Przyczyny niedoczynności tarczycy – gdzie ich szukać?

Przyczyny niedoczynności tarczycy – gdzie ich szukać?
Oceń ten artykuł

Niedoczynność tarczycy jest chorobą związaną z nieprawidłowym funkcjonowaniem tego gruczołu. W większości przypadków zdarza się przede wszystkim u kobiet. U panów należy do rzadkości. Przyczyny zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy są różne, a co za tym idzie – objawy nie zawsze są oczywiste. Warto zatem poznać wszystkie przyczyny tej choroby, by dobrać odpowiedni sposób leczenia.

Ważna tarczyca

Tarczyca, choć jest niewielkim gruczołem wydzielania wewnętrznego, pełni w naszym organizmie ogromną rolę. To właśnie z tego powodu mówi się o nim: „mała, wielka tarczyca”. Rola tego gruczołu sprowadza się do produkowania hormonów tarczycy. Te zaś mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka.

Zmniejsza ilość bądź całkowity brak hormonów tarczycy: tyroksyny i trójjodotyroniny odpowiadają za niedoczynność tarczycy.

Przyczyny niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy spowodowana jest przez wiele czynników. Przyczyny tej choroby można podzielić zasadniczo na dwie najważniejsze: spowodowane uszkodzeniem samego gruczołu, bądź uszkodzeniem części mózgu – przysadki mózgowej, odpowiedzialnej za nadzorowanie produkcji hormonów.

Brak tarczycy

Za jedną z najczęściej pojawiających się przyczyn niedoczynności tarczycy uważa się brak gruczołu tarczowego. Rzadko kiedy jest to spowodowane wrodzonym brakiem tego gruczołu. Najczęściej tarczyca jest usuwana operacyjnie, między innymi na skutek chorób krtani. Jeżeli więc nie mamy gruczołu, nie ma także możliwości wydzielania odpowiedniej ilości hormonów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Nieprawidłowa funkcja tarczycy

Wśród przyczyn tarczycy można wymienić między innymi chorobę Hashimoto. Jest ona określana także jako przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Proces zapalny zapoczątkowuje niszczenie komórek tarczycy przez wytworzone w organizmie przeciwciała. W efekcie dochodzi do zmniejszonej produkcji hormonów tarczycowych.

Leczenie nadczynności tarczycy

Dość często zdarza się, że niedoczynność tarczycy bierze swój początek z nadczynności, a dokładniej mówiąc – z leczenia tej choroby.

Niedoczynność jest związana z zablokowaniem czynności tego gruczołu poprzez zastosowanie radiojodu. Istotą tego rodzaju leczenia jest wychwytywanie przez tarczycę promieniotwórczego jodu, co ma zmniejszyć produkcję hormonów tarczycowych.

Niedobory jodu

Kolejną przyczyną powodującą niedoczynność tarczycy może być niedobór jodu. Wiadomo bowiem, że jod jest pierwiastkiem, który jest niezbędny, ponieważ uczestniczy w produkcji hormonów tarczycowych. A jeśli nie ma jodu, nie ma też czynników niezbędnych do prawidłowego przebiegu reakcji prowadzących do powstawania tyroksyny i trójjodotyroniny.

Z tego też powodu należy w codziennym jadłospisie dostarczać odpowiednie ilości tego pierwiastka. Nie należy jednak „przesadzać” i w drugą stronę. Nadmiar jodu może spowodować niedoczynność tarczycy poprzez blokowanie prawidłowej funkcji tego gruczołu.

Stosowanie niektórych leków

Niedoczynność tarczycy może być spowodowana stosowaniem niektórych leków. Najczęściej choroba ta spowodowana jest zażywaniem medykamentów przeznaczonych dla osób chorujących na serce.

Leki takie zawierają w swoim składzie substancje z jodem – pierwiastkiem, którego nadmiar prowadzi do zaburzenia w funkcjonowaniu gruczołu tarczowego.

Jak rozpoznać niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność tarczycy jest chorobą, która nie daje wyraźnych objawów. Dlatego też bardzo łatwo można ją zbagatelizować, myląc chociażby ze zwykłym przemęczeniem organizmu. Warto więc wiedzieć, na jakie symptomy szczególnie zwrócić uwagę, podejrzewając niedoczynność tarczycy.

Jako że choroba ta związana jest ze zmniejszoną produkcją hormonów tarczycy, dochodzi do spowolnienia przemiany materii. W efekcie osoba chora szybko przybiera na wadze. A jak wiadomo, otyłość nie jest korzystna dla naszego zdrowia.

Niedoczynność tarczycy może być zwiastowana również poprzez ciągłe zmęczenie oraz utrzymujące się uczucie zimna. Nierzadko pojawiają się zaparcia oraz problemy ze zrzuceniem zbędnych kilogramów. Chcąc zdiagnozować niedoczynność tarczycy, warto również zwrócić szczególną uwagę na skórę (staje się sucha, gruba, woskowa) oraz włosy, które mają tendencję do wypadania (są także suche i łamliwe).

Podejrzewając niedoczynność tarczycy, warto również zwrócić uwagę na barwę głosu. W przypadku choroby związanej z niedostateczną produkcją hormonów tarczycowych dochodzi do zmiany barwy głosu – staje się niższy z charakterystyczną chrypą. Charakterystyczny jest także sposób mówienia – mowa jest bardzo powolna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *