Niedoczynność tarczycy u dzieci

Niedoczynność tarczycy u dzieci
2 (40%) ilość ocen: 1

Choroby tarczycy najczęściej kojarzone są z młodymi kobietami, bądź dojrzałymi paniami. Tymczasem okazuje się, że gruczoł tarczycowy może nieprawidłowo funkcjonować również u dzieci. To z kolei może negatywnie wpływać zarówno na rozwój psychiczny, jak i fizyczny. Dlatego też żadnych dolegliwości nie można lekceważyć. Dziś „na tapecie” będzie niedoczynność tarczycy u dzieci.

Objawy niedoczynności tarczycy u dzieci

Warto wiedzieć, że tylko wcześnie zdiagnozowana niedoczynność tarczycy możliwa jest do wyleczenia. Dlatego też trzeba poznać najczęstsze objawy, które mogą zwiastować tę chorobę.

U dzieci najczęściej pojawia się wrodzona niedoczynność tarczycy. Ze schorzeniem mamy do czynienia, gdy gruczoł tarczowy noworodka nie jest w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości hormonów tarczycowych. Warto wiedzieć, że wrodzoną niedoczynność nie zawsze można wykryć podczas ciąży. A to dlatego, że niedobory hormonów uzupełniane są przez tarczycę matki.

W niewielu przypadkach niedoczynność tarczycy może być spowodowana brakiem tarczycy. To z kolei przejawia się poprzez występowanie wielu nieprawidłowości fizycznych, między innymi powiększeniem języka.

Do symptomów wrodzonej niedoczynności gruczołu tarczowego zalicza się przede wszystkim przedłużającą się żółtaczkę noworodka. Ponadto o niedoczynności tarczycy świadczyć może spowolniona perystaltyka jelit, a co za tym idzie – także zaparcia. Cechą charakterystyczną jest także wydłużony czas snu w ciągu całej doby oraz zmniejszony apetyt. Niepokojącym symptomem powinien być także zachrypnięty płacz, a także obniżenie napięcia mięśniowego.

U dzieci starszych niedoczynność tarczycy może objawiać się zatrzymaniem wzrostu zębów oraz kośćca. Natomiast choroba występująca u młodzieży w wieku szkolnym przede wszystkim objawia się opóźnionym dojrzewaniem płciowym oraz problemami w nauce związanymi z negatywnym oddziaływaniem choroby na procesy uczenia się.

Warto również mieć świadomość, że gdy niedoczynność tarczycy wystąpi u dziecka powyżej drugiego roku życia, wówczas choroba rozwija się najczęściej bez cech świadczących o niedorozwoju umysłowym. Zwykle jednak dochodzi do opóźnienia dojrzewania, zahamowania wzrostu, a także kłopotami z przyswajaniem nauki.

Przyczyna niedoczynności tarczycy u dzieci

Powszechnie uważa się, że przyczyną wrodzonej niedoczynności gruczołu tarczowego jest choroba Hashimoto. Spowodowana jest więc nieprawidłowościami w działaniu układu immunologicznego. Atakuje on własną tarczycę, co powoduje zaburzenie w wytwarzaniu odpowiedniej ilości hormonów tarczycowych.

Jak zdiagnozować niedoczynność tarczycy?

Rozpoznanie niedoczynności gruczołu tarczowego odbywa się najczęściej na podstawie objawów. A potwierdzeniem diagnozy mogą być badania krwi.

Leczenie niedoczynności tarczycy u dzieci

Leczenie niedoczynności tarczycy u dzieci polega na podawaniu odpowiednich leków – substytutów, które będą w stanie uzupełnić niedobory hormonów tarczycy.

Warto wiedzieć, że dzięki wczesnemu rozpoznaniu oraz dobraniu odpowiedniego leczenia tarczycy możliwe jest zapewnienie dziecku normalnego rozwoju psychofizycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *