Euthyrox – popularny lek na tarczycę

Euthyrox – popularny lek na tarczycę
3.1 (62%) ilość ocen: 10

Niedoczynność tarczycy jest chorobą, która wiąże się z wieloma mało przyjemnymi objawami. Głównie chodzi o nadmierne przybieranie na wadze, co jest spowodowane spowolnioną przemianą materii. Pojawiają się także problemy z włosami oraz skórą. Na tarczycę pomagają środki, których zadaniem jest uzupełnianie niedoborów brakujących hormonów. Wielu lekarzy przepisuje Euthyrox. Jest to specyfik, który – choć skuteczny – nie jest pozbawiony działań niepożądanych, z którymi boryka się spora grupa ludzi.

Jak działa Euthyrox?

Euthyrox to lek, którego substancją czynną jest lewotyroksyna. Działa ona dokładnie tak samo jak naturalna tyroksyna, która produkowana jest przez tarczycę. Zaletą tej substancji jest to, iż nie jest ona odróżniana przez organizm jako substancja dostarczana z zewnętrz. Dzięki temu skuteczność leku jest naprawdę wysoka.

Lewotyroksyna jest substancją aktywną, która – po zażyciu – łączy się z białkami osocza (w 99%). Tworzy się wiązanie kowalencyjne, które jest odporne na hemodializę oraz hemoperfuzję.

Jak dawkować Euthyrox?

Jako że lek wydaje się z przepisu lekarza, dawkowanie ustala specjalista. Wszystko zależy od tego, jak zaawansowana jest postać niedoczynności tarczycy. Najczęściej podawaną dawką jest 150-200mg, aczkolwiek ostateczną decyzję podejmuje się na podstawie wyników badań.

W przypadku niedoczynności tarczycy u dorosłych podaje się ok. 25-50 mikrogramów (dawka początkowa). Dawka podtrzymująca wynosi 100-200 mikrogramów.

Dawkowanie u dzieci przedstawia się następująco: 12,5-50 mikrogramów (dawka początkowa) oraz 100-150 mikrogramów (dawka podtrzymująca).

Euthyrox a ciąża

Leczenie niedoczynności tarczycy w ciąży i podczas karmienia bywa dość problematyczne. Podawanie Euthyroxu kobietom ciężarnym i karmiącym zależy wyłącznie od lekarza. Choć substancja czynna przenika do mleka matki, jednak prawdopodobieństwo oddziaływania lewotyroksyny na dziecko jest niewielkie. Dlatego też nie ma się co obawiać, że dziecko karmione przez matkę zażywającą Euthyrox będzie borykało się z nadczynnością gruczołu tarczowego.

Możliwe skutki uboczne

Euthyrox, jak każdy inny lek, wiąże się z możliwością pojawienia się działania niepożądanego. Jednakże warto wiedzieć, że jest w większości przypadków bardzo dobrze tolerowany. Niekiedy jednak, szczególnie gdy dawka nie jest w odpowiedni sposób dobrana, można zauważyć zaburzenia snu, wewnętrzny niepokój, bóle głowy, podwyższenie ciśnienia tętniczego, uczucie kołatania serca.

Na forach internetowych można wyczytać, że niektórym osobom po zażywaniu tego leku pogarsza się wzrok, dochodzi do pogorszenia koncentracji oraz senności. Warto jednak jeszcze raz podkreślić, że w tym przypadku może również chodzić o nieprawidłowo dobraną dawkę.

O wszelkich wątpliwościach i niepokojących objawach lepiej poinformować lekarza.

Wspomaganie leczenia niedoczynności tarczycy

Jeśli borykamy się z niedoczynnością tarczycy, warto kurację uzupełnić odpowiednimi suplementami diety. Takie środki na tarczycę są bezpieczne, ponieważ zawierają wyłącznie substancje pochodzenia naturalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *