Leczenie tarczycy akupunkturą?

Leczenie tarczycy akupunkturą?
Oceń ten artykuł

Akupunktura to metoda leczenia znana na Dalekim Wschodzie od co najmniej 5 tysięcy lat. Na terenie Mongolii znaleziono kamienne igły pochodzące z trzeciego tysiąclecia przed naszą erą. Najprawdopodobniej  były one stosowane do akupunktury. Jak głosi chińska legenda, zauważono, że rycerze pokłuci strzałami w określonych miejscach, pozbywali się pewnych dolegliwości.

Od lat 70. XX wieku ta metoda przywędrowała do Europy i obecnie jest uznawana za skuteczną przez przedstawicieli medycyny klasycznej. Najlepszy dowód to fakt, że leczenie akupunkturą jest finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Na czym polega działanie akupunktury?

Należy zacząć od filozofii chińskiej, według której skóra człowieka pokryta jest punktami odpowiadającymi za prawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Te punkty łączą linie energetyczne, zwane meridianami, którymi przepływa qi, czyli energia życiowa. Swobodny przepływ tej energii oznacza szeroko rozumiane zdrowie, tzn. zdrowe ciało, sprawny umysł, bogactwo i powodzenie. Jeśli przepływ energii jest zaburzony czy też ustaje, wówczas ciało lub umysł zaczyna szwankować. Każda choroba jest wiec wynikiem niedrożności tych szlaków przewodzących energię życiową (meridian).  Aby ciało i umysł odzyskały zdrowie, należy udrożnić owe szlaki. Choć nie ma żadnych dowodów na istnienie meridian, oficjalna medycyna potwierdza skuteczność akupunktury, ale jakie siły sprawiają, że organizm odzyskuje zdrowie, tak naprawdę współczesnej nauce nie wiadomo.

Do akupunktury używane są cieniutkie igły, cieńsze od średnicy włosa, puste w środku, zrobione ze złota, srebra lub stali. Nakłuwa się nimi określone miejsca na skórze, odpowiadające za zdrowie konkretnego narządu. Takich miejsc jest aż 700, z czego tylko 200 jest wykorzystywanych do leczenia.
Tą metoda można leczyć niemal wszystkie choroby, jest niewiele przeciwwskazań, np. choroby skóry, zaburzenia krzepnięcia krwi, otwarta gruźlica, choroby psychiczne. Poza tym działa przeciwbólowo, poprawia samopoczucie, odpręża, usuwa wolne rodniki. Można ja stosować np. podczas porodu, operacji na otwartym sercu czy do zwalczania nałogu palenia papierosów.

Akupunktura na tarczycę

W chorobach tarczycy ( nadczynność, niedoczynność i zapalenie tarczycy) również pomaga stosowanie akupunktury. Na przykład przy niedoczynności tarczycy, kiedy to pacjent stale musi przyjmować preparaty tyroksyny, akupunktura poprawia funkcjonowanie organu w takim stopniu, że możliwe jest odstawienie leku. Jednorazowo wkuwa się 3 do 10 igieł. Ból odczuwany przy tym jest mniejszy niż przy iniekcji. Skóra przed zabiegiem jest dezynfekowana, igły są jednorazowe lub wysterylizowane, tak że nie istnieje niebezpieczeństwo zakażenia jakąkolwiek chorobą. Igły  pozostają w ciele zwykle przez 15 minut.

Przy chorobach tarczycy miejscem wkłucia  jest przód szyi, w środku wcięcia jarzmowego, także  bok – tył szyi przed mięśniem trapezowym oraz górny brzeg mostka. Reakcja organizmu jest sprawą indywidualną organizmu. Jedni odczuwają poprawę już po pierwszym seansie, inni potrzebują 10 zabiegów.  Negatywne skutki uboczne nie występują, mogą zdarzyć się niewielkie siniaki, jeśli wkłucie nastąpi w naczynko krwionośne, lub pacjent odczuwa wzmożoną senność, dlatego odradza się prowadzenie samochodu po zabiegu.

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje koszty do 10 zabiegów.

Kto może wykonywać zabiegi akupunktury?

W Polsce osobami uprawnionymi do przeprowadzania tego rodzaju zabiegów są lekarze medycyny, którzy zostali odpowiednio wyszkoleni, czego dowodem są stosowne certyfikaty.

Czy Ty, Czytelniku, miałeś do czynienia z leczeniem akupunkturą chorób tarczycy? Jeśli tak, podziel się z nami i czytelnikami swoim doświadczeniem.

Jedna myśl na temat “Leczenie tarczycy akupunkturą?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *