób gruczołu tarczowego.

Najczęstszymi objawami okresu przedmenopauzalnego są między innymi: rozdrażnienie, depresja, bóle głowy, uderzenia gorąca, poty, zaburzenia snu, spadek libido, zaparcia, kołatania serca. Okazuje się, że wiele z tych oznak dotyczy również chorób tarczycy: niedoczynności albo nadczynności.

Dlaczego menopauzę można pomylić z chorobami tarczycy?

 

Proces starzenia jest nieunikniony. Każdego dopadnie. A z nim wiąże się stopniowy, powolny zanik czynności wielu narządów. Podobnie jest i z tarczycą. Z biegiem lat zmienia się nie tylko struktura, ale i funkcjonowanie gruczołu tarczowego. Jego zmiany polegają na zmniejszeniu liczby komórek nabłonka. Ponadto zwiększa się ilość tkanki łącznej oraz nacieków z limfocytów. Jednak to nie wszystko. Okazuje się bowiem, że można zaobserwować obecność guzowych zmian w tarczycy. Wyczuwalne są jako nierówności podczas badania palpacyjnego. W tarczycy produkowane są również jej hormony, które mają wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Jeżeli więc z jakichś powodów praca tarczycy zostanie zaburzona, odbija się to niekorzystnie na naszym zdrowiu.

Zapalenie tarczycy

U kobiet wchodzących w okres przedmenopauzalny bardzo często można spotkać się z zapaleniem tarczycy. Wśród nich można wyróżnić: podostre zapalenie tarczycy, ostre zapalenie tarczycy oraz przewlekłe zapalenie tarczycy.

Podostre zapalenie tarczycy charakteryzuje się odmienną etiologią wirusową. Objawami typowymi są: bolesność w przedniej części szyi, której towarzyszy uczucie dławienia oraz duszenia, podwyższona ciepłota ciała.

Ostre zapalenie tarczycy uważane jest za chorobę dosyć poważną. Schorzenie to może przebiegać z dość dotkliwymi objawami: ból tarczycy nasilający się przy połykaniu, obrzęk szyi, gorączka. Cechą charakterystyczną jest to, że choroba ma skłonność do nawracania i remisji o charakterze samoistnym.

Przewlekłe zapalenie tarczycy to choroba, która właściwie może pojawić się w każdym wieku i najczęściej prowadzi do niedoczynności tarczycy. A to dlatego, że istniejące różne czynniki powodują uszkodzenie komórek tarczycowych, a co za tym idzie – elementy gruczołu.

Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy, choć najczęściej występuje u młodych kobiet, może spotkać te bardziej dojrzałe. Nietrudno pomylić objawy nadczynności z menopauzą, a to dlatego, że objawia się ona między innymi: kołatanie serca, niepokój, uderzenia gorąca, rozdrażnienie.

Nadczynność tarczycy u kobiet w okresie przekwitania może zostać zamaskowana jako schorzenia układu krążenia, a więc tak zwany zespół tarczycowo-sercowy. Choroba ta może przejawiać się zaburzeniami rytmu serca.

By nie dopuścić do rozwoju choroby, warto raz do roku wykonać oznaczenia stężenia TSH. Dzięki temu uda się wykluczyć istnienie ewentualnych zaburzeń funkcjonowania tarczycy, szczególnie tych, które dają mało charakterystyczne objawy.

Wole nietoksyczne

Najczęściej spotykanym schorzeniem tarczycy jest wole obojętne. Tego typu schorzenie dotyka przede wszystkim kobiety, które nie dostarczyły swojemu organizmowi odpowiedniej ilości jodu we wcześniejszym okresie życia. Właśnie  u takich pań istnieje największe ryzyko pojawienia się schorzenia.

W związku z tym, że w dzisiejszych czasach kobiety uzupełniają niedobory jodu (łykając różnego rodzaju suplementy diety), prawdopodobieństwo pojawienia się wola obojętnego jest niewielkie.

Warto jednak wiedzieć, jakie objawy są typowe dla wola nietoksycznego, by w razie potrzeby móc szybko działać. Ale tu pojawia się pewna przeszkoda, bowiem wole nietoksyczne nie daje żadnych objawów klinicznych.

Jak uniknąć chorób tarczycy?

By uniknąć chorób tarczycy oraz by móc je szybko diagnozować i leczyć, niezbędne jest wykonywanie kilku podstawowych badań. Przede wszystkim należy badań poziom hormonów tarczycy, gdyż zaburzenia pracy gruczołu tarczowego będą rzutowały na ilość wydzielanych hormonów. By zbadać poziom hormonów, należy oznaczyć poziom TSH (tyreotropiny), czyli hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową, która kontroluje działanie tarczycy. Niezwykle ważne jest oznaczenie poziomu FT3 (wolnej trójjodotyroniny) oraz FT4 (wolnej tyroksyny).

W przypadku podejrzeń o powiększeniu tarczycy, wskazane jest wykonanie USG tarczycy. Badanie takie pozwala także ocenić jaki jest miąższ tarczycy. W niektórych wypadkach (wole guzkowe, wady rozwojowe tarczycy, kontrola pooperacyjna tarczycy) konieczne będzie wykonanie scyntygrafii tarczycy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *