Niedoczynność tarczycy u dzieci

Choroby tarczycy najczęściej kojarzone są z młodymi kobietami, bądź dojrzałymi paniami. Tymczasem okazuje się, że gruczoł tarczycowy może nieprawidłowo funkcjonować również u dzieci. To z kolei może negatywnie wpływać zarówno na rozwój psychiczny, jak i fizyczny. Dlatego też żadnych dolegliwości nie można lekceważyć. Dziś „na tapecie” będzie niedoczynność tarczycy u dzieci.

Objawy niedoczynności tarczycy u dzieci

Warto wiedzieć, że tylko wcześnie zdiagnozowana niedoczynność tarczycy możliwa jest do wyleczenia. Dlatego też trzeba poznać najczęstsze objawy, które mogą zwiastować tę chorobę.

U dzieci najczęściej pojawia się wrodzona niedoczynność tarczycy. Ze schorzeniem mamy do czynienia, gdy gruczoł tarczowy noworodka nie jest w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości hormonów tarczycowych. Warto wiedzieć, że wrodzoną niedoczynność nie zawsze można wykryć podczas ciąży. A to dlatego, że niedobory hormonów uzupełniane są przez tarczycę matki.

W niewielu przypadkach niedoczynność tarczycy może być spowodowana brakiem tarczycy. To z kolei przejawia się poprzez występowanie wielu nieprawidłowości fizycznych, między innymi powiększeniem języka.

Do symptomów wrodzonej niedoczynności gruczołu tarczowego zalicza się przede wszystkim przedłużającą się żółtaczkę noworodka. Ponadto o niedoczynności tarczycy świadczyć może spowolniona perystaltyka jelit, a co za tym idzie – także zaparcia. Cechą charakterystyczną jest także wydłużony czas snu w ciągu całej doby oraz zmniejszony apetyt. Niepokojącym symptomem powinien być także zachrypnięty płacz, a także obniżenie napięcia mięśniowego.

U dzieci starszych niedoczynność tarczycy może objawiać się zatrzymaniem wzrostu zębów oraz kośćca. Natomiast choroba występująca u młodzieży w wieku szkolnym przede wszystkim objawia się opóźnionym dojrzewaniem płciowym oraz problemami w nauce związanymi z negatywnym oddziaływaniem choroby na procesy uczenia się.

Warto również mieć świadomość, że gdy niedoczynność tarczycy wystąpi u dziecka powyżej drugiego roku życia, wówczas choroba rozwija się najczęściej bez cech świadczących o niedorozwoju umysłowym. Zwykle jednak dochodzi do opóźnienia dojrzewania, zahamowania wzrostu, a także kłopotami z przyswajaniem nauki.

Przyczyna niedoczynności tarczycy u dzieci

Powszechnie uważa się, że przyczyną wrodzonej niedoczynności gruczołu tarczowego jest choroba Hashimoto. Spowodowana jest więc nieprawidłowościami w działaniu układu immunologicznego. Atakuje on własną tarczycę, co powoduje zaburzenie w wytwarzaniu odpowiedniej ilości hormonów tarczycowych.

Jak zdiagnozować niedoczynność tarczycy?

Rozpoznanie niedoczynności gruczołu tarczowego odbywa się najczęściej na podstawie objawów. A potwierdzeniem diagnozy mogą być badania krwi.

Leczenie niedoczynności tarczycy u dzieci

Leczenie niedoczynności tarczycy u dzieci polega na podawaniu odpowiednich leków – substytutów, które będą w stanie uzupełnić niedobory hormonów tarczycy.

Warto wiedzieć, że dzięki wczesnemu rozpoznaniu oraz dobraniu odpowiedniego leczenia tarczycy możliwe jest zapewnienie dziecku normalnego rozwoju psychofizycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


− jeden = 2

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>