Choroba Gravesa-Basedowa

Choroba Gravesa-Basedowa
4 (80%) ilość ocen: 4

Nadczynność tarczycy jest to schorzenie, które dotyka znaczną część naszego społeczeństwa. Charakteryzuje się ona nadmiernym  wydzielaniem hormonów tarczycowych –  tyroksyny oraz  trijodotyroniny. Zamiennie nazywana jest ona  hipertyreozą. Przyczyny nadczynności tarczycy są różnego pochodzenia. Jedna z nich jest choroba Gravesa – Basedowa. Czym charakteryzuje się to schorzenie, jak je leczyć? Wszystkiego dowiemy się z poniższego artykułu.

O chorobie Gravesa – Basedowa

Choroba Graves-Basedowa to schorzenie, które powodowane jest przez autoimmunologiczny proces o genetycznych uwarunkowaniach.  A zatem, jeżeli ktoś w naszej rodzinie cierpiał z powodu tego schorzenia to jest duże prawdopodobieństwo, że i my będziemy chorować. Charakteryzuje się ono  nadczynnością tarczycy oraz współistnieniu jednocześnie kilku innych objawów. Są nimi przede wszystkim  wola, wytrzeszcz gałek ocznych  oraz przedgoleniowy obrzęk.

Na chorobę Gravesa – Basedowa najczęściej chorują osoby będące w średnim wieku – znacznie częściej zdarza się to schorzenie kobietom niż mężczyznom.

U chorych we krwi znajdują się dwa elementy, pobudzające  tarczycę do wytwarzania hormonów i wzrostu  – nazywane  immunoglobulinami TSI , bądź przeciwciała pobudzające tarczycę –  TSAb. Łączą się  z umiejscowionymi  na powierzchni i komórek  tarczycy receptorami ( które zwykle są przeznaczone dla TSH ). W taki sposób pobudzają tarczycę do wzrostu oraz do wydzielania tyroksyny i trijodotyroniny.

Z kolei w momencie, gdy tarczyca jest pobudzana przez  immunoglobuliny, to proces taki  staje się procesem niekontrolowanym przez układ przysadkowo – podwzgórzowy, a to prowadzi do dosyć wysokiego  poziomu hormonów tarczycowych.  Pojawienie się przeciwciał powodowane jest prawdopodobnie przez  defekt limfocytów.

Ponadto przy tej chorobie pojawić się mogą przeciwciała, które destrukcyjnie działają na tkanki oczodołu oraz skórę goleni, czego rezultatem jest  zaburzenia widzenia , wytrzeszcz oraz obrzęk przedgoleniowy.

Jak objawia się choroba?

Znaczna część objawów choroby Gravesa – Basedowa jest taka sama jak dla poszczególnych  rodzajów nadczynności. Głównymi objawami są zatem: tachykardia, wole, zaburzenia rytmu serca ( zwykle jest to migotanie przedsionków,  drżenie kończyn,  uczucie gorąca,  aksamitny czy  wilgotny naskórka. Osoby z chorobą Gravesa – Basedowa są bardzo niespokojni,  nadpobudliwi,  drażliwi, natomiast  siła mięśniowa nieco się osłabia.  Chorzy mają także powiększone łaknienie, któremu towarzyszy stopniowa utrata wagi.  Ponadto mogą występować zaburzenia pracy przewodu pokarmowego  postaci  biegunki.  U kobiet zwykle dochodzi do zaburzeń w miesiączkowaniu, a z czasem do ich zaniku. Czy nie zauważyłyście właśnie takich objawów u siebie?

Ale objawy choroby są jeszcze inne – powiększenie tarczycy oraz objawy oczne.  Oprócz tych objawów tarczyca ma znacznie powiększoną powierzchnię, nawet bardzo dużą. Natomiast zmiany w obrębie oczu nazywa się oftalmopatią naciekową, która jest bardzo charakterystycznym objawem choroby. W okolicy powiek , tkanek oczodołów  oraz w mięśniach ruszających gałką oczną jest obrzęk, a także tworzą się w nich nacieki zapalne. W skutek obrzęku powieki znacznie wolniej poruszają się i  dochodzi do zapalenia spojówek, któremu towarzyszy łzawienie i światłowstręt. Ponadto zmiany w mięśniach ocznych przyczyniają się do nieostrego albo podwójnego widzenia.

Ale choroba powoduje również zmiany skórne, które występują  nawet u pięciu – dziesięciu procent chorych osób.  Są one umiejscowione symetrycznie w przedniej części podudzi. Na początku choroby są  to niewielkie grudki wystające ponad powierzchnię  skóry; jednak z czasem łączą się ze sobą i tworzą pojedynczy naciek, który ma wielkość nawet dwadzieścia centymetrów.

Kuracja lecznicza

Na początku trzeba powiedzieć, ze choroba Gravesa–Basedowa jest całkowicie uleczalna. Jednakże osobom z tą chorobą zapewnić trzeba spokój, a także odsunąć ich od  ciężkiej pracy, która wymaga dużego psychicznego  napięcia.

Zwykle leczenie prowadzi się sposobami, które wykorzystują leki  farmakologiczne, metody  chirurgiczne oraz za pomocą metod opierających się na izotopach promieniotwórczych. Celem leczenia choroby Gravesa – Basedowa jest doprowadzenie do zablokowania  czynności tarczycy. Uzyskuje się to poprzez podawanie  leków  tyreostatycznych, które blokują produkcję hormonów przez gruczoł tarczycy. Ponadto podaje się  leki  wspomagające, które normalizują  pracę układu krążenia oraz leków uspokajających. Leczenie ocznych zmian wymaga konsultacji  endokrynologa oraz okulisty. W leczeniu podaje się  hormony sterydowe, natomiast ciężkie przypadki – wytrzeszcz oczu jest zbyt  duży –  leczy się rentgenoterapią, bądź zabiegami chirurgicznymi.
Bardzo istotną , a na dodatek  skuteczną metodą leczenia jest kuracja  jodem radioaktywnym. Ma ona zastosowania w przypadku, gdy osoba chora niezbyt dobrze reaguje na leczenia doustnymi preparatami, jest w zaawansowanym  wieku, bądź też posiada inne schorzenia, które uniemożliwiają  podjęcie operacyjnego leczenia.  Ale z leczenia jodem radioaktywnym  nie wszyscy skorzystają. Bowiem dla kobiet w ciąży ta metoda leczenia nie jest szczególnie polecana.

Jedna myśl na temat “Choroba Gravesa-Basedowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *