Czynniki wpływające na pracę tarczycy

Czynniki wpływające na pracę tarczycy 5.00/5 (100.00%) ilość ocen: 1

Tarczyca jest niewielkim narządem – gruczołem wydzielania wewnętrznego. To właśnie z tego powodu nie jest doceniana, zapominana. Daje ona o sobie zwykle znać wtedy, gdy dojdzie do zaburzeń w jej prawidłowym funkcjonowaniu. W efekcie mogą rozwiązać się dwie, najbardziej charakterystyczne dla tego gruczołu choroby: nadczynność tarczycy i niedoczynność tarczycy. By uniknąć tych problemów, warto mieć świadomość, jakie czynniki wpływają na prawidłową pracę gruczołu tarczowego. W ten sposób, eliminując prawdopodobieństwo ich wystąpienia, do minimum zredukujemy ryzyko niedoczynności lub nadczynności tarczycy.

Tarczyca a podwzgórze

Jednym z czynników wpływających na pracę gruczołu tarczowego jest podwzgórze – ośrodek podkorowy autonomicznego układu nerwowego. Jest ono ściśle połączone z przysadką mózgową, stanowiąc wsparcie dla prawidłowego funkcjonowania gruczołu tarczowego. Za sprawą podwzgórza i przysadki wydzielane są dwa ważne hormony: tyreoliberyna (TRH) oraz hormon tyreotropowy (TSH), których wydzielanie reguluje tempo wydzielania hormonów tarczycy.

Jeżeli z jakichś powodów dojdzie do zaburzenia wydzielania hormonów charakterystycznych dla podwzgórza i przysadki, skutkiem tego jest zaburzone wydzielanie hormonów tarczycy. Jeśli tyroksyna i trójjodotyronina wydzielają się w nadmiarze, co skutkuje nadczynnością tarczycy. Jeśli zaś wydzielanie tych hormonów zostanie zahamowane, mowa o niedoczynności gruczołu tarczowego, spowodowanego niedoborem hormonów tarczycowych.

Warto pamiętać, że zmniejszone stężenie hormonu tyreotropowego (TSH) świadczy o nadczynności tarczycy. Natomiast zwiększone stężenie wskazuje na niedoczynność gruczołu tarczycowego.

By sprawdzić, czy poziom wydzielanych hormonów jest w normie, warto poddać się laboratoryjnym badaniom.

Tarczyca a jod

Okazuje się, że drugim – niezwykle istotnym – czynnikiem wpływającym na funkcjonowanie gruczołu tarczycowego jest jod. A to dlatego, że jest on niezbędnym składnikiem uczestniczącym w procesach tworzenia hormonów tarczycowych – tyroksyny (T4) oraz trójjodotyroniny (T3). Można więc powiedzieć, że są one w stanie zapewnić prawidłową pracę gruczołu tarczowego, pod warunkiem, że dostawy jodu odbywają się regularnie. Jeśli więc nie będziemy codziennie dostarczać odpowiedniej ilości tego pierwiastka, prędzej czy później tarczyca może odmówić posłuszeństwa, co skutkuje chorobami.

Okazuje się, że w naszym kraju wcale nie jest trudno o takie niedobory, szczególnie jeśli nie mieszkamy nad morzem. Tam jest bowiem najwięcej tego pierwiastka. Im dalej na południe kraju, tym dostęp do jodu znacznie się zmniejsza.

Jeżeli więc nie chcemy dopuścić do chorób tarczycy, należy zapewnić organizmowi odpowiednią porcję tego pierwiastka. W pożywieniu niestety nie ma go zbyt dużo. Niemniej jednak warto spożywać ryby morskie, owoce morza. Należy sięgać również po sól jodowaną, która wzbogacona jest właśnie o ten pierwiastek. Trzeba przy tym pamiętać, że nadmiar soli nie jest wskazany. Dlatego też, sięgając po sól jodowaną, należy zrezygnować z innych źródeł tej przyprawy.

Warto pamiętać, że skutkiem niedoboru jodu może być wole obojętne, co objawia się powiększeniem tarczycy. Leczenie choroby polega na podawaniu jodu bądź tyroksyny. Jeśli kuracja nie jest skuteczna, wówczas koniecznością jest chirurgiczna interwencja.

Niedobór jodu może również skutkować niedoczynnością tarczycy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *