Chora tarczyca a płodność

Chora tarczyca a płodność
5 (100%) ilość ocen: 1

Kobiety, znacznie częściej niż panowie, mają problem z prawidłowym funkcjonowaniem tarczycy. To zaś może skutkować nadczynnością, jak i niedoczynnością gruczołu tarczowego. Szczególnie ta druga kwestia jest istotna dla wszystkich, którzy planują potomstwo. Warto bowiem wiedzieć, że zaburzenia w funkcjonowaniu pracy tarczycy związane z niedostateczną produkcją hormonów tarczycowych mogą powodować problemy z płodnością. Wystarczy jednak podjąć odpowiednie leczenie, by problem ten wyeliminować.

Wpływ niedoczynności na płodność

Niedostateczna ilość wydzielanych hormonów tarczycy: trójjodotyroniny i tyroksyny może doprowadzić do niepłodności kobiet i mężczyzn.

U panów chorujących na niedoczynność znacznie obniża się jakość plemników. A jak wiadomo, „gorsze” plemniki to sporo mniejsze prawdopodobieństwo zapłodnienia.  Skąd to się bierze? Co prawda nie został jeszcze wyjaśniony, w jakim mechanizmie hormony tarczycy wpływają na płodność, jednakże wiadomo, że pogorszenie jakości plemników może być spowodowane niedoborem hormonów.

U kobiet sprawa jest już nieco bardziej rozjaśniona. Uważa się bowiem, że nieprawidłowości w produkcji hormonów tarczycy odpowiadają za nieregularne cykle miesiączkowe i ograniczone owulacje. A jak wiadomo, tylko w chwili jajeczkowania istnieje szansa na zapłodnienie. Warto także wiedzieć, że niedostateczna ilość wydzielanych hormonów może odpowiada za wzmożone wydzielanie prolaktyny. Jednocześnie może też dojść do skrócenia drugiej fazy cyklu, czego efektem jest uniemożliwienie zagnieżdżenia się zarodka w jamie macicy.

Jak zdiagnozować niedoczynność tarczycy?

Jeżeli pojawiają się problemy z zajściem w ciążę, warto wziąć zatem pod uwagę ewentualność, jaką jest niedoczynność tarczycy. By ją zdiagnozować wystarczy wykonać badanie polegające na oznaczeniu poziomu hormonów we krwi. Badając stan tarczycy oznacza się poziom TSH (hormon tyreotropowy, który jest wytwarzany przez przysadkę mózgową kontrolującą pracę tarczycy), fT4 (wolnej tyroksyny), fT3 (wolnej trójjodotyroniny).

Mając wyniki badań, bardzo łatwo można stwierdzić, czy to niedoczynność tarczycy jest przyczyną problemów z płodnością. Patrz: Wyniki badań tarczycy – jak je interpretować.

Osoby narażone na niedoczynność tarczycy

Na niedoczynność tarczycy, która z kolei ma ogromny wpływ na płodność, najbardziej narażone są osoby, które posiadają wysoki poziom przeciwciał tarczycy. Znacznie rzadziej niedoczynność tarczycy związana jest z zaburzeniami prawidłowego funkcjonowania przysadki.

Warto także mieć świadomość, że niedoczynność tarczycy może być spowodowana leczeniem nadczynność tarczycy bądź chirurgicznym usunięciem gruczołu tarczowego.

By doszło do zapłodnienia…

Jeżeli chcemy, by nasza płodność znacznie się poprawiła, koniecznością jest odpowiednie leczenie tarczycy. Związane jest ono z podawaniem substytutów hormonów tarczycowych. Jeśli dojdzie do wyrównania poziomu tyroksyny i trójjodotyroniny, płodność powróci do normy.

Gdy kobieta zachodzi w ciążę…

Gdy kobieta borykająca się z niedoczynnością tarczycy wreszcie zajdzie w ciążę, wówczas koniecznością jest wybranie takiego specjalisty, który będzie kontrolował prawidłowy jej przebieg. Bardzo ważna jest ścisła współpraca również z endokrynologiem. A to dlatego, że w czasie ciąży jeszcze bardziej konieczna jest prawidłowa suplementacja hormonów. To zaś związane jest z koniecznością dostarczania odpowiedniej ilości hormonów tarczycowych dziecku, by w ten sposób zapobiec wrodzonej niedoczynności tarczycy.

Warto jednocześnie mieć na uwadze fakt, że u ciężarnych kobiet chorujących na niedoczynność tarczycy zwiększa się ryzyko poronień i powikłań ciążowych. Nie należy jednak martwić się „na zapas”, bowiem ścisła opieka doświadczonych specjalistów jest w stanie zapobiec niepożądanym działaniom. Ważne jest jednak ścisłe stosowanie się do wskazówek lekarzy.

Jedna myśl na temat “Chora tarczyca a płodność

  • 26 lutego 2014 o 20:42
    Permalink

    przy tym temacie poczytajcie sobie też o chorobie hashimoto. duży artykuł na ten temat jest dostępny w dwumiesięczniku „chcemy byc rodzicami”

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *