Sposoby na niedoczynność tarczycy

Sposoby na niedoczynność tarczycy
Oceń ten artykuł

Niedoczynność tarczycy jest chorobą, z którą najczęściej borykają się osoby dorosłe między czterdziestym a sześćdziesiątym rokiem życia. Co więcej – choroba ta dotyka przede wszystkim kobiet, rzadko kiedy chorują mężczyźni. nie da się ukryć, że niedoczynność tarczycy ma ogromne znaczenie w przypadku jakości życia, przyczyniając się do jego pogorszenia, a to ze względu na objawy, jakie tej chorobie towarzyszą. Dlatego też, by zminimalizować ich negatywny wpływ, koniecznością jest odpowiednie leczenie. Warto więc poznać sposoby na niedoczynność tarczycy.

Kilka słów o niedoczynności tarczycy

Zanim jednak poznamy sposoby na niedoczynność tarczycy, warto przypomnieć sobie co nieco o tej chorobie. Bardzo możliwe, że ktoś zagląda tutaj po raz pierwszy i wcale nie musi wiedzieć wszystkiego na temat tej choroby.

Niedoczynność tarczycy to schorzenie, które – jak sama nazwa wskazuje – związana jest z produkcją niedostatecznej ilości hormonów. Może to być spowodowane różnego stopnia uszkodzeniami gruczołu tarczowego bądź też niedomaganiem przysadki mózgowej z niedoborem hormonu tyreotropowego. Warto mieć świadomość, że to hormon ten przyczynia się to stymulowania tarczycy do produkcji hormonów tarczycowych. W przypadku osób dorosłych najczęściej jednak niedoczynność tarczycy wynika z samoistnego bądź pozapalnego zaniku tarczycy, np. na skutek leczenia radioaktywnym jodem (nadczynność tarczycy zmienia się w niedoczynność tarczycy), czy długiego stosowania leków o działaniu tyreostatycznym.

Warto wiedzieć, że niedoczynność tarczycy jest chorobą, która rozwija się dość powoli. Stopniowo pojawiają się kolejne objawy. Na początku osoba, która zmaga się z tym schorzeniem staje się spowolniała, zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Bardzo szybko dochodzi do zmęczenia, nawet po niewielkim wysiłku. Charakterystycznym objawem jest przyrost masy ciała pomimo normalnego apetytu, co jest związane ze spowolnieniem przemiany materii. Pojawiają się także zaparcia. W miarę rozwoju choroby skóra staje się sucha i gruba. Natomiast włosy stają się matowe i mają skłonność do wypadania. Gdy dojdzie do zaawansowanej niedoczynności tarczycy pojawiają się zmiany rysów twarzy, a i głos staje się grubszy.

Jak wyeliminować niedoczynność tarczycy?

Sposobów na to, by wyeliminować problem niedoczynności tarczycy jest wiele. Ważne jest jednak, by wszystkie wymienione poniżej metody stosować jednocześnie. Wówczas szansa na wyeliminowanie przykrych objawów oraz samych przyczyn choroby są dużo większe.

Leczenie hormonalne

Jeżeli okaże się, iż cierpimy z powodu niedoczynności tarczycy, w pierwszej kolejności należy poddać się leczeniu. Polega ono na podawaniu substytutów hormonów tarczycy. Chodzi bowiem o to, by uzupełnić ich niedobory. Ważne jest także, by pobudzić przysadkę mózgową do wydzielania odpowiedniej ilości hormonu tyreotropowego, co z kolei wpłynie na produkcję hormnów tarczycy przez gruczoł tarczowy.

W leczeniu niedoczynności tarczycy najczęściej podawana jest L-tyroksyna. Jest to analog tyroksyny – jednego z hormonów tarczycy, który stosowany jest w przypadku wszystkich chorób, które przebiegają z niedoczynnością gruczołu (choroba Hashimoto, wole nietoksyczne). Działanie L-tyroksyny jest podobne do działania naturalnego hormonu. Oznacza to zatem, że odpowiada za przyspieszenie przemiany materii, wpływa na metabolizm glukozy, białek oraz tłuszczów, a także przyczynia się do podwyższenia temperatury ciała (jednym z objawów niedoczynności tarczycy jest stałe odczuwanie zimna).

Warto pamiętać, że leczenie niedoczynność tarczycy u osób starszych polega na podawaniu dużo mniejszych dawek aniżeli w przypadku dzieci. Co więcej – podawanie L-tyroksyny powinno przebiegać w sposób bardzo ostrożny, głównie na początku leczenia. Jest to kwestia bardzo istotna, ponieważ w przypadku zaawansowanej niedoczynności gruczołu tarczowego dochodzi najczęściej do pojawienia się miażdżycy (przede wszystkim dotyczy ona naczyń wieńcowych). Nagłe podanie dużej dawki substytutów hormonów tarczycy mogłoby spowodować ostra niedomogę wieńcową.

Odpowiednia dieta

To, co jemy wpływa właściwie na wszystkie funkcje naszego organizmu. Dlatego też tak ważne jest dbanie o swój codzienny jadłospis, szczególnie wtedy, gdy borykamy się z niedoczynnością tarczycy.

Jeżeli chcemy wspomóc leczenie tej choroby, warto wiedzieć, jakich produktów spożywczych należy unikać. W pierwszej kolejności z naszego jadłospisu należy wyeliminować te produkty, które przyczyniają się do zmniejszenia wchłaniania jodu – pierwiastka, który jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy. Należy zatem ograniczyć spożywanie fasoli, grochu, rzepy, kapusty, brukselki czy nawet orzeszków ziemnych.

Suplementy diety

Dobrym uzupełnieniem hormonalnego leczenia tarczycy jest zażywanie suplementów diety. Takie preparaty jak np. Thyromine zawierają w swoim składzie substancje przyczyniające się do łagodzenia przykrych skutków niedoczynności tarczycy. Do zalet tabletek na niedoczynność tarczycy zalicza się przede wszystkim stymulowanie hormonów tarczycy, przyspieszenie przemiany materii. Regularne zażywanie suplementów diety przyczynia się również do powstrzymania objawów: depresji, wzrostu masy ciała, spadku libido, pogorszonej kondycji skóry.

EDYCJA SIERPIEŃ 2015

Uwaga: okazuje się, że w Polsce nie można kupić Thyromine, ale ten produkt dostępny jest w oficjalnym amerykańskim sklepie – niespodzianka – JEST TAM O KILKADZIESIĄT ZŁ TAŃSZY KLIKNIJ I SPRAWDŹ. Ps sklep sprawdzony, znajoma już przetestowała!

Jedna myśl na temat “Sposoby na niedoczynność tarczycy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *