Objawy chorób tarczycy a inne choroby układu dokrewnego

Objawy chorób tarczycy a inne choroby układu dokrewnego
Oceń ten artykuł

Warto wiedzieć, ze wszystkie choroby układu dokrewnego wykazują bardzo zróżnicowany obraz kliniczny. A to z powodu odmiennego działania fizjologicznego poszczególnych gruczołów dokrewnych. Choroby każdego z gruczołów charakteryzują się symptomami, które są specyficzne dla danego gruczołu dokrewnego. Warto jednak wiedzieć, że niektóre schorzenia, które charakteryzują się zbliżonymi objawami. Zalicza się do nich przede wszystkim przełomy, odpowiadające za powstawanie stanów nadmiernego pobudzenia psychoruchowego, bądź nadmiernego spowolnienia czy depresji.

Pobudzenie psychoruchowe

Pobudzenie psychoruchowe jest objawem, który powstaje na skutek przyspieszonej przemiany materii. Może być także spowodowane specyficznym działaniem substancji pobudzających, które powstają w niektórych stanach. Warto wiedzieć, że to właśnie w zaawansowanej nadczynności tarczycy dochodzi do nadmiernego pobudzenia. Taka nadpobudliwość ma również miejsce w przypadku przełomu tarczycowego tyreotoksycznego.

Wzrost szybkości przemiany materii powoduje wytwarzanie nadmiaru ciepła. W efekcie osoba u osoby chorej pojawia się gorączka, która może sięgać nawet 40 stopni Celsjusza. Chory jest niespokojny, usiłuje dużo mówić, wstaje z łóżka – jest nadmiernie pobudliwy fizycznie i psychicznie. To właśnie dlatego osoba chora, poza lekami stosowanymi w nadczynności tarczycy, podaje się leki uspokajające, które dają choremu właściwy odpoczynek.

Do ciężkich zaburzeń psychicznych, które stają się przyczyną hospitalizacji w szpitalach psychiatrycznych może dojść w przebiegu nadczynności przytarczyc.

Trzeba mieć świadomość, że w takich stanach pobudzenie psychoruchowe jest tylko jednym z wielu objawów.

Nadmierne spowolnienie i depresja

Nadmierne spowolnienie oraz stany depresyjne to kolejne objawy, które mogą być charakterystyczne dla wielu chorób układu dokrewnego. Są to symptomy, którym nierzadko towarzyszy osłabienie siły mięśni. Najczęściej to oznaki niedoczynności gruczołów dokrewnych bądź zaburzeniami przemiany materii i równowagi wodno-elektrolitowej.

Zespół miasteniczny uniemożliwiający chodzenie (chory ma największe problemy z unoszeniem nóg do góry) zwykle towarzyszy nadczynności tarczycy w związku z zaburzeniami elektrolitowymi oraz zaburzeniami metabolizmu witamin z grupy B i D. Warto wiedzieć, że do osłabienia siły mięśni może dojść również w wyniku niedoczynności tarczycy. Osoba chora jest osłabiona i spowolniała na skutek spowolnienia procesów przemiany materii. Ponadto uskarża się na stałe uczucie zimna, mówi powoli, a jej głos jest chrapliwy. Powolny jest również proces myślenia. Warto wiedzieć, że takie spowolnienie nie następuje natychmiast, lecz rozwija się stopniowo, w ciągu kilku miesięcy.

Jednak nie tylko niedoczynność tarczycy powoduje spowolnienie. Także choroba Addisona (przewlekła niedomoga kory nadnerczy) objawia się osłabieniem i miastenią. Pacjent odczuwa zmniejszenie napięcie mięśni, ma niższe ciśnienie tętnicze. Bywa także osłabiony i apatyczny.

Wzmożone pragnienie i łaknienie

W zaburzeniach endokrynnych pojawiają się także inny objawy – wzmożone łaknienie oraz pragnienie.

Warto wiedzieć, że wzmożone pragnienie o skrajnym nasileniu jest charakterystyczne dla moczówki prostej. Chory nie jest w stanie opanować pragnienia. W fazie krytycznej jest w stanie wypić nawet własny mocz.

Mniej dokuczliwe, ale nadal uciążliwe pragnienie zwykle odczuwają osoby z nadczynnością tarczycy, którzy ze względu na wysoką przemianę materii mają zwiększone pragnienie oraz łaknienie (mimo to nie tyją, lecz chudną).

Większe zapotrzebowanie na płyny może pojawić się również w przypadku nadczynności przytarczyc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *