Jak niebezpieczna może być nadczynność tarczycy?

Oceń ten artykuł

Nadczynność tarczycy jest chorobą, która może przyjmować różną postać. Niekiedy przebiega w taki sposób, że właściwie osoba chora tego nie odczuwa.  Niekiedy jednak choroba ta może mieć ostry przebieg, stanowiąc zagrożenie życia. Okazuje się, że najgroźniejszym powikłaniem jest przełom tarczycowy. Co trzeba o nim wiedzieć? W jaki sposób go rozpoznać? Jak powinna wyglądać pierwsza reakcja?

Czym jest przełom tarczycowy?

Jest to nagłe nasilenie nadczynności tarczycy, która zaczyna przebiegać z objawami ze strony układu krążenia.

Jeżeli nadczynność tarczycy jest zaawansowana, a przy tym nieleczona prawidłowo, wówczas może dojść do endogennego zatrucia hormonami tarczycy, w efekcie czego organizm nie jest w stanie utrzymać stałych parametrów środowiska wewnętrznego. Warto także wiedzieć, że niekiedy przełom tarczycowy może być spowodowany przez zabieg, który wykonywany jest w nierozpoznanej i nieleczonej nadczynności. Najczęściej zdarza się to w przypadku usunięcia zęba, przerwania ciąży oraz w przypadku wielu innych zabiegów chirurgicznych. Niekiedy przełom tarczycowy może być spowodowany silnym wzruszeniem.

Jak objawia się przełom tarczycowy?

Najogólniej rzecz ujmując, należy spodziewać się nasilenia objawów typowej nadczynności tarczycy. Pojawia się gorączka do ok. 40 stopni Celsjusza. Obserwowane jest również nadmierne pobudzenie fizyczne i psychiczne. Ciśnienie jest wysokie, a czynność serca – podwyższona. Pojawiają się także wymioty, drżenie rąk czy biegunka. Kolejny okres przełomu tarczycowego to osłabienie, adynamia mięśniowa, zapaść. Zdarza się, że taki stan kończy się śmiercią.

Jak pomóc osobie chorej?

Bardzo ważna jest tutaj szybka reakcja. Najważniejsze jest to, że osoba, u której pojawiły się objawy przełomu tarczycowego musi być jak najszybciej przewieziona do szpitala. W oczekiwaniu na karetkę, trzeba zastosować pomoc doraźną. Dobrze jest wykonywać zimne okłady, obniżając w ten sposób wysoką temperaturę. Ponadto należy  zadbać o to, by chory miał spokój, poprzez wyeliminowanie wszelkich czynników stresogennych, które nasilają przełom tarczycowy.

Jak leczyć przełom tarczycowy?

Gdy osoba z przełomem tarczycowym trafi do szpitala, koniecznością jest zapewnienie jej odpowiednich warunków hospitalizacji. Przede wszystkim należy zapewnić jej względny spokój. Istotne znaczenie ma również zachowanie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu.

Leczenie polega na podawaniu środków neuroleptoanalgetycznych lub mieszanki litycznej, zawierającej dolantynę. Ponadto zachodzi konieczność podawania tyreostatyków, których celem jest uregulowanie poziomu hormonów tarczycy. Niekiedy też zachodzi konieczność podawania leków uspokajających oraz zwalniających czynność serca. Trzeba także uzupełnić płyny w organizmie, ponieważ jednym z objawów przełomu tarczycowego jest nadmierna potliwość, o czym wspominałam wyżej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Copyright © Tarczyca.net.pl by Ania Chmielewska