Jak schudnąć przy niedoczynności tarczycy?

Ponieważ tarczyca zarządza metabolizmem i krążeniem oraz pośrednio cyrkulacją płynów w organizmie, osoby z niedoczynnością tarczycy mają spore problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Jak schudnąć przy niedoczynności tarczycy?

1. Po pierwsze: wdrożenie leczenia

Odpowiednio dobrane leczenie powinno niwelować wszystkie skutki niedoczynności. Osoby z niedoczynnością bardzo często podkreślają fakt, że dopiero któraś kolejna wizyta u lekarza i kolejny eksperyment z dawką leków, przyniósł efekty. Na tym polu nie można się poddawać i mimo wszystko należy wspólnie z endokrynologiem szukać rozwiązania problemu.

Więcej: jeśli zdaniem endokrynologa otrzymujesz odpowiednią dawkę leku, a mimo to paskudnie się czujesz, zastanów się czy nie skonsultować się z innym lekarzem i upewnij się, że twój lekarz bierze pod uwagę nie tylko wyniki badań krwi, ale też stara się spojrzeć na ciebie całościowo i ma na względzie wszystkie twoje potencjalne problemy, a nie tylko szuka ich odzwierciedlenia w wynikach badań krwi.

2. Po drugie: zdrowa dieta i styl życia

Niedoczynność tarczycy nie zwalnia z dbałości o siebie, która powinna się przejawiać rozsądnym komponowaniem diety i tzw. zdrowym stylem życia, obejmującym również aktywność fizyczną. To prawda, że w przebiegu niedoczynności człowiek może nie mieć siły, może mu się przestać chcieć, może wpaść w depresję, ale mimo wszystko warto zawalczyć o siebie, tym bardziej, że zmiany dietetyczne i aktywnościowe mogą jedynie wyjść na zdrowie! 

Te dwa elementy są też w gruncie rzeczy najlepszym sposobem na poprawę metabolizmu i przynajmniej zahamowanie procesu przybierania na wadze, co już może okazać się sporym sukcesem.

3. Po trzecie: wspomaganie suplementami

Z jednej strony można je uznać za zbędne, z drugiej – jak wynika z badań – część suplementów jest osobom z chorą tarczycą wprost niezbędna. Takim niezbędnym suplementem jest na przykład selen.

Co prawda ani farmacja ani producenci suplementów nie starają się jakoś szczególnie rozbudowywać swojej oferty pod kątem potrzeb osób z niedoczynnością, ale jest kilka suplementów stricte tarczycowych, które mogą pomóc. Najciekawsze z nich opisałam na stronie>>> Niedoczynność tarczycy – leczenie naturalne i łagodzenie objawów.

I wreszcie pozostają suplementy z grupy środków wspomagających odchudzanie, ale z czystym sumieniem mogę polecić zaledwie kilka produktów.

Przede wszystkim osoby z niedoczynnością powinny unikać tabletek z L-karnityną, za to mogą spróbować pomóc sobie w odchudzaniu następującymi produktami:

3.1 Thyrolin – suplement dla osób z chorą tarczycą

To produkt, który kompleksowo wspomaga organizmy osób cierpiących na choroby tarczycy. Nie tylko stymuluje pracę gruczołu, ale dostarcza też wszystkich składników których w większych ilościach potrzebują takie osoby.

Oprócz ogólnego wspomagania ułatwia też zachowanie kontroli nad wagą. Nie jest suplementem typowo odchudzającym, ale bardzo przydaje się w odchudzaniu osobom z niedoczynnością.

Działanie w skrócie:

 • wpomaganie pracy tarczycy,
 • redukcja zmęczenia i ospałości,
 • lepsza kontrola wagi.

Produkt można kupić >>> TUTAJ (można też sprawdzić skład i działanie)

3.2 Garcynia kambodżańska, zielona kawa, kapsaicyna i inne składniki

Produkt, który przede wszystkim dodaje energii, nie zawiera składników, które mogłyby źle wpływać na tarczycę – wręcz przeciwnie, może jej lekko pomagać.  Na pewno pomaga w tym sensie, że:

 • poprawia metabolizm węglowodanów,
 • niweluje oporność na insulinę,
 • daje energetycznego „kopa”, który rzeczywiście daje się odczuć (wiem, bo sama używam, choć z przerwami),
 • poprawia lekko nastrój, bo garcynia stymuluje wydzielanie serotoniny (prawie jak słynne 5htp).

Produkt można kupić >> TUTAJ.

3.3 Afrykańskie mango

Kolejny suplement, który nie powinien zaszkodzić, a wręcz może pomóc, bo nie wchodzi w interakcje z lekami, ani samą tarczycą, za to bardzo pozytywnie wpływa na hormony otyłości i szczupłości z insuliną włącznie. Reguluje też poziom trójglicerydów i cholesterolu, co przy niedoczynności również może mieć znaczenie.

Najlepsze mango można kupić >> TUTAJ.

3.4 Zielona kawa

Daje nie tylko pobudzenie takie, jak zwykła kawa, choć trochę mniejsze, bo produkty z zieloną kawą zawierają nieco mniej kofeiny, ale też ma silnie ochronne polifenole, które wpływają z jednej strony na metabolizm, a z drugiej na gospodarkę insuliną. Równie przydatny suplement jak mango. Do picia nie polecam, bo zielona kawa jest paskudna w smaku :-).

Najlepszą zieloną kawę, czystą i bez dodatków można kupić >> TUTAJ.

3.5 CLA

Bardzo dobrze piszą o nim na thyroid.about.com. To zresztą jeden z tych suplementów, co do których działania nauka nie może (no nie powinna w każdym razie) zgłaszać zastrzeżeń, bo przebadano go wiele wiele razy i wielokrotnie potwierdzono, że CLA dobrze wpływa na metabolizm, poziom insuliny, trójglicerydy, cholesterol.

CLA nie wchodzi w reakcje z lekami, jest bezpieczne i stosunkowo tanie i dostępne w niemal każdej aptece lub sklepie z odżywkami dla sportowców.

 

 

Strona będzie aktualizowana w miarę mojego dokształcania się:-).

One thought on “Jak schudnąć przy niedoczynności tarczycy?

 • 13 września 2018 at 12:28
  Permalink

  Czasami mam wrażenie że odchudzanie w tej sytuacji to jakaś walka z wiatrakami, wystarczy że popełnię jakiś błąd a kilogramy wracają, a jedyne suplementy jakie mi pomagają to spalacze, cla jakoś na mnie nie działa, tych innych nie próbowałam

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *