Choroba Hashimoto – co trzeba o niej wiedzieć?

Choroba Hashimoto – co trzeba o niej wiedzieć?
3.7 (73.33%) ilość ocen: 3

Choroba Hashimoto, to po chorobie Gravesa-Basedowa, dość częsta przypadłość związana z nieprawidłową pracą tarczycy. Jak ją rozpoznać? Jak leczyć? Jeżeli interesuje nas odpowiedź na te pytania, warto przeczytać dzisiejszy wpis do końca.

Choroba Hashimoto – czym jest?

Nazwa choroby wywodzi się od nazwiska japońskiego lekarza, który jako pierwszy opisał objawy i przebieg schorzenia. Choroba Hashimoto to nic innego jak przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Choroba ta związana jest z błędami do jakich dochodzi w funkcjonowaniu układu odpornościowego. W uproszczeniu można powiedzieć, że na skutek błędów dochodzi do „atakowania” przez organizm tarczycy.

Choć niewiadomo jaki jest tego powód, wiadomo że występujące białko tarczycowe rozpoznawane jest jako wrogie. W rezultacie dochodzi do jego niszczenia. To z kolei prowadzi do upośledzenia aktywności enzymu, który odpowiada za produkcję hormonów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania tarczycy.

Choroba Hashimoto – kto choruje?

Choroba Hashimoto dotyka przede wszystkim panie w wieku średnim, aczkolwiek może zdarzyć się także u kobiet młodszych. Jeżeli jednak wcześnie zauważmy niepokojące objawy, wówczas bez trudu można całość kontrolować. W wielu przypadkach z chorobą tą zmagają się również dzieci.

Biorąc natomiast pod uwagę płeć, z chorobą Hashimoto borykają się głównie kobiety, rzadziej mężczyźni. Aczkolwiek zdarzają się przypadki takich zachorowań.

Prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę Hashimoto jest większe w przypadku osób z cukrzycą typu 1. Częstsze zachorowania notowane są również u tych osób, w rodzinie których odnotowano którąś z chorób tarczycy. Zdarzają się przypadki, że matka z chorobą Gravesa-Basedowa (związana z nadczynnością gruczołu tarczowego) rodzi córkę, która boryka się z chorobą Hashimoto (wiążąca się nieodłącznie z niedoczynnością tarczycy).

Choroba Hashimoto – inne czynniki ryzyka

Choć chorobę Hashimoto określa się jako chorobę rodzinną, istnieje wiele innych czynników, które mogą wyzwalać schorzenie. Uważa się bowiem, że do chorób o charakterze autoimmunologicznym przyczynia się długotrwały stres, przemęczenie, skłonność do infekcji, a nawet problemy natury psychicznej.

Jak objawia się choroba Hashimoto?

Bardzo często zdarza się, że choroba Hashimoto daje niezbyt czytelne objawy. Wówczas bardzo łatwo ją zbagatelizować, przez co nie możemy żyć w błogiej nieświadomości, że chorujemy.

Bywa tak, że tarczyca zmienia się pod wpływem stanów zapalnych, tworząc charakterystyczne wole, co sprawia że gruczoł staje się twardy, nierówny i spoisty. Niestety bardzo rzadko objawia się to bólem, choć niekiedy może pojawić się „ucisk gardła” czy uczucie pełności w gardle.

Bywa i tak, że choroba Hashimoto przebiega wraz z zanikiem tarczycy. Gruczoł zaczyna produkować zwiększone ilości hormonów  po to, by po upływie kilku miesięcy, a nawet lat przekształcić się w niedoczynność tarczycy. Wówczas pojawiają się objawy, które powinny nas zaniepokoić. Zalicza się do nich: ciągłe uczucie senności, wahania nastrojów, problemy z koncentracją i pamięcią, szorstkość i suchość skóry, obfitymi miesiączkami. Niekiedy choroba objawia się bólem stawów i mięśni, zaparciami, czy też tyciem mimo normalnego apetytu.

Jak widać są to objawy, które mogą sygnalizować z pozoru błahe dolegliwości. Dlatego też powinniśmy być czujni, by nie okazało się, że choroba jest w pełni rozkwitu.

Jak rozpoznać chorobę Hashimoto?

By mieć pewność, że wszystkie charakterystyczne objawy to symptomy niegroźnych dolegliwości, warto wykonać stosowne badania. Podstawą jest oczywiście wizyta u endokrynologa – specjalisty od gruczołów, hormonów. Chorobę Hashimoto specjalista jest w stanie rozpoznać na podstawie badania palpacyjnego. Aczkolwiek warto uzupełnić je o dodatkowe badania.

Podstawą jest oczywiście określenie poziomu tyreotropiny (TSH) – hormonu przysadki mózgowej, które odpowiedzialny jest za prawidłowe kierowanie funkcjami gruczołu tarczowego. Jeżeli wyniki badań wskazują na podwyższony poziom TSH, może to świadczyć o niedoczynności tarczycy. Jeśli podwyższony poziom TSH towarzyszy normalnemu bądź obniżonemu poziomowi hormonów tarczycy, a pacjent nie zażywa leków wywołujących niedoczynność, nie przechodził operacji tarczycy oraz nie była poddana leczeniu radioaktywnym jodem, jest chory na niedoczynność gruczołu tarczowego spowodowanego chorobą Hashimoto.

W celu potwierdzenia diagnozy, specjaliści zalecają wykonanie dodatkowych badań. Pozwalają one stwierdzić obecność przeciwciał gruczołu tarczycowego.

Jak leczyć?

Przede wszystkim należy zachować czujność. Warto mieć świadomość, że systematyczne badanie tarczycy jest w stanie wykryć początki choroby. Specjaliści zalecają, by badanie polegające na oznaczeniu poziomu TSH i hormonów tarczycy wykonywać już od 20 roku życia, a następnie powtarzać je co kilka lat.

Jeżeli zostanie stwierdzona niedoczynność gruczołu tarczowego, wówczas zaleca się zażywanie substytutów tyroksyny, których celem jest wyrównanie poziomu hormonów tarczycowych.

Jedna myśl na temat “Choroba Hashimoto – co trzeba o niej wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *