Chora tarczyca a cera

Chora tarczyca a cera
3.9 (78.67%) ilość ocen: 15

Choroby tarczycy występują bardzo często. Trzeba jednak mieć świadomość, że niedoczynność czy nadczynność gruczołu tarczowego to nie tylko problemy z niedoborem lub nadmiarem hormonów tarczycowych. Warto pamiętać, że organizm działa w ten sposób, że gdy jeden narząd zaczyna szwankować, zaraz zwykle pojawiają się i inne problemy. Tak jest między innymi w przypadku chorób tarczycy, które wpływają między innymi na kondycję naszej cery. Trzeba mieć bowiem świadomość, że są one związane z nieprawidłowym wydzielaniem hormonów, a wszędzie tam gdzie mowa o zaburzeniach hormonalnych, najczęściej pojawiają się i kłopoty z cerą, szczególnie u kobiet dojrzałych, których choroby gruczołu tarczowego najczęściej dotyczą.

Problemy z cerą – kiedy ich nie lekceważyć?

Jeżeli zauważymy, że nasza cera uległa znacznemu pogorszeniu, wówczas warto zgłosić się do specjalisty. W tym przypadku najlepszy będzie dermatolog, który rozpozna przyczynę naszego problemu, chociażby na podstawie wykonanych badań. Dzięki temu nierzadko udaje się uniknąć naprawdę poważnych chorób, których zwiastunem jest zła kondycja cery.

Kiedy cera zwiastuje niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność tarczycy jest chorobą, która spowodowana jest niedostateczną ilością hormonów tarczycy. Przyczyn takiego stanu jest kilka. U osób dorosłych najczęściej jednak jest to związane z pozapalnym albo samoistnym zanikaniem tarczycy. Niekiedy dochodzi do niej na skutek leczenia nadczynności tarczycy jodem radioaktywnym bądź może być następstwem zbyt rozległego operacyjnego usunięcia gruczołu tarczowego.

Choć do najczęstszych objawów niedoczynności tarczycy zalicza się nagły przyrost masy ciała oraz spowolnienie fizyczne i psychiczne, to dość charakterystyczny jest wygląd skóry. Przede wszystkim staje się ona dość gruba, woskowa i sucha. W okresie, gdy niedoczynność tarczycy ma postać zaawansowaną, dochodzi także do powstawania obrzęków w obrębie twarzy. Sprawia także wrażenie zimnej.

Jak sobie w takiej sytuacji pomóc? Okazuje się, że wcale nie jest łatwo. Podstawą jest oczywiście leczenie niedoczynności tarczycy. Leczenie podstawowe to podawanie substytutów hormonów tarczycowych (najczęściej jest to L-tyroksyna), dzięki czemu cera stopniowo zaczyna powracać do normy. Można także wspomóc się suplementami diety, które łagodzą nieprzyjemne skutki niedoczynności tarczycy. Takie preparaty zawierają w swoim składzie naturalne substancje, które wspomagają leczenie niedoczynności gruczołu tarczowego.

Kiedy cera wskazuje na nadczynność tarczycy?

Okazuje się, że i nadczynność tarczycy może przysporzyć wielu problemów z cerą. Sama choroba związana jest z nadprodukcją hormonów tarczycowych. Wiąże się to przede wszystkim ze wzmożonym pobudzeniem gruczołu tarczowego, za co odpowiada hormon tyreotropowy przysadki mózgowej. Niekiedy nadczynność tarczycy może być spowodowana samoistnym gruczolakowa tym przerostem gruczołu tarczowego. To zaś powoduje przyspieszenie przemian metabolicznych oraz procesów przemiany materii. W rezultacie może dojść do podwyższenia temperatury ciała. Skóra jest ciepła, a zarazem wilgotna, a to może mieć wpływ na powstawanie zmian trądzikowych.

Jak sobie więc z tym problemem radzić? Przede wszystkim należy sięgnąć po odpowiednie leki na nadczynność tarczycy, przepisane przez lekarza. Dopiero w dalszej kolejności można sięgnąć po dodatkowe preparaty.

Walkę z trądzikiem można wspomóc wieloma dermokosmetykami. Szczególnie polecany jest preparat Acnezine. W jego skład wchodzi krem oraz tabletki. Substancje obu preparatów zostały dobrane w taki sposób, by wzajemnie się uzupełniały, a jednocześnie potęgowały swoje działanie. W ten sposób walka z trądzikiem jest dużo efektywniejsza.

Jeżeli chodzi o trądzik, warto również pamiętać o prawidłowej pielęgnacji cery. Jest to dość ważne, by nie dopuścić do pogłębienia się problemów. Niemałe znaczenie ma dokładny demakijaż oraz oczyszczanie cery. Warto sięgnąć po preparaty, które nie zawierają mydła ani alkoholu, a jednocześnie wykazują działanie antybakteryjne.

Zdrowa tarczyca to cera pełna blasku

Chorób tarczycy nie należy bagatelizować, lecz podjąć stosowne leczenie. Jeśli uda się nam unormować ilość produkowanych i wydzielanych hormonów tarczycy, cera bardzo szybko odzyska blask, a wszelkie niedoskonałości znikną.

Warto więc zdecydować się nie tylko na leczenie specjalistyczne, ale również warto zastosować wszelkie dostępne środki dodatkowe, by wspomóc leczenie i jeszcze szybciej przyczynić się do widocznej poprawy kondycji cery.

Jedna myśl na temat “Chora tarczyca a cera

  • 7 września 2015 o 18:13
    Permalink

    mi na szarą i generalnie paskudną cerę bardzo pomogły te tabletki http://goo.gl/PifrM7 niby nic nadzwyczajnego, ale skład trochę inny niż tych aptecznych i chyba dzięki temu na mnie z adziałały

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *