Ważne hormony tarczycy

Oceń ten artykuł

To, że tarczyca – choć mała, jest niezwykle ważna już wiemy. Ale tak naprawdę sama niewiele znaczy. Niezwykle ważne są hormony gruczołu tarczowego, które regulują jego działanie. O tym, że hormony mają niebagatelne znaczenie, możecie przekonać się czytając ten post.

Jak powstają hormony tarczycy?

Tarczyca jest gruczołem, który tworzą pęcherzyki. Są one zbudowane z komórek, które wykazują zdolność zmieniania swojej wielkości w zależności od aktywności. Do zadań komórek należy również produkowanie hormonów tarczycy. Są one magazynowe wewnątrz gruczołu i mają postać koloidów.

Hormonów tarczycy jest trzy: trójjodotyronina, tyrozyna oraz kalcytonina. Wszystkie hormony określa się mianem jodowanych aminokwasów. Powstają dzięki pierwiastkowi, jakim jest jod. Znajdziemy go w wodzie oraz pożywieniu. Jod zostaje wchłonięty w jelicie cienkim. Na skutek działania enzymu pierwiastek ten ulega przekształceniu w jodki. Pod taką postacią pierwiastek zostaje wychwycony z krwi przez tarczycę. Wewnątrz gruczołu odbywa się jodowanie aminokwasu tyrozyny, czego efektem jest powstanie hormonów tarczycy.

Trójjodotyronina i tyroksyna

Trójjodotyronina oraz tyroksyna to dwa najważniejsze hormony tarczycy. Hormony te występują w koloidzie, a łącząc się z białkiem dają tyreoglobuliny. W miarę potrzeb pobierane są do krwi.

Warto wiedzieć, że oba hormony tarczycy działają zupełnie inaczej. To znaczy – tyroksyna to hormon, który działa niezwykle powoli, aczkolwiek jego działanie jest długotrwałe. Z kolei trójjodotyronina w komórkach i tkankach wykazuje znacznie szybszą aktywność. W związku z tym, że to właśnie tyroksyna działa bardzo długo, spełnia rolę nośnika sprzężenia zwrotnego pomiędzy gruczołem tarczowym a układem śródmózgowie-przysadka. Na skutek działania hormony tyreotropowego (w skrócie TSH) następuje wzrost wychwytywania jodu przez gruczoł tarczowy. Jednocześnie następuje zwiększenie się masy tarczycy, a także dochodzi do przyspieszenia uwalniania z pęcherzyków hormonów tarczycy.

Zarówno tyroksyna, jak i trójjodotyronina uczestniczą w procesach przemiany materii. Pobudzają do działania wszystkie narządy, które biorą udział w tym procesie, dzięki czemu możliwe jest przetwarzanie odżywczych substancji. Oba hormony przyczyniają się ponadto do przyspieszenia wewnętrznego metabolizmu wewnątrzkomórkowego. Tyroksyna oraz trójjodotyronina poprawiają perystaltykę jelit (ruchy robaczkowe), co sprawia, że możliwe jest wydalanie zbędnych produktów przemiany materii.

Warto wiedzieć, że tyroksyna powoduje pobudzenie pracy gruczołów łojowych, a jednocześnie normalizuje ich funkcjonowanie. Tym samym tyroksyna nie dopuszcza do pojawienia się uciążliwego łojotoku. Ale to nie wszystko, bowiem hormon ten wykazuje również inne działanie. Przyczynia się do tworzenia tkanki tłuszczowej pod skórą, a jednocześnie troszczy się o jej prawidłowe odżywienie. Dzięki tyroksynie nasza skóra wygląda zdrowo, jest elastyczna i napięta.

Kalcytonina

Kalcytonina jest trzecim hormonem tarczycy, o którym jednak mówi się bardzo rzadko i niewiele. Tymczasem okazuje się, że i on jest niezwykle ważny i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.

Hormon ten odpowiada za zmniejszenie stężenia wapnia we krwi. To z kolei sprawia, że jego wiązanie następuje w kościach.  Dzięki temu nasze kości są mocne i nie są podatne na złamania.

Hormony gwarancją zdrowia i dobrego nastroju

Jak widać – hormony tarczycy nie bez kozery uważa się za hormony niezwykle ważne. Dzięki ich prawidłowemu wydzielaniu się, jesteśmy zdrowi jak ryba i mamy dobre samopoczucie. Bowiem gdy tylko z jakichś przyczyn będzie wydzielać się zbyt mała ilość hormonów, bądź zbyt duża ich ilość, wówczas nasza tarczyca da o tym znać. Będziemy czuli się senni, rozdrażnieni. Możemy też odczuwać wewnętrzny niepokój z niewiadomych przyczyn. Nierzadko zdarza się, że nieprawidłowe wydzielanie się hormonów staje się przyczyną zaburzeń pracy serca. Nic więc dziwnego, że trójjodotyronina, tyroksyna i kalcytonina dają gwarancję zdrowia oraz dobrego samopoczucia.

Jak badać hormony tarczycy?

By mieć pewność, że nie mamy do czynienia z zaburzeniami wydzielania się hormonów tarczycy, należy regularnie badać ich poziom. Poddawać się badaniom należy wówczas, gdy zaczynamy odczuwać objawy podobne do oznak problemów z tarczycą, by je wykluczyć. Nie jest bowiem powiedziane, że objawy takie będą świadczyły o chorobach tarczycy (o czym sama się przekonałam).

Podstawą jest badanie krwi, którego celem jest określenie poziomu hormonu tyreotropowego (TSH). Pomocnym badaniem może okazać się analiza krwi, której celem jest ustalenie stężenia w osoczu hormonów gruczołu tarczowego – T4 (tyroksyny) oraz T3 (trójjodotyroniny).

Są to dwa podstawowe badania poziomu hormonów. Istnieje jeszcze kilka (ultrasonografia, biopsja cienkoigłowa), które najczęściej wykonuje się w sytuacjach, gdy endokrynolog stwierdzi nieprawidłowości w pracy tarczycy.

Pobudzaj hormony

Żeby tarczyca była w stanie produkować hormony tarczycy, niezwykle ważne jest dostarczenie jodu. Jest on niezbędny do produkcji hormonów. Należy zatem zadbać, by tego pierwiastka nie zabrakło w naszym organizmie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *