Jak łatwo, samemu sprawdzić, czy tarczyca pracuje prawidłowo

Jak łatwo, samemu sprawdzić, czy tarczyca pracuje prawidłowo
2.5 (50%) ilość ocen: 2

Gdy trafiłam na ten tekst pomyślałam „eureka! to dopiero odkrycie”. Faktycznie diagnostyka w warunkach domowych wydaje się banalnie prosta. Opisuję ją tu za dokumentem źródłowym (o tym). To tak bardzo powinno ułatwić życie, ale jak znam życie – nie ułatwi niczego. Raz, że to metoda zawodna, dwa – lekarz do którego pójdziesz ze swoimi podejrzeniami co do funkcjonowania tarczycy i tak pewnie potraktuje Cię obcesowo, zleci badania, albo i nie zleci i albo postawi diagnozę, albo też nie, bo stwierdzi, że wszystkie hormony są w normie.

Trudno. To bardzo możliwe. W ostateczności to co tutaj piszę potraktuj jedynie jako ciekawostkę.

Sposób sprzed pół wieku

Metodę tę stworzył czy raczej opisał lekarz Broda Barnes, który stwierdził, że jednym z najprostszych sposobów na wykrycie ewentualnych problemów z tarczycą jest pomiar temperatury ciała. Podwyższona ciepłota ma wskazywać na nadczynność, a obniżona temperatura na niedoczynność gruczołu.

Proste prawda?

Proste, choć niestety niejednoznaczne.

Chcesz spróbować? Oto co należy zrobić

Jeśli jesteś kobietą zacznij pomiary w drugim dniu cyklu. W przypadku mężczyzn – czas dowolny.

Upewnij się, że nie masz żadnej infekcji, nie podlegasz jakiemuś szczególnemu stresowi czy oddziaływaniu innych czynników mogących wpływać na temperaturę ciała.

Jeśli nie masz infekcji etc. to:

  • wieczorem przygotuj termometr rtęciowy tak by mieć go pod ręką bez konieczności wstawania z łóżka, temperaturę trzeba mierzyć tuż po obudzeniu i przed podjęciem jakiejkolwiek aktywności,
  • rano natychmiast po obudzeniu zmierz temperaturę (pod pachą),
  • powtarzaj pomiary przez kilka dni z rzędu i zapisuj wyniki.

Jeśli temperatura mieści się w przedziale 36,5 do 36,7 prawdopodobnie wszystko jest w porządku. Jeśli codziennie jest niższa możesz mieć niedoczynnośc tarczycy, jeśli wyższa od podanego przedziału – możesz cierpieć na nadczynność.

Pomiary rób wtedy gdy podejrzewasz, że cokolwiek z tarczycą może być nie w porządku, bo zaburzenia temperatury równie dobrze mogą świadczyć o zespole chronicznego zmęczenia lub innych problemach zdrowotnych. Nie zawsze tarczyca musi być ich przyczyną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *