Jak cholesterol wpływa na nasz organizm?

Jak cholesterol wpływa na nasz organizm?
5 (100%) ilość ocen: 1

Zwykliśmy traktować tę substancję jako wroga i jedno z największych zagrożeń dla naszego zdrowia. Czy cholesterol faktycznie jest tylko naszym wrogiem? Nie możemy zapominać, że ta substancja jest niezbędna do prawidłowej pracy naszego organizmu. Jaką rolę odgrywa zatem cholesterol? W jaki sposób wpływa on na nasz organizm?

Cholesterol dla zdrowia, czyli…

Wbrew temu, co zwykliśmy w większości przypadków mówić na temat cholesterolu, jego umiarkowane ilości są nam niezbędne do prawidłowej pracy. W jaki sposób zatem działa cholesterol na nasz organizm?

Cholesterol jest niezbędny do prawidłowej pracy naszego organizmu. Jest on bardzo ważną częścią naszych komórek. To dzięki niemu błona poszczególnych komórek jest nie tylko elastyczna, ale i tak odporna na działanie czynników zewnętrznych. Cholesterol jest też ściśle powiązany z hormonami, ma m. in. ogromny wpływ na produkcję takich hormonów płciowych, jak estrogen czy testosteron. Cholesterol odgrywa jednocześnie bardzo ważną rolę w procesie syntezy hormonów, które są wytwarzane przez nadnercza. Jest niezbędny do wytworzenia żółci, która pomaga w trawieniu tłuszczów.

Bez cholesterolu nie można też mówić o tak ważnym procesie, jakim jest syntetyzowanie witaminy D. To właśnie cholesterol sprawia, że pod wpływem słońca nasza skóra produkuję tę witaminę – tak ważną dla zdrowych i mocnych kości.

Serotonina to kolejna substancja chemiczna, której obecność w naszym organizmie uzależniona jest m. in. od cholesterolu. Serotonina, chroniąca przed depresją oraz poprawiająca nastrój, jest przecież w dzisiejszych czasach substancją wyjątkowo ważną. Życie w ciągłym stresie sprawia, że jej brak może mieć poważne konsekwencje.

Miłośnicy pięknego wyglądu powinni z kolei pamiętać, że zbyt niski poziom cholesterolu może oznaczać problemy związane ze skórą. To właśnie demonizowany cholesterol chroni ją przed odwodnieniem i wysuszeniem, to on zapewnia jej skuteczną ochronę.

Zwalczanie cholesterolu na siłę oraz przesadne stosowanie się do zasad profilaktycznych może się zatem okazać poważnym błędem, który odbije się nie tylko na naszym zdrowiu, ale i na psychice oraz wyglądzie.

Nadmiar choresterolu

Zbyt wysoki poziom cholesterolu może przyczyniać się do wielu poważnych chorób związanych z pracą serca oraz układem krążenia. Pamiętajmy jednak, że jego niedobory mogą mieć równie poważne konsekwencje. Cholesterol to nie tylko nasz wróg, ale i sojusznik. To nie on jest problemem, lecz zbyt wysoki poziom cholesterolu, będący zazwyczaj skutkiem złej diety i ograniczonej aktywności fizycznej.

Troska o zdrowy styl życia powinna stać się znacznie ważniejsza, niż obsesyjne sięganie po leki mające obniżać poziom cholesterolu. Jeśli chcemy je brać, najlepiej skorzystać wcześniej z porady lekarskiej.

Niniejszy materiał powstał we współpracy z zespołem apteki Cefarm24.pl oferującej tanie leki i suplementy, którą to aptekę ze swojej strony bardzo polecam, ze względu na bardzo dobre podejście do klienta :-).

Ilustracja: Omnia_mutantur / foter.com / CC BY-NC-ND

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *