Morski jod – poszukaj go jesienią!

Morski jod – poszukaj go jesienią!
4 (80%) ilość ocen: 7

Wiemy, że pobyt nad morzem jest nie tylko przyjemny, ale ma korzystny wpływ na zdrowie. Niewiele osób wie jednak, że dla Twojej tarczycy znacznie lepiej będzie, jeśli odwiedzisz nadmorskie uzdrowiska nie latem, a… jesienią, albo nawet zimą!

Każdy, kto interesuje się zdrowiem tarczycy wie znakomicie, że niedobór jodu jest jedną z najczęstszych przyczyn nieuwarunkowanych genetycznie chorób tego gruczołu. A ponieważ w ilość jodu, który występuje w środowisku naturalnym, pokrywa jedynie około 30 % naszego zapotrzebowania na ten pierwiastek, musimy go uzupełniać stosowaniem sztucznie jodowanej soli, a czasami nawet farmakologicznie. Jednak znakomitym, naturalnym źródłem jodu jest morskie powietrze – i to tym lepszym, im brzydsza jest pogoda!

Gdzie szukać jodu

Jod występuje w wodzie morskiej (i solankach), jest więc zawarty również w glebie i powietrzu na obszarach nadmorskich (dlatego w Polsce największe niedobory jodu mają mieszkańcy wschodniej i południowej części kraju). Dlatego też w tych miejscach najwięcej cennego pierwiastka zawierają warzywa i owoce, które czerpią go z wód gruntowych (ważna rada: gotując warzywa, sól je dopiero pod koniec gotowania – to minimalizuje utratę jodu!). Z tego powodu nad morzem zdrowotne są nawet zwykłe jabłka czy pomidory, pod warunkiem, że pochodzą z tego terenu, a nie zostały przywiezione z innego regionu kraju. W tej sytuacji trzeba bardziej niż zwykle zwracać uwagę na to, aby kupować lokalne produkty, najlepiej wprost od hodowców.  Innym ważnym źródłem składnika są ryby morskie: duże jego ilości zawiera zwykły dorsz, łosoś, makrela czy śledź. Wszystkie te ryby poławiane są w naszym Bałtyku, więc będąc nad morzem odwiedzaj często smażalnie. Nie zapominaj również o zakupach w sklepach rybnych po powrocie do domu!

Czemu akurat jesienią i zimą?

Wiele osób z pewnością zaprotestuje: nad morze trzeba jeździć latem, kiedy jest ciepło, można się opalać i kąpać! Rzeczywiście w chłodnych porach roku trudno korzystać z tych przyjemności, ale za to tarczyca znacznie bardziej skorzysta na takim wyjeździe. Wynika to z faktu, że silne wiatry, które występują nad morzem jesienią i zimą, powodują zwiększenie ilości lotnego jodu we wdychanym przez nas powietrzu. Spacer po plaży w wietrzny dzień to najlepsza jodowa inhalacja! Jednak jeden wyjazd nie wystarczy, aby zgromadzić zapas cennego pierwiastka na cały rok. Dlatego powinniśmy wyjeżdżać nad morze (Bałtyk jest tak blisko!) kilka razy do roku. A jesienią i zimą taki urlop będzie znacznie tańszy!

*Wpis pochodzi z bloga, który prowadziłam wcześniej pod innym adresem, niestety ktoś go sobie „przedrukował” bez pozwolenia, więc tekst może gdzieś się przewinąć w sieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *