Niedobory jodu – czy są groźne?

Niedobory jodu – czy są groźne?
4 (80%) ilość ocen: 3

Jod jest pierwiastkiem, który jest konieczny do produkcji hormonów tarczycy. Bez nich gruczoł tarczowy nie byłby w stanie prawidłowo funkcjonować. Jod stanowi zatem niezbędny element każdej diety. Jeżeli więc nie zadbamy o to, by nasz organizm otrzymał odpowiednią dawkę tego pierwiastka, doprowadzimy do niedoborów. Czy są one groźne, będzie można dowiedzieć się z dzisiejszego wpisu. Zachęcam więc do lektury.

Co to jest niedobór jodu?

Niedobór jodu – jak sama nazwa wskazuje – to niedostatek pierwiastka w organizmie. W rezultacie zaburzone zostaje jego prawidłowe funkcjonowanie oraz praca tych narządów, które wymagają obecności jodu.

Spore niedobory jodu były obecne przez 1920 rokiem w amerykańskich i kanadyjskich regionach: Wielkich Jezior, Apallachach Northwestern. W Polsce natomiast nie było z tym większego problemu. Jednakże by ograniczyć niedostatek tego pierwiastka podjęto decyzję o wprowadzeniu soli jodowanej. Dzięki temu liczba osób z wolem spowodowanym niedoborem pierwiastka. Aczkolwiek są regiony na świecie, gdzie niedobór jodu nadal jest spory. Szacuje się, że liczba ta wynosi około 40 % ludności.

Niedobór jodu – objawy

Niedobór jodu objawia się przede wszystkim wolem. Bez odpowiedniej ilości tego pierwiastka tarczyca powiększa się (tworząc wole). W ten sposób stara się nadążyć za popytem na produkcję hormonów tarczycowych. Wielu pacjentów, których wole jest duże, skarży się na objawy zadławienia szczególnie w pozycji leżącej – mają kłopoty w przełykaniu, a nawet oddychaniu.

Niedobór jodu może doprowadzić również do niedoczynności tarczycy. Brak jodu wiąże się ze zmniejszoną ilością produkowanych hormonów tarczycy. Tarczyca zaczyna pracować na zwolnionych obrotach.

Niedobór jodu może wywoływać problemy związane z ciążą. Odpowiedni poziom tego pierwiastka jest szczególnie ważny w przypadku kobiet w ciąży oraz kobiet karmiących. Poważnie niedobory tego pierwiastka mogą bowiem doprowadzić do poronienia, porodu martwego płodu, porodu przedwczesnego oraz zwiększenia ryzyka pojawienia się wad wrodzonych u dzieci. Matki, które podczas ciąży nie będą dbały o dostarczenie odpowiedniej ilości jodu narażają swoje dzieci na opóźnienie umysłowe, problemy ze wzrostem mową i słuchem.

Jeżeli niedoczynność tarczycy spowodowana jest sporym brakiem jodu, może dojść do kretynizmu. Jest to choroba, która charakteryzuje się trwałym uszkodzeniem mózgu, upośledzeniem umysłowym, niskim wzrostem.

Okazuje się również, że nawet niewielkie niedobory jodu kobiety ciężarnej mogą wpłynąć na obniżoną inteligencję jej dziecka.

Jakie są przyczyny niedoboru jodu?

Organizm ludzki nie jest w stanie wytwarzać jodu. Dlatego też jego jedynym źródłem jest odpowiednia dieta, rozumiana jako sposób odżywiania się.

Pierwiastek ten występuje naturalnie w glebie oraz wodzie morskiej. Dostępność jodu w produktach spożywczych jest zróżnicowana. A z związku z tym, że większości jest ona niejako przetwarzana, ilość pierwiastka jest jeszcze mniejsza. Z tego też powodu wprowadzona została sól jodowana, by w jakiś sposób „przemycić” jod.

Przyczyną niedoboru jodu jest więc nieodpowiednia dieta, która nie zawiera produktów zawierających źródła tego pierwiastka.

Jak leczyć niedobór jodu?

Żeby zbadać poziom jodu w organizmie, najlepiej wykonać badanie moczu. Niedobór będzie występował wtedy, gdy jodu będzie mniej niż 50 mg/ L. Problem ten jest największy przede wszystkim w części Afryki, Azji, a nawet Europie.

Leczenie niedoborów jodu polega  na dostarczaniu odpowiedniej ilości tego pierwiastka do organizmu. Dietę wzbogaca się  produkty z dużą zawartością tego pierwiastka. Ponadto można stosować suplementy diety zawierające jod.

Co za dużo, to nie zdrowo

Okazuje się, że z ilością jodu nie należy przesadzać i w drugą stronę. Trzeba mieć świadomość, że nadmiar jodu może powodować kłopoty (jednakże taka sytuacja zdarza się bardzo rzadko). Doprowadzanie do dużej ilości jodu może mieć negatywny skutek szczególnie u osób, które już mają problem z chorobami tarczycy, takie jak: guzki, nadczynność tarczycy oraz choroby autoimmunologiczne gruczołu tarczowego. Na przykład podawanie leków, które zawierają spore ilości jodu mogą powodować nasilenie niedoczynności lub nadczynności tarczycy.

Warto również pamiętać, że jeżeli przemieszczamy się z rejonu gdzie jest w miarę dużo jodu, do miejsc gdzie pierwiastka brakuje, należy odpowiednio uzupełnić różnicę. Jeżeli tego zaniechamy, wówczas mogą pojawić się kłopoty w funkcjonowaniu gruczołu tarczowego.

2 myśli na temat “Niedobory jodu – czy są groźne?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *