Choroba Gravesa-Basedowa – wróg kobiet

Choroba Gravesa-Basedowa – wróg kobiet
Oceń ten artykuł

Na chorobę Gravesa-Basedowa kobiety zapadają – według różnych danych – pięć do dwudziestu razy częściej niż mężczyźni. Tą nieprzyjemną chorobę można na szczęście bardzo skutecznie leczyć.

Niemiecki lekarz Karl Adolph von Basedow opisał nazwane później jego imieniem schorzenie już w 1840 roku, ale nadal dokładnie nie wiadomo, co ją wywołuje. Wiemy tylko, że znaczenie ma dziedziczność – z pewnością jest to choroba o podłożu genetycznym. Specjaliści przypuszczają też, że ma ona coś wspólnego z kobiecymi hormonami, stąd większa zachorowalność pań.

Jak atakuje?

Choroba Gravesa-Basedowa to schorzenie autoimmunologiczne, tzn. takie, w którym organizm błędnie rozpoznaje komórki jakiegoś narządu jako bakterie i niszczy je.  W tym przypadku własne przeciwciała pobudzają receptor dla TSH (tyreotropiny – hormonu tarczycy) stymulują rozrost gruczołu. Uwalniana jest zbyt duża ilość hormonów tarczycy – mamy do czynienia z nadczynnością, ze wszystkimi objawami, jak chudnięcie, nadpobudliwość nerwowa, bezsenność, powstawaniem wola. Często łączy się z innymi chorobami autoimmunologicznymi jak reumatologiczne zapalenie stawów, niedoczynność kory nadnerczy czy bielactwo. Atakuje najczęściej kobiety w wieku 20-40 lat. Często rozpoczyna się pod wpływem silnego stresu czy traumatycznego przeżycia. Zbadano, ze palenie tytoniu zwiększa ryzyko zachorowania.

Jak ją rozpoznać? Trzy oznaki:

Choroba oprócz wspomnianych objawów charakterystycznych w ogóle dla nadczynności tarczycy wywołuje (w 80 % przypadków) powstawanie wola, będącego wynikiem przerostu gruczołu tarczycowego. Zauważalny jest też od razu wytrzeszcz oczu, czyli wysunięcie gałki ocznej ku przodowi. Wywołuje go gromadzenie się wokół gałki ocznej oraz w niej substancji śluzowatej, co niekiedy może prowadzić do poważnych problemów okulistycznych. Objawem, który na pewno zostanie zauważony przy każdym badaniu (a i sami możemy go zaobserwować) jest tachykardia, czyli przyspieszone bez powodu bicie serca. Mogą występować też drżenie rąk oraz zaburzenia żołądkowo-jelitowe. W badaniach poziomu hormonów tarczycy stwierdza się dużą ilość przeciwciał przeciw receptorowi dla TSH, tyreoglobulinie oraz peroksydazie tarczycowej, podczas gdy stężenie TSH jest niemal w normie, a wysoki jest poziom wolnej trijodotyroniny (fT3) i tyroksyny (fT4) w surowicy.

Jak leczyć?

W terapii choroby Gravesa-Basedowa stosuje się po pierwsze leki przeciwtarczycowe, aby obniżyć stężenie hormonów oraz, jeśli to konieczne, operacyjne usunięcie wola. Specjaliści polecają również terapię jodem promieniotwórczym, który hamuje nadaktywność gruczołu (zwłaszcza w przypadku nawrotów choroby). Uwaga! Ten rodzaj terapii jest absolutnie niewskazany dla kobiet przy nadziei, a po zakończeniu kuracji z zajściem w ciążę powinnyśmy poczekać ok. roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *