Nadczynność tarczycy – garść informacji

Nadczynność tarczycy – garść informacji
Oceń ten artykuł

Nadczynność tarczycy spowodowana jest nadaktywnością tego narządu i wydzielaniem do krwi nadmiernych ilości hormonów tarczycy – tyroksyny i trójjodotyraniny. Ilość produkowanych przez tarczycę hormonów przekracza aktualne zapotrzebowanie organizmu, co prowadzi do powstawania zaburzeń w organizmie i dokuczliwych objawów.

Rola tarczycy w naszym organizmie

Tarczyca ma za zadanie wytwarzać hormony tarczycy, tyroksynę i trójjodotyroninę, mających za zadanie regulować pracę organizmu. Hormony tarczycy mają pobudzać procesy energetyczne w obrębie wszystkich tkanek, a w szczególności wątroby, mózgu, mięśni nerek, układu chłonnego. Do ich głównych zadań należy: pobudzanie całkowitej i podstawowej przemiany materii (zużycie tlenu, wytwarzanie ciepła), działanie anaboliczne na syntezę białek, stymulacja dojrzewania i aktywności ośrodkowego układu nerwowego, pobudzanie wzrostu, pobudzanie wchłaniania węglowodanów, regulacja gospodarki lipidowej poprzez wpływ na przemianę cholesterolu.

Objawy nadczynności tarczycy

Do najczęściej zgłaszanych przez pacjenta objawów nadczynności tarczycy zalicza się nagły spadek masy ciała, rozdrażnienie, uciążliwe napady gorąca i nadpotliwość, wzmożony apetyt przy spadku masy ciała, kłopoty z koncentracją i obniżona zdolność zapamiętywania, drżenie rąk utrudniające posługiwanie się przedmiotami, kołatanie serca i kłucie w klatce piersiowej, bóle mięśni i trudności w poruszaniu, słaba kondycja i wydolność fizyczna, stany lękowe i depresyjne, u kobiet nieregularne miesiączki często słabe bądź zanikające krwawienie. Przy wystąpieniu tych objawów konieczna jest wizyta u lekarza. Lekarz po dotykowym zbadaniu powiększenia tarczycy zleci nam wykonanie badań hormonalnych. Pobrana zostanie nam krew, po analizie której wykryty zostanie poziom hormonów tarczycy (T3 i T4) a także TSH (hormonu przysadki mózgowej). Często niezbędne będzie wykonanie dodatkowych badań takich jak USG tarczycy, prześwietlenie klatki piersiowej, scyntygrafia, biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej. Badania te pozwalają określić rodzaj i rozmiar powikłań.

Zapobieganie nadczynności tarczycy

Aby uchronić się przed niewłaściwym funkcjonowaniem tarczycy należy świadomie wybierać zdrowy tryb życia. Stres jest największym wrogiem tarczycy. Osoby podatne na stres, nadwrażliwe, łatwo wpadające w złość powinny zadbać o relaks i odpoczynek. Ważna jest dieta wzbogacona w aminokwasy. Pamiętajmy, że bogatym źródłem białka są ryby i mięso. Postarajmy się także wykluczyć jod z naszej diety.

Sposoby leczenia nadczynności tarczycy

Istnieją trzy sposoby walki z nadczynnością tarczycy. Są nimi: leczenie farmakologiczne, leczenie operacyjne, leczenie jodem promieniotwórczym. Sposób leczenia określi lekarz, po wcześniejszej konsultacji z nami. To my powinniśmy wybrać metodę najdogodniejszą i najmniej uciążliwą dla nas.

Leczenie farmakologiczne

Leczenie farmakologiczne czyli farmakoterapia polega na zastosowaniu leków w celu ujarzmienia choroby. Często podanie leków jest tylko przygotowaniem do radykalnej terapii takiej jak operacja czy zabieg z wykorzystaniem jodu promieniotwórczego. Leki mają unormować, stężenie hormonów a także wyeliminować takie objawy jak kołatanie serca, drżenie rąk, odczucie niepokoju i lęku.

Wykorzystanie jodu promieniotwórczego

Jod promieniotwórczy to pierwiastek emitujący promieniowanie, które uszkadza komórki tarczycy, wyłączając ich wybujałą aktywność. Co ważne jego działanie ogranicza się tylko do tarczycy, także okoliczne narządy pozostają nienaruszone. Dla kobiet po takiej terapii ważne jest by nie zachodzić w ciążę przez około rok. Także mężczyźni, którzy poddali się takiemu zabiegowi powinni pamiętać o skutecznej antykoncepcji dla dobra płodu.

Chirurgiczne usuwanie zmian chorobowych

Jeżeli istnieje podejrzenie złośliwego nowotworu, takie rozwiązanie może okazać się nieuniknione.

Przełom tarczycowy

Stanem wyjątkowym może okazać się przełom tarczycowy, występujący przy nieleczonej nadczynności tarczycy, bądź zakażeniu w trakcie terapii. Jeżeli zaniepokoiła nas niewyjaśniona i bardzo wysoka gorączka, uporczywe nudności i wymioty, a także bezsenność połączona z halucynacjami jest to sygnał, iż musimy niezwłocznie udać się do lekarza. Przełom tarczycowy jest zagrożeniem dla naszego życia!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *