Jak schudnąć przy niedoczynności tarczycy?

Ponieważ tarczyca zarządza metabolizmem i krążeniem oraz pośrednio cyrkulacją płynów w organizmie, osoby z niedoczynnością tarczycy mają spore problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Jak schudnąć przy niedoczynności tarczycy?

1. Po pierwsze: wdrożenie leczenia

Odpowiednio dobrane leczenie powinno niwelować wszystkie skutki niedoczynności. Osoby z niedoczynnością bardzo często podkreślają fakt, że dopiero któraś kolejna wizyta u lekarza i kolejny eksperyment z dawką leków, przyniósł efekty. Na tym polu nie można się poddawać i mimo wszystko należy wspólnie z endokrynologiem szukać rozwiązania problemu.

Więcej: jeśli zdaniem endokrynologa otrzymujesz odpowiednią dawkę leku, a mimo to paskudnie się czujesz, zastanów się czy nie skonsultować się z innym lekarzem i upewnij się, że twój lekarz bierze pod uwagę nie tylko wyniki badań krwi, ale też stara się spojrzeć na ciebie całościowo i ma na względzie wszystkie twoje potencjalne problemy, a nie tylko szuka ich odzwierciedlenia w wynikach badań krwi.

2. Po drugie: zdrowa dieta i styl życia

Niedoczynność tarczycy nie zwalnia z dbałości o siebie, która powinna się przejawiać rozsądnym komponowaniem diety i tzw. zdrowym stylem życia, obejmującym również aktywność fizyczną. To prawda, że w przebiegu niedoczynności człowiek może nie mieć siły, może mu się przestać chcieć, może wpaść w depresję, ale mimo wszystko warto zawalczyć o siebie, tym bardziej, że zmiany dietetyczne i aktywnościowe mogą jedynie wyjść na zdrowie! 

Te dwa elementy są też w gruncie rzeczy najlepszym sposobem na poprawę metabolizmu i przynajmniej zahamowanie procesu przybierania na wadze, co już może okazać się sporym sukcesem.

3. Po trzecie: wspomaganie suplementami

Z jednej strony można je uznać za zbędne, z drugiej – jak wynika z badań – część suplementów jest osobom z chorą tarczycą wprost niezbędna. Takim niezbędnym suplementem jest na przykład selen.

Co prawda ani farmacja ani producenci suplementów nie starają się jakoś szczególnie rozbudowywać swojej oferty pod kątem potrzeb osób z niedoczynnością, ale jest kilka suplementów stricte tarczycowych, które mogą pomóc. Najciekawsze z nich opisałam na stronie>>> Niedoczynność tarczycy – leczenie naturalne i łagodzenie objawów.

I wreszcie pozostają suplementy z grupy środków wspomagających odchudzanie, ale z czystym sumieniem mogę polecić zaledwie kilka produktów.

Przede wszystkim osoby z niedoczynnością powinny unikać tabletek z L-karnityną, za to mogą spróbować pomóc sobie w odchudzaniu następującymi produktami:

3.1 Garcynia kambodżańska, zielona kawa, kapsaicyna i inne składniki

Produkt, który przede wszystkim dodaje energii, nie zawiera składników, które mogłyby źle wpływać na tarczycę – wręcz przeciwnie, może jej lekko pomagać.  Na pewno pomaga w tym sensie, że:

  • poprawia metabolizm węglowodanów,
  • niweluje oporność na insulinę,
  • daje energetycznego „kopa”, który rzeczywiście daje się odczuć (wiem, bo sama używam, choć z przerwami),
  • poprawia lekko nastrój, bo garcynia stymuluje wydzielanie serotoniny (prawie jak słynne 5htp).

Produkt można kupić >> TUTAJ.

3.2 Afrykańskie mango

Kolejny suplement, który nie powinien zaszkodzić, a wręcz może pomóc, bo nie wchodzi w interakcje z lekami, ani samą tarczycą, za to bardzo pozytywnie wpływa na hormony otyłości i szczupłości z insuliną włącznie. Reguluje też poziom trójglicerydów i cholesterolu, co przy niedoczynności również może mieć znaczenie.

Najlepsze mango można kupić >> TUTAJ.

3.3 Zielona kawa

Daje nie tylko pobudzenie takie, jak zwykła kawa, choć trochę mniejsze, bo produkty z zieloną kawą zawierają nieco mniej kofeiny, ale też ma silnie ochronne polifenole, które wpływają z jednej strony na metabolizm, a z drugiej na gospodarkę insuliną. Równie przydatny suplement jak mango. Do picia nie polecam, bo zielona kawa jest paskudna w smaku :-).

Najlepszą zieloną kawę, czystą i bez dodatków można kupić >> TUTAJ.

3.4 CLA

Bardzo dobrze piszą o nim na thyroid.about.com. To zresztą jeden z tych suplementów, co do których działania nauka nie może (no nie powinna w każdym razie) zgłaszać zastrzeżeń, bo przebadano go wiele wiele razy i wielokrotnie potwierdzono, że CLA dobrze wpływa na metabolizm, poziom insuliny, trójglicerydy, cholesterol.

CLA nie wchodzi w reakcje z lekami, jest bezpieczne i stosunkowo tanie.

Dobre jakościowo CLA można kupić >> TUTAJ.

 

Strona będzie aktualizowana w miarę mojego dokształcania się:-).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *