Choroby tarczycy a kondycja włosów

Choroby tarczycy a kondycja włosów 1.58/5 (31.52%) ilość ocen: 33

Kto choć raz dotknął się z zaburzeniami w funkcjonowaniu pracy tarczycy, doskonale zdaje sobie sprawę, że gruczoł ten jest niezwykle ważny. Nieprawidłowe wydzielanie hormonów może bowiem niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie całego organizmu. Choroby tarczycy bardzo często rzutują na kondycję naszych włosów. W jaki sposób? Odpowiedź w dalszej części tego wpisu.

Nadczynność tarczycy w wypadanie włosów

Nadczynność tarczycy to choroba, która polega na wzmożonej produkcji hormonów tarczycy. Schorzenie to może być spowodowane pobudzeniem tarczycy przez hormon TSH (tyreotropowy przysadki mózgowej) bądź inne związki, które mają podobną budowę do tego hormonu.

Do najbardziej charakterystycznych objawów nadczynności tarczycy zalicza się: wytrzeszcz gałek ocznych, tachykardię, przyspieszenie przemiany materii co objawia się chudnięciem mimo wzmożonego apetytu, osłabienie mięśni i wypadanie włosów.

Leczenie choroby polega na podawaniu tyreostatyków, a więc leków, które hamują produkcję hormonów tarczycy.

Niedoczynność tarczycy a kondycja włosów

Na kondycję włosów może mieć również wpływ niedoczynność tarczycy. Jak sama nazwa wskazuje – choroba ta jest przeciwstawna do nadczynności. Od razu wiadomo więc, że polega na produkcji niedostatecznej ilości hormonów tarczycy. Choroba ta może mieć więc różne podłoże, gdyż różne mogą być powodu nieprodukcji hormonów. Bardzo często schorzenie to ma charakter wrodzony,  które polega na niewykształceniu się tarczycy. Choroba ta objawia się dopiero po porodzie, gdy płód w łonie matki dostaje odpowiednią dawkę hormonów.

Mimo wszystko najczęściej zdarza się obrzęk śluzowaty, który jest „odmianą” niedoczynności tarczycy. Do typowych objawów tego schorzenia zalicza się między innymi: przyrost masy ciała na skutek spowolnionej przemiany materii, gorszą kondycję skóry (staje się sucha, gruba, woskowa), a w przypadku zaawansowanego stadium – zmieniają się także rysy twarzy. Na pogorszenie kondycji mogą uskarżać się również włosy, które stają się suche, matowe, a na dodatek wypadają.

O włosy trzeba dbać!

Nie ulega zatem możliwości, że o włosy podczas chorób tarczycy trzeba dbać po to, by podbudować kondycję czupryny. Działać można, korzystając z domowych sprawdzonych sposobów. Można też uciec się do „wynalazków” XXI wieku, czyli suplementów diety.

Suplementy diety

Na rynku mamy dostęp do różnego rodzaju suplementów, których celem jest wzmocnienie włosów. Specyfiki takie zawierają najczęściej w swoim składzie kompozycje ziół, witamin oraz składników mineralnych. Najczęściej można spotkać preparaty, które zawierają w swoim składzie skrzyp polny. Związki krzemu zawarte w wyciągu z tej rośliny sprawiają, że włosy regenerują się. Ponadto związki te zapobiegają wypadaniu włosów. W wyciągu ze skrzypu znajdziemy ponadto karotenoidy, które posiadają zdolność absorbowania promieniowania ultrafioletowego, a więc chronią włosy przed wysuszaniem. Ważnym składnikiem takich specyfików są oczywiście witaminy. Na kondycję włosów najlepiej wpływają te z grupy B. Eliminują problem przetłuszczania się włosów, a jednocześnie zapewniają czuprynie blask. Cennym składnikiem jest również wyciąg z pokrzywy. Substancje znajdujące się w ekstrakcie sprawiają, że włosy pozbawione są łupieżu i nie wypadają.

Wypadaniu włosów spowodowanego niedoczynnością tarczycy może przeciwdziałać specjalny specyfik, którego celem jest łagodzenie objawów tej choroby. Dzięki zawartości odpowiednich składników nie tylko wpływa na kondycję czupryny, ale również zapobiega otyłości (redukuje zbędne kilogramy) czy depresji czy spadkowi libido.

Jak wzmocnić włosy naturalnie?

By wzmocnić włosy, które mają skłonność do wypadania, warto zacząć stosować odpowiednie maseczki, odżywki i szampony. Jeżeli chodzi o te pierwsze – z powodzeniem  można przygotować je w domowym zaciszu. Jeżeli zaś chodzi o szampony – znacznie lepiej sięgnąć po gotowe specyfiki, które można zakupić w aptece.

Jedną z popularnych odżywek do włosów, która pomaga zregenerować jest odżywka przygotowana z owocowego octu. Ćwiercią litra tego octu należy zalać garść suszonych liści pokrzywy. Należy moczyć je przez piętnaście minut, a następnie odcedzić. Odżywka jest gotowa. Można ją przelać do butelki, a następnie przemywać nią czuprynę co drugi dzień.

Na przesuszone włosy polecana jest mięta. Z takiej odżywki nie będą mogły skorzystać osoby o jasnych włosach, gdyż może nastąpić zmiana zabarwienia. I w tym przypadku będziemy potrzebować ocet owocowy (może być również ocet winny). Garść liści mięty należy zalać octem. Następnie należy odstawić mieszankę na słońce, na czas dwóch tygodni. Po upływie tego czasu należy liście odcedzić i przefiltrować przez gazę do pojemnika.

Pomocna może okazać się odżywka mleczno-nagietkowa. Należy przygotować pół filiżanki mleka, do którego dodajemy żółtko oraz połowę filiżanki naparu z nagietka. Wszystko należy wymieszać, a następnie nałożyć na włosy (suche lub zwilżone). Głowę owijamy folią i ręcznikiem i pozostawiamy na piętnaście minut. Po upływie tego czasu preparat należy spłukać, a włosy umyć.

Szampony do włosów

Szamponów do włosów, które przyczyniają się do zwalczenia problemu wypadania jest wiele. Pomocne będą szampony ziołowe (z pokrzywy, skrzypu polnego, czarnej rzepy). Można również dokonać zakupu bardziej zaawansowanych specyfików, jak na przykład Revita – szampon, który skutecznie radzi sobie z wypadającymi włosami.

Sposobów, które przyczyniają się do wyeliminowania problemu wypadania włosów związanego z chorobami tarczycy jest wiele. Najważniejsze jednak jest to, by nie łagodzić objawów, lecz walczyć z przyczynami. Dlatego też konieczne jest podjęcie odpowiedniego leczenia. Tylko dzięki temu pozbędziemy się wypadającego problemu.

One thought on “Choroby tarczycy a kondycja włosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *