Mała, ale ważna – tarczyca

Mała, ale ważna – tarczyca 2.00/5 (40.00%) ilość ocen: 1

Tarczyca, choć niewielka, należy do największych gruczołów dokrewnych. Zdrowa, utrzymuje niewielkie rozmiary. U kobiet waży 18 gram, u mężczyzn – 25. Gdy jej coś dolega, powiększa się wielokrotnie, co jest widoczne jako wole. Do prawidłowego funkcjonowania niezbędny jest jej jod, dostarczany w pożywieniu. Aby zapobiec niedoborom jodu, spożywamy jodowaną sól, tak więc rzadko w naszych warunkach dochodzi do powstania wola.

Tarczyca znajduje się na szyi, poniżej grdyki. Składa się z dwóch płatów, przypomina kształtem motyla. Można ją bez trudu wyczuć palcami.

Jaką funkcję w organizmie spełnia tarczyca?

Tarczyca wydziela hormony, które regulują tempo przemiany materii we wszystkich organach i komórkach organizmu. Produkuje je w dwóch rodzajach komórek: w komórkach pęcherzykowych, które stanowią 80% gruczołu, oraz w komórkach okołopęcherzykowych.

Te pierwsze wytwarzają tyroksyny oraz trójjodotyroniny. Są one niezbędne dla prawidłowego tempa przemiany materii. Gdy z jakichś powodów tych hormonów jest za wiele, wówczas dochodzi do nadczynności tarczycy, co oznacza przyspieszoną przemianę materii. Wiele procesów w organizmie zachodzi wówczas w zwiększonym tempie, a osoba chora działa na wysokich obrotach. Gdy zaś występuje niedobór tyroksyn i trójjodotyronin, wtedy brakuje energii, przemiana materii jest zwolniona, człowiek czuje się zmęczony i ospały. Ta choroba to niedoczynność tarczycy.

Żaden z tych stanów nie jest korzystny dla zdrowia i samopoczucia, dlatego należy badać poziom hormonów tarczycy we krwi, jeśli tylko nas zaniepokoją pewne objawy rozregulowania tempa przemiany materii.

Komórki okołopęcherzykowe wytwarzają kalcytoninę, która wraz z produkowanym przez przytarczyce parathormonem dba o prawidłową gospodarkę wapniowo – fiosforanową organizmu oraz pracę nerek.

Zaburzenia pracy tarczycy

Nieprawidłowo pracująca tarczyca powoduje wiele dolegliwości i chorób. Zaburzenia w wydzielaniu hormonów są zwłaszcza groźne dla rozwijającego się płodu. Jeśli matka cierpi na choroby tarczycy, wówczas dochodzi do ciężkiego upośledzenia płodu, zarówno umysłowego (niedorozwój mózgu), jak i fizycznego (niedorozwój kości, brak zawiązków kości, deformacje ciała). U małych dzieci niedobory hormonów powodują opóźnienie intelektualne i spowolnienie wzrostu.

Osoby cierpiące na choroby tarczycy muszą podjąć leczenie, by nie doprowadzić do wyniszczenia organizmu. Stosuje się leczenie operacyjne lub też przyjmuje się przez całe życie hormony tyroksyny, w zależności od schorzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *