Gdy dzieci mają problemy z tarczycą

Gdy dzieci mają problemy z tarczycą
4 (80%) ilość ocen: 1

Choć choroby tarczycy zwykle charakterystyczne są dla kobiet dorosłych, zdarzają się sytuacje, kiedy to dzieci mają problem z prawidłowo pracującym gruczołem tarczowym. A trzeba pamiętać że odpowiedni poziom hormonów tarczycowych: tyroksyny i trójjodotyroniny ważny jest w każdym wieku. Ich niedobory mogą prowadzić do poważnych schorzeń, szczególnie u dzieci. Warto więc wiedzieć, jakie mogą być następstwa zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy.

Hormony tarczycy u dzieci

Warto wiedzieć, że hormony tarczycy: trójjodotyronina (t3) oraz tyroksyna (t4) odpowiadają za szybkość przemiany materii. Ich zadanie polega także na regulowanie temperatury ciała, wpływają korzystnie na kondycję skóry. U dzieci dodatkowo hormony te odpowiadają za proces wzrostu zachodzący w okresie dojrzewania. Mają wpływ również na rozwój układu nerwowego. Nie jest trudno sobie wyobrazić co by było, gdyby doszło do zaburzenia w wydzielaniu się któregoś z tych niezwykle ważnych hormonów.

Skutki niedoboru hormonów

Skutkiem niedoboru hormonów u dzieci jest oczywiście niedoczynność tarczycy. Nie zawsze ma ona charakter nabyty. Zdarzają się sytuacje, kiedy choroba ta jest wrodzona. Niekiedy też niedoczynność tarczycy powoduje powstawanie innych chorób, między innymi żółtaczki. Co warto o tych schorzeniach wiedzieć?

Gdy niedoczynność tarczycy jest wrodzona

Wrodzona niedoczynność tarczycy uznawana jest za wadę rozwojową polegającą na niedorozwoju gruczołu tarczowego. U rozwijającego się w łonie matki dziecka ciężko stwierdzić tę chorobę, a to dlatego, że tarczyca matki produkuje taką ilość hormonów, by wystarczyło i dla niej samej, i dla dziecka. Dopiero po porodzie zaczynają pojawiać się pierwsze objawy, które świadczą o wrodzonej niedoczynności tarczycy.

W takiej sytuacji dochodzi do nagłego zahamowania wzrostu fizycznego oraz rozwoju psychicznego. Dziecko przestaje rosnąć, znacznie później niż rówieśnicy zaczyna wstawać i chodzić. Zaburzona zostaje również mowa. W późniejszych latach osoby cierpiące z powodu wrodzonej niedoczynności tarczycy charakteryzują się krępą budową ciała, sporych rozmiarów głową osadzoną na krótkiej szyi. Język jest duży, nie mieści się więc w ustach.

Skutki wrodzonej niedoczynności tarczycy są bardzo poważne. Wczesne wykrycie choroby i podawanie odpowiednich leków jest w stanie przynieść znaczną poprawę.

Z tego też powodu coraz bardziej popularne stają się specjalistyczne programy służące do wczesnego wykrywania niedoczynności tarczycy o charakterze wrodzonym. Badanie takie polega na pobraniu kropli krwi z pięty noworodka (między 3. a 5. dniem życia) w celu oznaczenia poziomu TSH. Jeżeli uzyskany wynik nie jest prawidłowy, wówczas prawdopodobieństwo wystąpienia choroby tarczycy jest duże. W takiej sytuacji koniecznością jest wykonanie badań przesiewowych, by potwierdzić lub wykluczyć wrodzoną niedoczynność tarczycy. Wówczas istnieje możliwość rozpoczęcia wczesnego leczenia (w ciągu 4 pierwszych tygodni życia), co – jak już wyżej wspomniałam – przynosi znaczną poprawę, w tym zapobieżenie upośledzenia rozwoju umysłowego.

Możliwa żółtaczka

Warto mieć świadomość, że zdarzają się przypadki przedłużającej się żółtaczki, która jest objawem niedoczynności tarczycy. Kiedy należy się niepokoić? Sygnał, że coś jest nie tak pojawia się wtedy, gdy żółtaczka utrzymuje się przez siedem kolejnych dni. Jednocześnie zwraca się uwagę, czy nie pojawiają się inne objawy mogące świadczyć o niedoczynności tarczycy. Zalicza się do nich między innymi: suchą skórę, zaparcia, trudności z oddaniem smółki, duży język, zmniejszony apetyt.

Niedoczynność tarczycy u starszaków

Niedoczynność tarczycy może pojawić się także u dzieci starszych, nie tylko noworodków. W takich przypadkach objawy choroby są zbliżone do tych, z którymi borykają się osoby dorosłe.

Warto mieć świadomość, że niedobór hormonów tarczycowych – jako że wpływają na prawidłowy rozwój dziecka – mogą odpowiadać za zaburzenie procesów dojrzewania, opóźniając je. Warto zwrócić uwagę również na nadmierną senność, szybkie przybieranie na wadze czy ciągłe uczucie zmęczenia.

Leczenie niedoczynności tarczycy u dzieci

Leczenie niedoczynności tarczycy u dzieci, podobnie jak u osób dorosłych, polega na podawaniu substytutów hormonów tarczycy. Różnica jednak polega w dawce.  Przyjmuje się, że dzieciom można podawać znacznie większe dawki.

Na koniec warto dodać, że leczenie niedoczynności tarczycy u dzieci jest leczeniem, które trwa przez całe życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *