Choroby tarczycy a kondycja skóry

Choroby tarczycy a kondycja skóry 5.00/5 (100.00%) ilość ocen: 1

Obecnie choroby tarczycy stają sie problmem dosyć powszechnym i dosyć często przytarfiają się kobietom. Wykryte w miarę wcześnie, dają nam szanse na rozpoczęcie długotrwałej kuracji leczniczej. Właściwe leczenie ograniczy ponadto wystąpienie w naszym organizmie poważnych groźnych powikłań. Do bardzo często występujących schorzeń gruczołu tarczycowego zalicza się niedoczynność oraz nadczynność tarczycy. Czym charakteryzują sie te dwie choroby? Jaki wywierają wpływ na kondycję naszej skóry? O tym przeczytacie w poniższym artykule.

Ważna tarczyca i jej hormony

Tarczyca jest waznym gruczołem, którego rola sprowadza sie w dużej mierez do wytwarzania podstawowych hormonów. Ponadto zadaniem tego gruczołu jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu tyroksyny oraz trójjodotyroniny. Jeśli wiec poziom wymienionych hormonów traczycowych staje się albo zbyt niski, albo zbyt wysoki, to wówczas możemy podejrzewać choroby tarczycy. W zalezności od poziomu tych hormonów spotyka się niedoczynność tarczycy oraz nadczynność tarczycy.

Ponadto warto wiedzieć, że hormony tarczycowe w wiekszości odpowiadają nie tylko za naszą urodę, czy atrakcyjny wygląd; mają także wielki wpływ na to jak się czujemy. Trzeba zaznaczyć, że ważna tyroksyna wywiera znaczący wpływ na zdrowie naszej skóry. Bowiem poprzez stymulowanie produkcją tłuszczowej tkanki przyczynia się w duzej mierze do lepszego odżywienia skóry. W związku z takim diałaniem staje się ona bardziej napięta oraz zdrowo wyglądająca. Oprócz tego tyroksyna wpływa na regulowanie  pracy gruczołów łojowych. Przekłada się to na to, że skóra jest gładka, a nasze włosy są jedwabiste oraz mają połysk.

Niedoczynność tarczycy i kondycja skóry

Niedoczynność tarczycy będzie polegała na niedostatecznym wyprodukowaniu hormonów tarczycowych. Za niski poziom hormonów w organizmie niemalże od razu wpływa na nasze zdrowie, w tym także na kondycję skóry. Niestety nie zawsze szybko możemy rozpoznać to powazne schoreznie, i tak przez lata borykamy się z objawami schorzenia , które znacznie pomniejsza jakość naszego zdrowia.

Na co zwracać uwagę przy niedoczynności tarczycy?

Najważniejsze, by nie przeoczyć objawów. Pierwszymi symptomami tego schoreznia są długotrwające uczucie zmęczenia, osłabienie, senność, a także trudności przy koncentracji i problemy z zapamiętywaniem. Nieco osłabionej kondycji emocjionalnej oraz psychicznej często towarzyszy uczucie chłodu oraz ciągłe marznięcie.

W niedoczynności tarczycy zmienia się również kondycja skóry. Skóra osoby chorej staje się niezwykle sucha, nieco blednie; jest ponadto zimna. Czasem w bardziej postępujących formach niedoczynności tarczycy zauważyć można wzmożone rogowacenie naskórka. Jest to szcezgólnie obserwowane na kolanach oraz łokciach. Oprócz tego łamliwe włosy, czy przerzedzanie się brwi i kłopoty w funkcjonowaniu trawiennego układu oraz powiększenie masy ciała to kolejne objawy niedoczynności tarczycy , których nie wolno lekceważyć.

Kondycja skóry przy nadczynności tarczycy

Nadczynność tarczycy określana jest jako ogólnoustrojowe rezultaty wzmożonego wydzielania podstawowych hormonów przez gruczoł tarczycowy. Nadczynność gruczołu tarczycy to zwiększona ilość znajdujących się we tarczycowych hormonów oraz obecność zpatologizowanych skutków zwiększonej ilości tychże hormonów.

Za najważniejsze przyczyny nadczynności tarczycy uznaje się pobudzenie gruczołu tarczycy przez pewną grupę przeciwciał – tak zwanych autoprzeciwciał, które są wytwarzane patologicznie (mowa tu o chorobie choroba Graves-Basedowa), bądź też występowanie gruczolaka, który produkuje tarczycowe hormony bez względu na wydzielanie przez przysadkę tyreotropowego hormonu – TSH. Raczej rzadko nadczynność tarczycy pojawia się w rezultacie przyjmowania zbyt dużych porcji hormonów tarczycy. Nadczynność gruczołu występuje także w początkowej fazie zapaleń tarczycy – autoimmunologicznego, bądź wirusowego .

Jakie objawy ma nadczynność? Otóż wszelkie objawy nadczynności wynikają z wymienionych wyżej schorzeń. Osoba mająca nadczynność szybko traci na wadze, bardziej się poci. A zatem kondycja skóry jest nieco zagrożona. Bowiem staje się zbyt wilgotna. Ponadto swędząca skóra może oznaczać schorzenie gruczołu tarczycowego. Chory z nadczynnością jest pobudliwszy, cierpi na bezsenność oraz trzęsą się mu ręce.

Chorobom tarczycowym można przeciwdziałać!

Oczywiście, że tak. Obecnie rynek ma w propozycji przynajmniej kilka suplementów czy preparatów na wspomaganie pracy tarczycy. Zawierają one tylko naturalne składniki, ktore sa bezpieczne. W związku z tym nie spowodują one skutków niepożądanych. Oprócz wspomagania liczne specyfiki wpływają na likwidowanie stanów depresyjnych, czy nadwagi – objawów związanych z chorobami gruczołu tarczycy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *