Akupresura na tarczycę

Akupresura na tarczycę 3.54/5 (70.77%) ilość ocen: 13

Akupresura to miękka odmiana akupunktury. Zamiast nakłuwania ciała igłami stosuje się masaż. Jest to tradycyjna metoda leczenia pochodząca z Chin, a jej tradycje sięgają 5 tysięcy lat wstecz. Ta metoda jest związana z tradycyjną filozofią chińską, według której przez ciało człowieka przepływa energia życiowa (qi). Przemieszcza się ona specjalnymi kanałami, zwanymi meridiany. Jeśli istnieje swobodny, niczym niezakłócony przepływ energii, wówczas organizm zachowuje zdrowie. Jeśli natomiast pojawiają się zaburzenia, są zablokowane meridiany, wówczas ciało lub umysł człowieka zaczyna chorować. Wówczas należy udrożnić te szlaki energetyczne, którymi przemieszcza się qi. Można to zrobić poprzez akupunkturę czy akupresurę.

Wiąże się to z przekonaniem, że za aktywność i zdrowie poszczególnych narządów wewnętrznych, odpowiadają określone punkty na ciele. Nakłuwając lub masując je, umożliwiamy swobodny przepływ energii życiowej do chorych narządów.

Co o akupresurze sądzi medycyna konwencjonalna?

Z całą pewnością dzięki akupresurze zachodzi poprawa stanu zdrowia. Stwierdzają to pacjenci i lekarze. Szczególnie dobroczynne działanie tej metody obserwuje się przy zwalczaniu bólu, ale poprawa występuje niemal we wszystkich chorobach, w tym schorzeniach tarczycy.

Konwencjonalna medycyna poprawę stanu zdrowia poprzez stosowanie akupresury tłumaczy w ten sposób, że  poprzez masaż następuje stymulacja nerwów, które dają impuls do mózgu, ten zaś  sprawia, że następuje poprawa krążenia krwi w chorym organie i jego okolicy.  Niektórzy badacze tradycyjnej medycyny uważają, że lecznicze skutki to efekt placebo. Ponieważ pacjent wierzy w wyleczenie, ono rzeczywiście następuje. Jeszcze inni są zdania, że to wynik masażu, dzięki któremu poprawia się ukrwienie organizmu, zostaje zlikwidowane napięcie mięśniowe. Podczas masażu wydzielane są endorfiny – hormony szczęścia, dzięki którym poprawia się samopoczucie chorego.

Jakakolwiek by to była przyczyna, ważne jest, że stan zdrowia ulega poprawie.

 

Jak przeprowadzić zabieg akupresury?

Akupresurę można przeprowadzać samodzielnie lub poprosić o pomoc inną osobę.  Nie jest wymagane specjalne przygotowanie. Wystarczy wiedzieć, jakie punkty masować, by uzyskać wyzdrowienie chorego narządu. Jednak nie ograniczamy się do masażu tylko tych punktów. Należy najpierw oczyścić organizm. Tak więc w pierwszej kolejności trzeba stymulować nerki do wydalenia toksyn z organizmu. Następnie usprawniamy mózg, który o wszystkim decyduje. Potem należy usprawnić żołądek, jelita, trzustkę i wątrobę, by ułatwić organizmowi wydalenie trucizn, także  układ limfatyczny.  Receptory odpowiedzialne za sprawne funkcjonowanie ttych narządów znajdują się na stopach. Dopiero wtedy następuje masaż punktów odpowiedzialnych za chory organ. W przypadku tarczycy należy masować szyję w środku wcięcia jarzmowego i pod mięśniem trapezowym oraz górną część mostka. Każdy receptor należy masować 3 minuty, całość zabiegu może trwać godzinę.

W przypadku choroby przewlekłej, np. niedoczynności tarczycy, ucisk powinien być delikatny. Im choroba ma ostrzejsze objawy, tym ucisk powinien być mocniejszy. W chorobach łagodnych wystarczy akupresurę przeprowadzić raz dziennie, w cięższych stanach – 3 razy na dobę.

Technika wykonywania akupresury

Stosowane są 4 metody akupresury. Najłagodniejszy sposób to opukiwanie punktów palcami, co stosuje się u małych dzieci i u dorosłych o wątłej budowie ciała. Najpopularniejszym sposobem jest okrężny  ucisk palcami, najczęściej kciukami. Silniejsze działanie ma masaż paznokciami, czego nie zaleca się na szyi. Jest jeszcze masaż drewnianą pałką, zakończoną ostrym czubkiem i tym szpicem masuje się określone punkty. Również wykluczone przy masażu punktów na szyi.

Czy są przeciwwskazania do akupresury?

Mimo że jest to metoda bezpieczna, istnieją przeciwwskazania. Nie można jej stosować u kobiet w ciąży oraz podczas menstruacji, także u osób po zawałach, z chorobami krążenia i z chorobą wieńcową.  Niewłaściwie lub w nadmiarze przeprowadzana akupresura może spowodować biegunkę, kołatanie serca, zawroty i bóle głowy, wymioty, zmęczenie. Są to jednak rzadkie przypadki.

Zaletą akupresury jest brak kosztów, bo można ja przeprowadzać samodzielnie. Przy przewlekłych chorobach, takich jak niedoczynność tarczycy, systematycznie stosowana może skutkować  nawet koniecznością odstawienia preparatów tyroksyny. Nie można jednak samodzielnie o tym decydować.  Należy wykonać badania na poziom hormonów tarczycy, a decyzję pozostawić lekarzowi.

Szanowny Czytelniku, jeśli stosowałeś akupresurę, koniecznie napisz nam o swoich odczuciach i doświadczeniach. Czy można zaufać tej metodzie leczenia?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *