Nadczynność tarczycy u mężczyzn – rzadki problem

Nadczynność tarczycy u mężczyzn – rzadki problem
4.1 (82.58%) ilość ocen: 31

Nadczynność gruczołu tarczowego to problem przede wszystkim kobiet. Znacznie rzadziej (szacuje się, że około 10 razy) dotyka mężczyzn. Nie oznacza to jednak, że choroba ta się nie pojawia. Dlatego też temat ten nie może zostać zbagatelizowany. Stąd pomysł na dzisiejszy wpis.

Skąd się bierze nadczynność tarczycy?

Nie ma jednej głównej przyczyny, która odpowiadałaby za nadczynność gruczołu tarczowego. Niemniej jednak najczęściej są to czynniki autoimmunologiczne, czyli związane z układem odpornościowym. Na skutek zaburzeń dochodzi do powstawania przeciwciał, które odpowiadają za pobudzenie tarczycy do produkcji hormonów tarczycowych (w chorobie Gravesa-Basedowa), w efekcie czego dochodzi do nadczynności.

Warto także wiedzieć, że choroba może wynikać z predyspozycji genetycznych (np. gdy matka choruje na nadczynność, a choroba nie jest prawidłowo leczona, wówczas dziecko może także zachorować).

Prawdopodobieństwo zachorowania na nadczynność tarczycy zwiększa się w momencie palenia papierosów. Palacze z nadczynnością borykają się nawet 7-8 razy częściej.


Czy to nadczynność tarczycy?

Właściwie to objawy nadczynności tarczycy są takie same dla obojga płci. Zwykle są to symptomy związane z bezsennością, wewnętrznym niepokojem (czego jednak u mężczyzn nie daje się najczęściej wytłumaczyć zawirowaniami hormonalnymi), drżeniem rąk czy zaburzeniami rytmu serca.

Warto jednak mieć świadomość, że istnieją również objawy charakterystyczne wyłącznie dla mężczyzn. Nadczynność tarczycy może powodować zaburzenia potencji i spadek libido. Oczywiście nie jest powiedziane, że tego rodzaju dolegliwości świadczyć będą wyłącznie o nadczynności gruczołu tarczowego, niemniej jednak trzeba je wziąć pod uwagę.

Można powiedzieć, że powyższe symptomy dają podstawę do dalszej diagnostyki. Jeśli pojawiają się podejrzenia nadczynności tarczycy, wówczas koniecznością jest wykonanie odpowiednich badań.

Jak leczyć nadczynność tarczycy?

Leczenie ma charakter zachowawczy. Polega przede wszystkim na podawaniu leków odpowiedzialnych za hamowanie produkcji hormonów tarczycy.

Ponadto w niektórych przypadkach podawane są również leki uzupełniające, czyli takie, których celem jest łagodzenie objawów nadczynności gruczołu tarczowego. Są to między innymi: leki uspokajające oraz leki regulujące rytm serca i zwalniające hemodynamikę krążenia.

Czym grozi nieleczona nadczynność tarczycy?

Nadczynność tarczycy u mężczyzn, podobnie jak choroba u kobiet, nie można być pod żadnym pozorem bagatelizowana. Koniecznością jest też prawidłowe leczenie. A to dlatego, że tylko w ten sposób uda się uniknąć przykrych konsekwencji zdrowotnych, które w dużej mierze mogą stanowić zagrożenie – także dla życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *