Choroby tarczycy a bezsenność

Choroby tarczycy a bezsenność
4.3 (85.33%) ilość ocen: 15

Ten, kto nigdy nie miał problemów ze snem, nie domyśla się nawet, jakie to dobrodziejstwo móc przespać spokojnym, głębokim snem całą noc. Ci, którzy przewracają się długie godziny z boku na bok, marząc o odrobinie snu, próbują dociec przyczyn. Próbują prowadzić uregulowany tryb życia, przestrzegają zasad higieny snu, piją uspokajające ziółka. A sen nie przychodzi lub też pojawia się, ale jest płytki, często przerywany. Nie daje więc pokrzepienia i wypoczynku. Nie wszyscy się orientują, że przyczyną bezsenności może być nadczynność tarczycy. Co ciekawe bezsenność pojawia się zarówno przy niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy.

Nadczynność tarczycy nie boli

Gdy nam coś dolega, gdy jakiś organ przestaje prawidłowo działać, zwykle daje o tym znać bólem. Ból czy choćby niewielki dyskomfort zmusza nas do pójścia do lekarza. Choroby tarczycy przebiegają bezboleśnie i choć dają wiele objawów. Zwykle je lekceważymy i nie kojarzymy z chorobą lub przypisujemy innym dolegliwościom.

Jakie więc objawy wskazują na nadczynność  tarczycy, która uniemożliwia nam zdrowy sen? Bywa, że ta choroba nie ujawnia się poprzez powiększony gruczoł (wole). Powinny nas zaniepokoić następujące objawy: osłabienie, niechęć do wysiłku fizycznego i umysłowego, szybka męczliwość, co najbardziej daje się we znaki podczas wchodzenia po schodach, chudnięcie mimo dobrego apetytu. Ponadto zwiększona potliwość, stałe odczuwanie gorąca (osoba chora wręcz emanuje ciepłem), ciągłe podenerwowanie, drażliwość, u kobiet – zaburzenia menstruacyjne. Jeśli nadczynność została spowodowana chorobą Grave – Basedowa to widocznym objawem, nie pozostawiającym wątpliwości co do rodzaju schorzenia, jest wytrzesz oczu.

U chorego nie muszą występować wszystkie objawy choroby.

Na zaburzenia snu największy wpływ ma pobudzenie nerwowe, natręctwo myśli, niepokój. Co zwykle jest brane za reakcję na stresy dnia codziennego. Tymczasem takie „rozdygotanie” w ciągu dnia i przed snem może być spowodowane nadaktywnością tarczycy.

Nadczynność tarczycy należy leczyć

Żeby uzyskać pewność diagnozy, należy zbadać poziom stężenia hormonów tarczycy we krwi. To ich nadprodukcja jest rezultatem choroby. Wykonuje się więc badanie stężenia TSH (hormonu pobudzającego aktywność tarczycy) oraz hormonu tyroksyny i trójjodotyroksyny, także USG tarczycy oraz scyntygrafię (izotopowe badanie tarczycy).

Leczenie polega na przywróceniu właściwego poziomu hormonów. Stosuje się terapię farmakologiczną , następnie  podaje się radioaktywny jod. Czasami niezbędny jest zabieg chirurgiczny, by usunąć nadaktywną tkankę gruczołu.

Ustabilizowanie produkcji hormonów na prawidłowym poziomie, pozwala na zlikwidowanie wszystkich objawów, w tym bezsenności.

Bezsenność przy niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy daje objawy przeciwstawne do tych, które są skutkiem nadczynności. Są to więc m. in. spowolnienie, stałe odczuwanie zimna, tycie mimo niezmienionej diety i zwiększona senność, także w ciągu dnia. Dlaczego więc piszę o tej dolegliwości, gdy tematem artykułu jest bezsenność? Otóż trzeba mieć świadomość, że w sposób pośredni i niedoczynność zagraża bezsennością. Mianowicie, ten problem pojawia się w rezultacie leczenia niedoczynności. Zwiększenie stężenia hormonów tarczycy poprzez podawanie leków może skutkować zaburzeniami snu.

Tak więc, gdy mamy długotrwałe problemy z zasypianiem czy utrzymaniem ciągłości snu, musimy wziąć pod uwagę i taką przyczynę, jaką są choroby tarczycy.

Pomyśl o tym, Czytelniku, przeanalizuj swoją sytuację. Może to właśnie ten niewielki gruczoł na szyi pozbawia cię pełnowartościowego snu?

Co oprócz leczenia może pomóc przy bezsenności?

Z doświadczenia wiem, że w przypadku niedoczynności i bezsenności powodowanej przez niedoczynność bardzo dobrze sprawdza się >>> Melatolin Plus, który zawiera m.in. ashwagandhę wpływającą na pracę tarczycy i składniki typowo usypiające / relaksujące.

W przypadku nadczynności suplementów z ashwagandhą stosować nie należy. Choć mogą kusić, bo ashwagandha też działa kojąco na układ nerwowy. Jednak ona pobudza tarczycę, więc zdecydowanie nie jest dla osób z nadczynnością. W takich przypadkach mogą pomóc ziołowe mieszanki typowo uspokajające.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *