7 powodów, przez które nie zachodzisz w ciążę

7 powodów, przez które nie zachodzisz w ciążę
Oceń ten artykuł

Gdzie nie spojrzysz tam widzisz słodkiego bobasa lub kobietę dumnie kroczącą z brzuszkiem ciążowym, a Ty starasz się o dziecko i nic! Bez względu na to czy podejmujesz usilne próby zajścia w ciążę od dłuższego czasu, czy też dopiero zaczynasz myśleć na poważnie o powiększeniu rodziny, warto dowiedzieć się, co może skutecznie utrudniać poczęcie i jak temu zaradzić. Oto siedem najczęstszych powodów, które sabotują starania o własne maleństwo. Są to tzw. obciążenia cywilizacyjne, z którymi spotykamy się na co dzień.

Po pierwsze – stres

Poruszając temat problemów z zajściem w ciążę wśród bliskich, często słyszysz „Zrelaksuj się i nie myśl o tym, a na pewno się uda”… Gdyby to było takie proste! Stres jaki towarzyszy samemu faktowi niemożności zajścia w ciążę, jak również ten związany z trybem życia, często odbija się na nas zarówno fizycznie jak i psychicznie.

– Równowaga i spokój to czynniki, które stanowią niezwykle istotny element poczęcia. Stres wpływa bowiem na nadnercza, wymuszając na nich szybsze pompowanie hormonów, przez co nasz organizm zamiast się relaksować i ułatwiać funkcjonowanie, w tym tworzenie przyjaznych warunków dla poczęcia, zaczyna wykorzystywać energię do produkcji kortyzolu i adrenaliny, aby pomóc sobie poradzić ze stresem – tłumaczy Anna Jerzak, psycholog, autorka bloga Psychonomia oraz ekspert Zaplodnieni.pl.

Jeżeli zatem pragniesz zostać mamą, ważne jest nauczenie się asertywności, mówienia nie, odszukanie w codziennej bieganinie czasu dla siebie – tylko tym sposobem poprawisz swoje szanse na posiadanie dziecka. Wiele kobiet uważa, iż najlepszym sposobem na zajście w ciążę przy stresującej pracy czy trybie życia, jest czas wolny, dłuższy urlop – niestety często okazuje się to błędnym kołem. Swego rodzaju przymus zajścia w ciążę w danym czasie tylko zwiększa stres, co dodatkowo utrudnia poczęcie dziecka. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zatem zmiana stylu życia na bardziej spokojny. Medytacja, joga, ćwiczenia, spacery na świeżym powietrzu, oddanie się swojej pasji, rozmowa z psychologiem – to proste sposoby na obniżenie poziomu stresu, relaks i zwiększenie szans na zostanie mamą.

Po drugie – zbyt mało snu

Odpoczynek to klucz do zdrowia, w tym także do sukcesu w prokreacji. Siedzenie do późnych godzin nocnych, wczesne pobudki, rzucają piętno na całe nasze ciało, które siłą rzeczy nie działa na pełnych obrotach. Zmęczenie wynikające z nazbyt małej ilości snu, osłabia układ odpornościowy, czyniąc nas podatniejszymi na infekcje, które mają ogromny wpływ na nasz cykl reprodukcyjny. Kwestia ta tyczy się obojga partnerów. Brak  odpowiedniej dawki spania i ogólne osłabienie, powoduje u kobiet niepokój czy drażliwość, dlatego lepiej darować sobie wieczorne seanse czy pracę do późna i kłaść się do snu wcześniej. Uregulowany rytm  dnia i nocy, pozwoli ustawić zegar biologiczny naszego organizmu, przez co szanse na dzidziusia znacząco wzrosną.

Po trzecie – prawidłowa masa ciała

Nadwaga czy też niedowaga, to kolejna przyczyna, która utrudnia poczęcie dziecka. Niedożywione ciało wpływa na zaburzenia owulacji, a nawet jej czasowy zanik, z kolei nadwaga może mieć istotny wpływ na płodność. Optymalna i zdrowa waga, ma zatem niezwykle istotny wpływ na szanse na zajście w ciążę. Prawidłowy wskaźnik BMI, dbałość o zdrowe odżywianie i ruch pomogą nie tylko utrzymać piękną sylwetkę, ale ułatwią poczęcie dzidziusia. W przypadku problemów z wagą warto wprowadzić do diety więcej produktów bogatych w witaminę D, probiotyki, kwasy tłuszczowe omega-3, a także całą gamę wysokiej jakości witamin i składników prenatalnych jak kwas foliowy czy cynk. Dieta powinna opierać się na warzywach, owocach, tłustych rybach morskich, chudym drobiu i produktach pełnoziarnistych.

Po czwarte – zaburzenia cyklu i schorzenia

Wiele kobiet, nie potrafi zrozumieć własnego cyklu miesięcznego. Uczone od najmłodszych lat o typowym 28- dniowym cyklu, często zapominamy, że każda z nas jest inna, zatem przebieg i czas trwania cyklu mogą się od siebie różnić. Kobiety wyuczone swego rodzaju schematu działania, zapominają o tym, że tak naprawdę najważniejszy jest odpowiedni moment, ale nie podręcznikowy przykładu, a ich indywidualny cykl. Starając się o dziecko, warto zacząć monitorować swoje ciało, które daje nam jasne sygnały, kiedy występuje owulacja, przez co możemy w odpowiednim czasie zacząć uprawiać seks. Wiele błędnych i ogólnikowych informacji, przyczynia się do tego, iż nie zwracamy uwagi na własne ciało, a usilnie wierzymy w historie, iż np.  plemniki mogą przeżyć w szyjce macicy do 3 dni, zatem nie trzeba uprawiać seksu w dzień owulacji – niestety jak się okazuje, na ruchliwość i transfer plemników wpływa wiele czynników, w tym śluz, zdrowie mężczyzny itp. samych Warto zatem poznać siebie, zanim zaczniemy wpisywać się w schematy, które w naszym przypadku zupełnie się nie sprawdzą.

Wiele kobiet miewa jednak problemy ze swoim cyklem. Pojawiają się spore zburzenia miesiączkowania, brak występowania owulacji, nadmierne przybieranie na wadze, trądzik, nietypowy zarost, bóle odczuwane podczas stosunku, łagodne lub bardzo silne skurcze podczas miesiączki czy niepłodność właśnie. Wszystkie te objawy mogą być związane z chorobami, które odpowiednio leczone, umożliwią zajście w ciążę. Wśród schorzeń utrudniających poczęcie są np. endometrioza (powodująca powstawanie torbieli w układzie rodnym), zespół policystycznych jajników, inne zaburzenia owulacji, zaburzenia hormonalne itp., dlatego w przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych objawów, warto udać się do lekarza, który zastosuje odpowiednie leczenie.

Po piąte – pozytywne nastawienie

Ciało i umysł, to nierozerwalne połączenie, dlatego pozytywne nastawienie jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na nasze plany prokreacyjne. Słuchanie negatywnych historii, zamartwianie się, brak cierpliwości sprawiają, że nasz organizm mimowolnie blokuje się, skutecznie utrudniając poczęcie dziecka. Ważne staje się zatem przygotowanie się do ciąży, nawet jeśli miałoby potrwać rok lub dłużej. Wprowadzanie zmian w stylu życia, odpowiednia dieta, wyciszenie, spokojne podejście sprawią, że nasza płodność rozkwitnie, dlatego nie warto robić nic na siłę. Pozytywne nastawienie i spokój, pozwolą stać się  rodzicem prędzej czy później – czasami warto dać sobie czas i ukierunkować odpowiednio myśli. Jeżeli jednak masz obawy, warto porozmawiać z lekarzem, który przedstawi możliwości i doradzi w kwestiach płodności i ewentualnego leczenia.

Po szóste – nałogi

Palenie, alkohol czy stosowanie innych używek (w tym kofeiny), to bez wątpienia jedne z poważniejszych powodów dla których nie możesz zajść w ciążę. Nałogi te wpływają zarówno na zaburzenia owulacji, jak i niepłodność oraz pogorszenie jakości nasienia u mężczyzn. Najlepszą radą jest rzucić lub chociażby znacząco ograniczyć swoje złe przyzwyczajenia. Jeżeli pragniesz zostać mamą nie wahaj się ich porzuć dla siebie i swojego dzidziusia.

Po siódme – męski faktor

Często przyczyna niepłodności leży po stronie męskiej –  szczegóły znajdziesz na www.zaplodnieni.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *