Nadczynność tarczycy w czasie ciąży

Nadczynność tarczycy w czasie ciąży
Oceń ten artykuł

Ważną kwestią, którą należy poruszyć jest nadczynność tarczycy w czasie ciąży. Wiadomo, że jest wiele kobiet mających problemy z nadczynnością gruczołu tarczowego, co nie oznacza że panie te muszą rezygnować z macierzyństwa. Koniecznością jest odpowiednie postępowanie, dzięki któremu zarówno przyszła mama, jak i rozwijający się maluszek na tym nie ucierpią. Chorujesz na nadczynność tarczycy i planujesz potomstwo? A może jesteś w ciąży i okazało się, że masz nadczynność gruczołu tarczowego? Tutaj znajdziesz kilka cennych wskazówek.

 

Nie bagatelizuj objawów

Nadczynność tarczycy, jeśli nie jest leczona, może zagrażać zarówno matce, jak i rozwijającemu się dziecku. Dlatego też pod żadnym pozorem nie można bagatelizować nawet najmniej niepokojących objawów, które mogłyby świadczyć o niedomaganiu tarczycy.

Kobiety powinny zwrócić przede wszystkim uwagę na towarzyszący im nieuzasadniony niepokój. A to dlatego, iż właśnie ten symptom uważa się za dość charakterystyczny, a jednocześnie najczęściej bagatelizowany. Do tego dochodzi drażliwość, co również bywa mylone np. z wczesnymi objawami ciąży. Mogą także pojawić się trudności w zasypianiu. Dość charakterystyczny jest spadek masy ciała, mimo zwiększonego apetytu.

Bardzo ważne są również objawy tzw. przełomu tarczycowego, który może być wynikiem nieprawidłowego leczenia nadczynności tarczycy, bądź niepodjęcia leczenia w ogóle. Wówczas dochodzi zwykle do podwyższonej temperatury ciała bez powodu, bezsenności połączonej nierzadko z halucynacjami, nudności i wymiotów.

Czym grozi nieleczona nadczynność tarczycy w ciąży?

Jeszcze raz podkreślę, że nadczynność tarczycy, jeśli jest nieleczona, stwarza duże zagrożenie. Jeśli kobieta jest w ciąży, wówczas może dojść do poronienia lub przedwczesnego porodu. Choroba ma również negatywny wpływ na noworodka. Okazuje się, że nadczynność tarczycy u kobiety może spowodować przejściową nadczynność gruczołu tarczowego u dziecka.

Czy to nadczynność tarczycy?

Okazuje się, że nadczynność tarczycy u kobiet w ciąży dość trudno zdiagnozować po tych najbardziej charakterystycznych objawach. A to dlatego, że w organizmie każdej pani zachodzą pewne zmiany hormonalne, które sprawiają, że drażliwość czy niepokój są objawem ciąży. Dlatego też koniecznością jest tutaj wykonanie odpowiednich badań hormonalnych. Tylko dzięki nim możliwe jest szybkie postawienie diagnozy i – w razie konieczności – podjęcie leczenia.

Na czym polega leczenie tarczycy?

Jako że nieleczona nadczynność tarczycy może dać dość poważne powikłania, koniecznością jest podjęcie leczenia jak najwcześniej.

W pierwszej kolejności podaje się leki przeciwtarczycowe. Dawki są małe, ale środki bardzo skuteczne. Niekiedy koniecznością jest podjęcie leczenia chirurgicznego (w przypadku podejrzenia nowotworu złośliwego). Stosuje się je wyłącznie w II trymestrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *