Niedoczynność tarczycy a nadwaga

Oceń ten artykuł

Wiele osób uskarża się, że bardzo łatwo przybywa im dodatkowych kilogramów. Skarżą się na spowolnioną przemianę materii. Mimo że nie mają napadów wilczego głodu, a więc i nie jedzą dużych ilości pożywienia, przybierając na wadze. Niejednokrotnie doprowadza ich to do nadwagi. Okazuje się, że za taki stan może odpowiadać niepozorna tarczyca. Zaburzenia jej funkcjonowania może przyczyniać się do nadwagi.

Dlaczego tyję?

Tarczyca, która nie pracuje w prawidłowy sposób może powodować nadmierne wydzielanie hormonów, bądź wydzielanie ich w niedostatecznej ilości. W tym drugim przypadku mamy do czynienia z niedoczynnością gruczołu tarczowego.

Niedoczynność tarczycy to schorzenie, które objawia się kilkoma niepozornymi cechami. Przede wszystkim osoby borykające się z niedostateczną ilością wydzielanych hormonów tarczycy, a więc niedoczynnością gruczołu stają się bardzo spowolniałe – zarówno fizycznie, jak i psychicznie. W wielu przypadkach osoby z niedoczynnością bardzo szybko męczą się i uskarżają na stałe uczucie zimna. Jednak to nie wszystko.

Okazuje się, że osoby z niedoczynnością tarczycy miewają zaparcia. Charakterystyczne dla niedoboru hormonów tarczycowych jest przybieranie na wadze, mimo że pożywienie zjadanie jest w normalnych ilościach. Taki stan rzeczy spowodowany jest nieprawidłowościami w wydzielaniu hormonów. A to dlatego, że hormony tarczycy, a w szczególności tyroksyna i trójjodotyronina wpływają na ogólną przemianę materii. W przypadku, gdy zostaje ona spowolniona na skutek zaburzenia wydzielania hormonów, przemiany metaboliczne ulegają spowolnieniu. W rezultacie dochodzi do przybierania na wadze, mimo braku problemów z napadami apetytu.

Jak pozbyć się problemu?

By nie dopuścić do następnych przyrostów masy ciała, należy przede wszystkim rozpoznać chorobę. W tym celu należy wykonać kilka podstawowych badań, które stwierdzą ilość hormonów tarczycy w naszym organizmie. Gdy faktycznie mamy do czynienia z niedoczynnością tarczycy, należy koniecznie rozpocząć leczenie. Polega ono głównie na zastępczym podawaniu tyroksyny, trójjodotyroniny i kalcytoniny, by uzupełnić ich niedobory. Przetwory tarczycy należy jednak dawkować dość ostrożnie. A to dlatego, że  w przypadku głębokiej niedoczynności bardzo szybko pojawia się miażdżyca naczyń wieńcowych.

Zadbaj o właściwą dietę

Równolegle z przyjmowaniem leków substytucyjnych, warto zadbać o właściwy sposób odżywiania się. Odpowiednia dieta jest bowiem uniwersalnym sposobem na wszelkie dolegliwości. Co prawda nie jest ona w stanie wyleczyć niedoczynności, jednak pomoże zapobiec kolejnym dodatkowym kilogramom.

W jadłospisie osoby borykającej się z niedoczynnością tarczycy warto zwrócić na obecność jodu. Jest to pierwiastek, który warunkuje prawidłową pracę tarczycy. Jest on bowiem niezbędny do produkcji hormonów tarczycy. Tarczyca, która nie otrzymuje odpowiedniej ilości jodu nie jest w stanie produkować odpowiedniej ilości tyroksyny, kalcytoniny i trójjodotyroniny. Jeżeli więc chcemy naszą dietę wzbogacić w jod należy spożywać spore ilość morskich ryb, owoców morza, jajek czy chudego mięsa. Wskazane są również ziemniaki oraz rośliny strączkowe.

W związku z tym, że zależy nam na dostarczeniu do organizmu odpowiedniej ilości jodu, należy z codziennego menu wykluczyć kilka produktów spożywczych, które mogą pogorszyć wchłanianie tego pierwiastka. Nie jest zatem wskazane spożywanie kapusty, brukselki, rzepy. Wchłanianie jodu może również zostać zablokowane na skutek spożywania alkoholu oraz palenia papierosów.

W diecie osób borykających się z nadwagą spowodowaną niedoczynnością tarczycy nie powinno zabraknąć produktów białkowych. Dzienne zapotrzebowanie na ten składniki wynosi piętnaście procent. Białka są niezwykle ważne w diecie, ponieważ korzystnie wpływają na tempo przemian metabolicznych. Trzeba równocześnie pamiętać, że zwiększona ilość białka to także zwiększona ilość płynów. Warto sięgać po wodę, która zawiera zwiększoną ilość jodu.

Pracę tarczycy wspomoże

Na rynku pojawiło się kilka preparatów, których celem jest poprawa pracy tarczycy. Takie specyfiki są szczególnie przydatne w zwalczaniu objawów niedoczynności tarczycy. W składzie takich suplementów znajdują się naturalne substancje, które przyczyniają się do regulowania pracy gruczołu.

Na polskim rynku można znaleźć preparat o nazwie Thyromine. Specyfik ten wpływa korzystnie na tempo przemian metabolicznych, co przyczynia się do utraty nadmiaru kilogramów. Ponadto tabletki te przyczyniają się do likwidowania objawów towarzyszących niedoczynności, takich jak: depresja, problemy ze skórą oraz włosami. Specyfik ten cieszy się pochlebnymi opiniami. Dodatkowo producent zapewnia dziewięćdziesięciodniową gwarancję zwrotu pieniędzy. Co prawda zwrot pieniędzy dotyczy wyłącznie pierwszego zamówienia, aczkolwiek warto spróbować, ponieważ nic nie tracimy.

A Wy jak sobie radzicie z dodatkowymi kilogramami, których przybyło wam na skutek niedoczynności? A może nie macie pojęcia, że chorujecie? I dlatego żadne diety odchudzające nie przynoszą rezultatów? Koniecznie sprawdźcie poziom hormonów i podzielcie się doświadczeniami.

EDYCJA SIERPIEŃ 2015

Uwaga: okazuje się, że w Polsce nie można kupić Thyromine, ale ten produkt dostępny jest w oficjalnym amerykańskim sklepie – niespodzianka – JEST TAM O KILKADZIESIĄT ZŁ TAŃSZY KLIKNIJ I SPRAWDŹ. Ps sklep sprawdzony, znajoma już przetestowała!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *