Niedoczynność tarczycy? A może depresja?

Niedoczynność tarczycy? A może depresja?
Oceń ten artykuł

Okres jesienno-zimowy, w który wkraczamy potrafi być przygnębiający. Szarówka, brak słońca – taki krajobraz nie napawa optymizmem, powoduje że zaczynamy tracić dobry humor. Czujemy się fatalnie, mamy huśtawki nastrojów. Dopada nas senność, tracimy ochotę na cokolwiek, najchętniej zostałybyśmy w domu i przeczekały ten okres.

Gdy pojawiają się takie objawy, do głowy w pierwszej kolejności przychodzi myśl: to depresja? Ale czy faktycznie? A może warto sprawdzić poziom hormonów, bowiem do głosu zaczyna dochodzić niedoczynność tarczycy?

Przyczyny depresji

Warto mieć świadomość, że nie ma wyłącznie jednej przyczyny depresji, lecz co najmniej kilka. Te zaś zalicza się do poszczególnych grup. Mówić można bowiem o przyczynach biochemicznych, przyczynach psychologicznych, przyczynach fizjologicznych oraz czynnikach społecznych.

Z depresją o podłożu biochemicznym mamy do czynienia wtedy, gdy dojdzie do zaburzeń neuroprzekaźników (serotoniny, noradrenaliny, dopaminy), w efekcie następują zmiany nastrojów i aktywności, co powoduje depresję.

U podłoża przyczyn psychologicznych tkwi zaburzony obraz własnej osoby – u ludzi cierpiących z powodu depresji. Nie wierzą we własne możliwości, rezygnują z podejmowania jakichkolwiek działań, bojąc się niepowodzenia. W ten sposób zamykają się w sobie, zachowują się biernie.

Przyczyny społeczne związane są z kłopotami w pracy, problemami finansowymi, osamotnieniem (tutaj też pojawia się izolowanie od społeczeństwa). Niekiedy depresja bywa związana ze śmiercią bliskiej osoby, rozwodem, czy chorobą kogoś bliskiego.

I wreszcie – depresja może mieć początek w związku z fizjologią Warto mieć świadomość, że istnieje wiele chorób, które objawiają się stanami depresyjnymi. Zalicza się tu między innymi zaburzenia hormonalne związane z niedoczynnością tarczycy.

Objawy charakterystyczne dla niedoczynności tarczycy

Wahania nastrojów, jako że związane są z zawirowaniami hormonalnymi, mogą świadczyć równie dobrze o niedoczynności tarczycy. Dlatego też warto bacznie przypatrywać się symptomom, bowiem długo utrzymujący się zły nastrój stanowić objaw niedoboru hormonów tarczycy.

Poza zmiennym nastrojem, warto zwrócić uwagę również na kilka innych, dość charakterystycznych objawów, w tym: przybieranie na wadze, łamliwość paznokci, wypadanie włosów, uczucie ciągłego zmęczenia, senność, zaparcia, suchość skóry, stałe uczucie zimna.

Warto mieć świadomość, że u osób chorujących na niedoczynność tarczycy, najczęściej produkowane są przeciwciała, które atakują własną tarczycę. Oznacza to, że zwykle przyczyny tej choroby tkwią w układzie autoimmunologicznym (układzie odpornościowym). W efekcie tarczyca, gdy próbuje wytworzyć hormony tarczycowe jest niejako atakowana, co doprowadza do niewydolności gruczołu.

Jeśli złe samopoczucie i inne objawy, które mogłyby wskazywać na niedoczynność tarczycy utrzymują się przez dłuższy czas, warto wykonać badanie tarczycy. Najłatwiej i najszybciej określić poziom hormonu przysadki mózgowej – TSH – na podstawie badań krwi. Jest to bowiem hormon, który odpowiada za stymulowanie gruczołu tarczowego do produkcji hormonów tarczycy.

Leczenie niedoczynności tarczycy a utrzymująca się depresja

Jeśli chcemy pozbyć się uciążliwych objawów niedoczynności tarczycy, trzeba podjąć odpowiednie leczenie. Koniecznością jest uzupełnienie poziomu hormonów tarczycy. Dlatego też najczęściej podaje się tzw. substytuty hormonów, a w szczególności tyroksyny.

Leczenie niedoczynności tarczycy zwykle rozpoczyna się od podawania niewielkich dawek, które z czasem stopniowo się zwiększa. Jeśli zostanie przepisana zbyt duża dawka, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo że niedoczynność tarczycy przekształci się w nadczynność tarczycy.

Podsumowanie

Warto mieć świadomość , że nie zawsze depresja jest następstwem niedoczynności tarczycy – traktowanej jako dość uciążliwą chorobę. Nie zawsze też stany depresyjne wynikają z braku dostępu do słońca czy zaburzeń neuroprzekaźnikowych. Dość często depresja bywa objawami chorób – traktowana jest wówczas jako czynnik fizjologiczny. Tak jak to ma miejsce w przypadku niedoczynności tarczycy.

Dlatego też należy zwracać szczególną uwagę na to, jak długo stany depresyjne się utrzymują, by w razie potrzeby wykonać badania kontrolujące funkcjonowanie pracy tarczycy.

Jedna myśl na temat “Niedoczynność tarczycy? A może depresja?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *